Raamatukogu ootab noori laenama spordi- ja liikumisvahendeid

Tallinna Keskraamatukogu spordivahendite kogu on täienenud uute spordi- ja liikumisvahenditega. Uusi vahendeid hankides on raamatukogu silmas pidanud just noori, kes saavad nüüd laenata tõukeratast, rula ja kiivrit. Lisaks on valikus erinevad pallid, tasakaalulint, kompass, sammulugeja, pulsikell, lendavad taldrikud,  joogamatt, stepipink, hüpits, hantlid jpm.

Raamatukogust leiab osavust ja koordinatsiooni arendava Bassalo mängu, viimastel aastatel eestlaste südamed võitnud discgolfi ketaste komplektid ja kuulimängu petank. Spordivahendeid saab laenata Kalamaja, Kännukuke, Nurmenuku, Nõmme, Paepealse, Pelguranna ja Pirita raamatukogudest.

Spordivahendite laenutusteenuse eesmärgiks on innustada noori, samuti kõiki täiskasvanuid rohkem liikuma ja spordiga tegelema. Vähene kehaline aktiivsus ja ülekaalulisus noorte seas on  muutunud Eestis üha tõsisemaks probleemiks. Raamatukogust spordivahendit laenates saab vahendit katsetada veendumaks, kas antud tegevus on sobiv ja kas vahendi ostmisesse tasub investeerida. Liikumismänge ja spordivahendeid tasub raamatukogust laenata sünnipäeva- või perepeol tegevuste korraldamiseks või sõpradega koos mängimiseks.

Spordivahendite laenutusteenust reklaamivateks modellideks on noored Liisa ja Alex, kes tegutsevad raamatukogu vabatahtlikena. Modelliks olnud Liisa arvates on väga tore, et selline teenus on raamatukogus olemas. Liisa ütleb: „See teenus on hea, sest siis sa ei pea raha raiskama, ning kui sa pole kindel, kas seda osta või mitte, võid proovida. Eriti meeldib, et saab laenata erinevaid palle.“

Tallinna Keskraamatukogu on spordi- ja liikumisvahendeid koju laenutanud alates 2014. aastast. Kõige enam on seni laenatud kõndimiskeppe, pulsikella, sammulugejat, jalg- ja võrkpall. Projekti „Rulast raamatuni on lühike maa“ toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

Spordi- ja liikumisvahendite nimekirja ja laenamise tingimused leiab Tallinna Keskraamatukogu veebilehelt. Spordivahendite kohalolu saab kontrollida e-kataloogist ESTER. Spordivahendi valimisel on abiks raamatukoguhoidja, kes soovitab ka spordi ja tervisliku toitumise alast kirjandust.  Teenuse kasutamiseks peab olema Tallinna Keskraamatukogu lugeja. Korraga saab laenata kuni kolm vahendit 21 päevaks ilma tagastustähtaja pikendamise võimaluseta. Teenus on tasuta. Raamatukogu paneb spordivahendi laenajatele ja noorte vanematele südamele, et vahendite kasutamisel tuleb kinni pidada ohutusnõuetest ning vajadusel kasutada turvavarustust.

 

08.05.2018

Tule nutinõustamisele

Tallinna Keskraamatukogus algavad koostöös Vaata Maailma SA-ga nutinõustamised, mille eesmärgiks on parandada eestimaalaste digioskusi ning sihiks teha kõigist huvilistest vilunud nutiseadmete kasutajad.

Nõustamisele võib tulla nii enda nutiseadmega või kasutada raamatukogu nutiseadmeid. Soovitame nõustamiseks aeg raamatukoguga eelnevalt telefoni või e-posti teel kokku leppida.


Toimumisajad ja -kohad

Eestikeelse kirjanduse osakonnas (Estonia pst 8) eestikeelsed nutinõustamised esmaspäeviti kell 15.00-16.30. Tule enda nutiseadmega või kasuta raamatukogu nutiseadet. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil ls@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0917.

Võõrkeelse kirjanduse osakonnas (Liivalaia 40) eestikeelsed nutinõustamised teisipäeviti kell 11-13 ja venekeelsed kolmapäeviti kell 11-13. Kui ette antud ajad ei sobi, leiame võimaluse korral nõustamiseks sobivama aja.
Eelregistreerimine e-posti aadressil vo@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0960. 

Kännukuke raamatukogus (E. Vilde tee 72) kolmapäeviti ja reedeti kell 11.00, muul ajal kokkuleppel. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil kannukuke@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0951.

Laagna raamatukogus (Võru 11) eestikeelsed nutinõustamised teisipäeviti kell 15-18 ja venekeelsed kolmapäeviti kell 15-18. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil laagna@nulltln.lib.ee või telefonil 635 0020.

Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a) eestikeelsed nutinõustamised reedeti kell 12-15 ja venekeelsed neljapäeviti kell 12-15. Eelregistreerimine ja lisainfo e-posti aadressil nurmenuku@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0980.

Nõmme raamatukogus (Raudtee 68) teisipäeviti kell 11-12 ja reedeti kell 17-19. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil nomme@nulltln.lib.ee või telefonil 672 3858.

Paepealse raamatukogus (P. Pinna 8) eestikeelsed nutinõustamised reedeti kell 15-18 ja venekeelsed teisipäeviti kell 15-18. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil paepealse@nulltln.lib.ee või telefonil 632 7463.

Pelguranna raamatukogus (Kangru 13) eestikeelsed nutinõustamised reedeti kell 13-16 ja venekeelsed kolmapäeviti kell 11-14. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil pelguranna@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0931.

Pirita raamatukogus (Metsavahi tee 19) neljapäeviti ja reedeti kell 14.00 ja 15.00, laupäeviti kell 14.00. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil pirita@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0955.

Pääsküla raamatukogus (Pärnu mnt 480a) kolmapäeviti kell 11-12 ja 16-18 ning laupäeviti kell 10-11, muul ajal kokkuleppel. Eelregistreerimine ja lisainfo: e-posti aadressil paaskula@nulltln.lib.ee või telefonil 680 3495.


Nutinõustamised toimuvad märtsist septembrini 2018. Enne nõustamisele tulemist võib lahendada nutitesti. Lisainformatsiooni nutinõustamiste kohta küsi lähimast raamatukogust (vt kontakte).

Nutinõustamise projekti viivad läbi Tallinna Keskraamatukogu, Vaata Maailma SA, IT-koolitus, Swedbank Eesti, SEB, Telia, Elisa ja SK ID Solutions.

Lisainfo:  http://www.nutiakadeemia.ee/  

 

12.03.2018

Liitu koduteenindusega

Koduteenindus on raamatute ja ajakirjade koju toomise teenus, mida raamatukogu pakub Tallinna elanikele, kelle tervislik seisund ei võimalda raamatukogu külastada.

Pakume teenust inimesele:

  • kes on ajutiselt (nt murdnud jalaluu, toibub operatsioonist) või püsivalt piiratud liikumisvõimega;
  • on üksikud, tal pole pereliiget või sõpra, kes saaks tema eest raamatukogus käia;
  • soovib lugeda eesti, vene, inglise jt keeltes raamatuid ja ajakirju, vaadata filme ja kuulata muusikat, kasutada muusikariistu või spordivahendeid.

Viime inimestele raamatuid, ajakirju jt teavikud koju üks kord kuus. Korraga saab laenata kuni 30 teavikut.

Koduteenindusega liitumiseks kirjuta e-posti aadressil koduteenindus@nulltln.lib.ee või helista numbril 683 0920.  

Ootame ka vihjeid inimeste kohta, kes võivad teenust vajada. Saada raamatukogule tema nõusolekul tema nimi ja telefoninumber või e-posti aadress. Võtame abivajajaga ühendust!

Koduteenindus on tasuta.

 

21.05.2018

Tunnike tervise heaks: krooniline venoosne puudulikkus

Esmaspäeval, 11. juunil kell 17.30 toimub Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis Reio Vilipuu loeng „Krooniline venoosne puudulikkus – kas vaid koledad veenilaiendid jalgadel või tõsine haigus?“. Loengus saab ülevaate kroonilise venoosse puudulikkuse põhjustest, erinevatest staadiumitest, ravivõimalustest, kompressioonravi müütidest ja saab kasulikke nõuanded igapäevasteks tegevusteks.

Reio Vilipuu on Tursekeskus OÜ asutaja, töötanud Ida-Tallinna keskhaiglas füsioterapeudina ning nüüd töötab füsio- ja lümfiterapeudina nii Reio Vilipuu Taastusravikliinikus kui ka Docratese Cancer Centeris Helsingis.

Loeng toimub Tallinna Keskraamatukogu ja Eesti Õdede Liidu koostöös algatatud sarjas „Tunnike tervise heaks”.

Hoidke tervist ja tulge raamatukokku.

 

18.05.2018

Tallinna Keskraamatukogu raamatutäika

Reedel, 25. mail, kell 11.00 – 17.00 müüb Tallinna Keskraamatukogu täikal eestikeelset ilu-, teadmis- ja lastekirjandust, mida on raamatukogus suures eksemplaarsuses või millest on välja antud uusi trükke. Samuti saab osta vanemaid ajakirju. Raamatute ja ajakirjade hinnad on soodsad (alates 0,15 €).

Raamatuid müüakse Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) maja ees. Kõik huvilised on oodatud!

