Köitekunstinäitus „Eduard Wiiralt. Piibliillustratsioonid”

plakat_naitus

10.01-28.01.2017 saab Tallinna Keskraamatukogu näitusesaalis (Estonia pst 8) tutvuda Eesti Nahakunstnike Liidu koostatud köitekunstinäitusega „Eduard Wiiralt. Piibliillustratsioonid”.  

Raamatu „Eduard Wiiralt. Piibliillustratsioonid” kaante vahele on koondatud 73 suure eesti graafiku (1898-1954) joonistust teoloogi ja filosoofi Eduard Tennmanni (1878-1936) usuõpetuse lugemiku neljale osale, mis ilmusid kirjastus „Looduse” väljaandes Tartus 1924-25aastal. Joonistused asuvad Eesti Kirjandusmuuseumis, Eesti Kultuuriloolises Arhiivis. Väike osa neist on vahepealsetel aastatel publitseeritud Wiiralti loomingule pühendatud väljaannetes, kuid erilist huvi pakuvad nad tervikliku ansamblina, mis on piibliainelises eesti kunstis unikaalne. Vaid üksikjuhtumil võib nende puhul kõnelda otsesest eeskujust (J. Schnorrvon Carolsfeldi „Piibli piltidest”), üldiselt paelub kunstniku interpretatsioon isikupärasusega, nagu stiilgi. Tema stiil ning joonistuslaad muutusid mõnevõrra illustreerimise käigus aastail 1923-25, ent käesolevas raamatus on pildid järjestatud siiski vastavalt Vana ja Uue Testamendi sündmustele. Piiblilugude illustreerimine inspireeris kunstnikku looma ka vabagraafilisi estampe neil teemadel, millest on raamatus mõned näited. Raamatus on Mai Levini eessõna eesti, inglise ja vene keeles. Raamatu on kujundanud Tiia Eikholm.

Raamat sündis Enn Jaanisoo bibliofiilsest ja kunstilisest huvist eelnimetatud Eduard Tennmanni lugemikus toodud  Eduard Wiiralti illustratsioonide vastu. Ideed anda välja raamat,  mis oleks pühendatud Wiiralti illustratsioonidele koos lisatud kunstiteaduslike seletustega toetasid kunstiteadlased Inge Teder ja Mai Levin.

Enne raamatu trükifaili üleandmist kirjastusele „Kunst“ andsid koostajad välja enda poolt signeeritud 50 nummerdatud bibliofiilset eksemplari poognakomplektides.

Käesoleval näitusel ongi väljas nimetatud poognakomplektid Eesti nahakunstnike poolt köidetuna ja kujundatuna.

Tallinna Keskraamatukogu näitusesaal on avatud E-R 10-19 ja L 10-17.

Näituse külastamine on tasuta. Olete oodatud.

 

10.01.2017

Väikelaste raamatukogutunnid

Väikelaste raamatukogutunnid

Ka sellel aastal on lapsevanemad ja vanavanemad oodatud väikelaste raamatukogutundi, kus räägime, kuidas lapsi varakult raamatute ja lugemise juurde tuua ning anname ülevaate, mida lastega raamatukogus teha saab. Tutvustame raamatuid ja ajakirju, mis räägivad lapse arengust, laste kasvatamisest, tervislikust toitumisest jne. 

Raamatukogutunnis saavad ka lapsevanemad, kes ei ole veel raamatul järel käinud, lasteraamatu „Pisike puu”. 

Raamatukogutunde korraldatakse:

 • Tallinna Keskraamatukogu laste- ja noorteteeninduses (Estonia pst 8) iga kuu esimesel esmaspäeval kell 18.00.
 • Kännukuke raamatukogus (E. Vilde tee 72) iga teise kuu esimesel laupäeval kell 12.00.
 • Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a/2) iga kuu teisel neljapäeval kell 15.00.
 • Paepealse raamatukogus (P. Pinna 8) iga kuu teisel laupäeval 12.00.
 • Pelguranna raamatukogus (Kangru 13) iga kuu esimesel laupäeval kell 15.00.
 • Pirita raamatukogus (Metsavahi tee 19) iga kuu kolmandal laupäeval kell 14.00.pisike_puu_kaas

 

Kinkeraamat “Pisike puu”

„Pisike puu“ on Kultuuriministeeriumi tellimusel valminud lasteraamat, mis on Eesti riigi kingitus kõigile Eestis peale 2015. aastat sündinud lastele. Raamatus on 50 luuletust-juttu nii meie klassikast kui ka uuemast lastekirjandusest. Raamatu koostas ja andis välja Eesti Lastekirjanduse Keskus. 