Täiendav info Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna juhatajalt Reet Ojasoo´lt, telefon 683 0919, e-post reet.ojasoo@nulltln.lib.ee.

 

 

21.05.2018

Lõppes lugemisprogramm „Raamatuga kevadesse“

Tallinna Keskraamatukogus viidi ajavahemikul 20.10.2017–30.04.2018 läbi noortele ja täiskasvanutele suunatud lugemisprogramm „Raamatuga kevadesse“, mille eesmärgiks oli tutvustada head kirjandust ja aidata lugejatel orienteeruda tänapäeva kirjandusmaastikul. Lugemisprogrammis osales 134 inimest, edukaid lõpetajaid oli 56. Võrreldes eelmiste hooaegadega oli seekord lugemisprogrammis  rohkem osalejaid, kes andsid palju positiivset tagasisidet.

Kuuendat korda toimunud lugemisprogrammi teemaks oli „Eestlased muutuvas maailmas“ ning see oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Programmi valikus olid teosed, mis peegeldasid eestlaste kogemuslugusid nii meil kui ka võõrsil, mõeldes minevikule ja vaadates tulevikku. Lugemisprogrammi kirjanduse valikus oli põhirõhk kodumaisel kirjandusel, 50-st raamatust 30 teost oli eesti autorite kirjutatud. Lisaks lugemisprogrammi avaüritusele, kus esines ajaloolane Jaak Juske, oli veel üks üritus programmi keskel, 26. jaanuaril kohtus lugejatega Lauri Vahtre.

Lugemisprogrammi loetumate raamatute edetabeli esikoht kuulus Jaak Juske ajaloolisele sarjale „Lood unustatud…“. Eesti autorite valikust eelistasid osalejad ka Lauri Vahtre huumoriga vürtsitatud eestlaste kombestikku „Eestlane seest ja väljast“, Aigi Vahingu romaani „Eestlanna Pariisis“ ja Heljo Männi miniatuure „Elukaarel“. Tõlkekirjanduse valikust loeti kõige enam Andrea Atzori päevikut „Põhjala logiraamat“ ja Richard Milleti reisikirju „Märkmeid Eestist“.

Programmis osalemiseks tuli läbi lugeda programmi nimekirjas olnud raamat ja täita selle kohta tagasisideleht. Iga täidetud lehe eest lisas raamatukoguhoidja osaleja lugemispassi templi. Programmi edukaks lõpetamiseks oli vaja passi koguda vähemalt 15 templit. Programmi kestel loositi osalejate vahel raamatuid. Apollo Holding OÜ toetas lugemisprogrammi kinkekaartide ja meenetega.

Lugemisprogrammi edukalt lõpetanud inimesed olid oodatud Tallinna päeval, 15. mail kell 17.30 lõpuüritusele, mis toimus kohvikus Wabadus. Lõpuüritusel osales ka programmis osaleva teose kaasautor Valdur Mikita. Muusikalise vahepala eest hoolitsesid Vokaalansambel Vox Nova ja raamatukogu noorte vabatahtlike kooslus „Scream Queens“.

Lugemisprogrammi „Raamatuga kevadesse“ raames toimunud kirjanikega kohtumisi toetas Eesti Kultuurkapital.

 

17.05.2018

Aardejaht raamatukogus

Tallinna Keskraamatukogu kutsub 7–12-aastaseid lapsi osalema otsimis- ja orienteerumismängus „Aardejaht“.

15. maist 15. juunini kestva ettevõtmise jooksul peavad lapsed külastama võimalikult paljusid Tallinna Keskraamatukogu harukogusid ja lahendama seal etteantud ülesandeid. 

Sünnipäeva-aastale kohaselt on teemaks Eesti. Mängu eesmärk on anda lastele teadmisi eesti lindudest, loomadest, muuseumidest, ajaloost jne. Teemasse Eesti mahub kõik, mis igapäevase eluga vähegi seotud ja nii on ka mängu ülesanded väga eriilmelised ja eritemaatilised.

Laste õpetamine ja suunamine toimib kõige paremini läbi mängu ning laste jaoks põneva tegevuse. Programm suurendab laste iseseisvust ja pealehakkamist ning teadvustab raamatukogusid kui võimalust aja veetmiseks.

Aasta aastalt on mängu maht kasvanud. 2017. aastal külastati seoses Aardejahiga meie raamatukogusid 1519 korda. 

Mängu auhinnad on välja pannud EGMONT Estonia, Ersen, Petrone Print, Draakon & Kuu,  Tallinna Munitsipaalpolitsei, Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Loodusmuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ja Tallinna Keskraamatukogu.

Ülesanded ja tegevused on nii eesti kui ka vene keeles.