Raamatu pealkiri  “Pisike puu” tuleneb Ott Arderi samanimelisest luuletusest.  Raamatu illustreeris Catherine Zarip. Raamatu kinkimise eesmärgiks on väärtustada meie kodumaist lastekirjandust ning aidata kaasa laste lugemisharjumuse kujundamisele juba varases eas.

Raamatule saab järgi tulla ka teile sobival ajal kõikidesse Tallinna Keskraamatukogu osakondadesse ja haruraamatukogudesse.

 

Muud teenused vanematele ja lastele:

 • Vanema ja beebi tuba – Võõrkeelse kirjanduse osakonnas (Liivalaia 40) on sisustatud mugav vanema ja beebi tuba, kus on olemas kõik vajalik lapse imetamiseks ja mähkme vahetamiseks. Toast leiab lapsevanem tugitooli, mähkimislaua, kraanikausi ja kaanega prügikasti.
 • Raamatud ja ajakirjad – Meie raamatukogudes leidub lugemis eesti, vene ja inglise keeles ning teistes võõrkeeltes. Laenata saab paber- ja e-raamatuid. Lugemispesades ootab suur valik väikelastekirjandust.
 • Infoteenindus – Aitame leida teavet Teid ja Teie pereliikmeid huvitavate teemade kohta.
 • Koolitused igale põlvkonnale.
 • Ringid ja klubid – lugemis- ja keeleoskust arendavad ringid, vestlusklubid ning käeline tegevus kirjanduslikus õhkkonnas.
 • Muusika ja film – heli- ja videosalvestised, kontserdid ja muud muusikaüritused.

 

Lähima raamatukogu leiab aadressil http://www.keskraamatukogu.ee/lahtiolekuajad

 

06.01.2017

Olavi Ruitlane kohtub lugejatega Nurmenuku raamatukogus

kohtumine_ruitlane_02_17

Neljapäeval, 2. veebruaril kell 18.00 on Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a/2) külas kirjanik Olavi Ruitlane, kelle viimane romaan „Vee peal“ kandideeris 2015. aasta Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnale. Lisaks valiti  raamat Apollo külastajate poolt parimaks Eesti autori kirjutatud proosateoseks.

Olavi Ruitlane sündis 1. juulil 1969. aastal Tartus Võrumaalt pärit vanemate lapsena. Kasvas, õppis ja töötas Võrus.  Alates 2002. aastast on ta vabakutseline kirjanik, tegeleb arvutigraafikaga ja hooldab Uma Lehe võrguversiooni. O. Ruitlane kirjutab nii võru kui eesti keeles luulet, proosat, näidendeid, artikleid, arvustusi, laulutekste jm.

Kohtumine on tasuta ja selle läbiviimist toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo: nurmenuku@tln.lib.ee ja 683 0980

 

06.01.2017

Reet Pooli terviseloengud Tallinna Keskraamatukogus

reet_pool_loeng_1_17_plakatreet_pool_loeng_2_17_plakat

Jaanuaris ja veebruaris saab keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8) kuulata Reet Pooli loenguid liigeste tervisest ja rühist.

Teisipäeval, 17. jaanuaril kell 17.30 Reet Pooli loengu teemaks „Liigeste tervis”.  Loengus selgitatakse, mida saab inimene ise teha oma liigeste tervise heaks ning kuidas sõltub liigeste tervis liigutamisest. Lektor räägib ka seljavaludest ja radikuliidist.

Teisipäeval, 21. veebruaril toimub loeng „Rüht”. Loengus räägib R. Pool kas, mil määral ja millal on rüht korrigeeritav. Loengu märksõnadega on: lülisamba ehitus ja toimimine, lame-, ümar-,ümar-nõgus- ja nõgusselgsus (lordoosid ja küfoosid), vildakselgsus (skolioosid), valud kaela ja selja piirkonnas; miks sõltub meeleolu rühist?; keha asendid erinevates olukordades, lemmikasendid.

Mõlemas loengus tutvustakse koduvõimlemise käsiraamatuid „Treeni terviseks koos minuga” ja „Eakate koduvõimlemine” ning antakse nende põhjal suunavaid näpunäiteid iseseisvalt treenimiseks.

Reet Pool on Tartu Ülikooli haridusega psühholoog ja võimlemistreener. Oma sihikindla ja aktiivse tegevusega on ta koolitanud nii treeneri kui lektorina mitmeid sadu inimesi alates beebidest kui hallpeadeni välja üle Eesti ning ka välismaal. Ta on ellu viinud tervisedenduse projekte, esinenud raadios ja televisioonis ning andnud välja trüki-, heli- ja videomaterjale tervisest.

Loengutest osavõtt on tasuta!

06.01.2016

Mondo dokfilmiõhtu noortele

mondo_filmiohtu_01_17Tallinna Keskraamatukogu muusikaosakonna videosaalis (Estonia pst 8 I korrusel) toimuvad iga kuu eelviimasel teisipäeval Mondo dokfilmiõhtud noortele. Vaatame filme olulistel teemadel ning arutleme nende üle õdusas vestlusringis, mida mõnikord täiendavad ka ekspertidest külalised. Jutu juurde saab teed juua ja üht-teist näksida.

 
24.01 kell 17.00  „Magusad unistused“

(Lisa Fruchtman ja Rob Fruchtman, USA, 2012)

Mondo seekordne filmiõhtu toimub Tallinna Keskraamatukogu muusikaosakonna sünnipäevanädalal ja on sel puhul pisut ka muusikaga seotud – ning loomulikult millegi magusaga! Film “Magusad unistused” jutustab inspireeriva loo sellest, kuidas muusika, jäätise ning muidugi märkimisväärse ettevõtlikkuse abil saab tervendada sõjakoledustest laastatud ühiskonda ja ühendada eri pooltel võidelnud inimesi. Genotsiidijärgses Rwandas on grupp naisi täitnud ühe võimatuna tundunud unistuse – loonud oma trummiansambli ning sellega aastate jooksul märkimisväärset edu saavutanud. Nüüd aga võtavad nad vastu uue väljakutse – avada riigi esimene jäätisekiosk.

Filmi täpsemat kirjeldust saab vaadata siit.

Üritus on tasuta!

Mondo dokfilmiõhtuid viib koostöös Tallinna Keskraamatukoguga läbi raamatukogu vabatahtlik Evelyn Kapp. Filmide vaatamist võimaldab MTÜ Mondo „Vaata ja muuda“ projekt.

04.01.2017

Kirjutamise klubi kohtumine teemal “Inspiratsioon”

Kolmapäeval, 18. jaanuaril kell 17.00 toimub Tallinna Keskraamatukogu rõdusaalis (Estonia pst 8) noortele suunatud „Kirjutamise klubi“ teine kohtumine.

Külla tuleb Tallinna Rahvaülikooli loovkirjutamise lektor Meelike Saarna, kes räägib teemal “Inspiratsioon”, kuidas seda leida ja kuidas seda rakendada. Praktilises osas harjutame improkirjutamist.

Kord kuus toimuva „Kirjutamise klubi“ eesmärgiks on tutvustada noortele alates 14. eluaastast erinevaid tekstiloome võimalusi ning sellega seotud elukutseid. Igal kohtumisel annavad kirjutamisega seotud spetsialistid noortele edasi oma teadmisi ja praktilisi oskusi. Klubi pakub noortele  toetavat keskkonda erinevate loominguliste võtete katsetamiseks, oma loomingu esitamiseks ja tagasiside saamiseks. Samuti tutvustatakse noortele edasiõppimis- ja karjäärivõimalusi kirjutamise valdkonnas.

2016. aasta novembrist kuni juunini 2017 toimuvate kohtumiste teemad on inspiratsioon, kompositsioon, tõlkimine, toimetamine ja kirjastamine. Uurime, kuidas  inspiratsiooni leida ja rakendada ning juttu üles ehitada, samuti tutvume kirjanike, tõlkijate ja toimetajate igapäevatööga.

Ootame klubisse 14–26-aastaseid noori. Osalema ei pea kõigil „Kirjutamise klubi“ kohtumistel, kaasa võib lüüa ka üksikutel kohtumistel.

 

Lisainfo ja eelregistreerimine kuni 17.01.2017 e-posti aadressil laste@tln.lib.ee ja telefonil 683 0914. Osavõtt on tasuta

 

„Kirjutamise klubi“ läbiviimist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

 

19.12.2016