Lisainfo: Väike-Õismäe raamatukogu juhatajalt Svea Nuoranenilt telefonil 674 0933 ja e-posti aadressil oismae@nulltln.lib.ee.

 

14.05.2018

Kirjandusfestivali HeadRead üritused Tallinna Keskraamatukogus

Tallinna kirjandusfestival HeadRead toimub 23.–27. mai 2018, kavaga saab tutvuda festivali veebilehel. Tallinna Keskraamatukogus toimuvad kohtumised kirjanike ja kultuuriinimestega 25. ja 26. mail. 

 

Reedel, 25. mail

Kell 15 vestlusring Kirjandus ja küberruum“
Piret Viires Tõnis Kahu (1962) ja Jaak Tomberg

Kell 17 vestlusring „Vabakond ja kultuur“
Tomas Cepaitis, Annika Grišakov, Teele Pehk, Juho Kalberg aka Jube Juss ja Mihkel Kaevats

 

Laupäeval, 26. mail

Kell 12 ühislugemisaktsioon „Kirjanduslik Tallinn”

Kell 14 vestlusring „Loodus kultuuris, kultuur looduses“
Marju Kõivupuu, Hasso Krull ja Peeter Laurits

Kell 15 vestlus kirjanikuga Kathleen Jamie ja Veronika Kivisilla

 

11.05.2018

Kohtumine Hendrik Relvega Sääse raamatukogus

Sääse raamatukogus (Sõpruse pst 186) kohtub 24. mail kell 17.30 lugejatega looduse- ja rännumees Hendrik Relve. Tema eelmisel aastal ilmunud raamat “Kiviaja puudutus” on võitnud lugejate südamed.

Hendrik Relve on avaldanud aastate jooksul üle kümne looduse ja rännuraamatu. Maaülikoolis metsandust ja Tartu Ülikoolis ajakirjandust õppinud rännumees teab loodusest ja põlisrahvastest palju ning oskab sellest ka kaasahaaravalt lugusid jutustada.

Üle kümne aasta on ta olnud Vikerraadios autoriks populaarsele sarjale “Kuula rändajat”. Tema üheks suurimaks kireks on puud, eriti põlispuud nii Eestis kui kaugemal.

Kohtumist toetab Eesti Kultuurkapital. Osavõtt on tasuta.

Kõik huvilised on oodatud!

Lisainfo: telefon 683 0990, saase@nulltln.lib.ee

 

04.05.2018

Loeng „Populaarseid alternatiive Eesti ajaloos“

Kolmapäeval, 23. mail kell 17.30 toimub Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis Milvi Martina Piir ja Erkki Bahovski loengPopulaarseid alternatiive Eesti ajaloos“. 

Loeng toimub 2017. a novembris alanud loengute sarja „Alternatiivajalugu ilu- ja aimekirjanduses“ raames. Loe sarjast pikemalt.

Sarja läbiviimist toetab Eesti Kultuurkapital.

Esinejatest:

Milvi Martina Piir on ajaloolane ja kirjanik, mitme romaani ja luuleraamatu autor. Ta on kirjutanud koolidele ajalooõpikud „Inimesed ajas”, „Vanaaeg” ja (koos Erkki Bahovskiga) „Valgus ja varjud. 20. sajand ajaloos”. Ajaloolasena uurib ta inimese subjektiivse ajataju kujunemist ja vaimset ajarändu, millele toetub ajaloost mõtlemine. M. M. Piir on töötanud õppejõuna, läbi viinud kohtumisi ja seminare, avaldanud artikleid, teinud kaastööd erinevatele raadiojaamadele.

Erkki Bahovski on ajaloolane ja ajakirjanik, kuukirja Diplomaatia peatoimetaja. Ta on tõlkinud soome keelest raamatuid, sh „Jüri Vilmsi surm“, osa „Maailma ajaloost“ ja „Eesti ajaloost“ ning  valitud 2009. aastal ajalehe Postimees arvamusliidriks. E. Bahovski on „Välismääraja“ saatejuht Kuku raadios, teeb kaastööd erinevatele raadiojaamadele ja avaldab välispoliitika kommentaare ajakirjanduses. Kirjanduslike vestlusringide sari „Alternatiivajalugu ilu- ja aimekirjanduses“ koosneb viiest kohtumisest alates novembrist 2017 kuni maini 2018.  Osavõtjatele tutvustatakse alternatiivajaloo mõistet ja liike, seoseid võimuideoloogiate ja populaarsete vandenõuteooriatega ning väljendusi ilu- ja aimekirjanduses. Ühtlasi räägitakse üldarusaadavas vormis mõningatest ajaloo uurimismeetoditest (allikakriitika, põhjuse ja tagajärje seos jms) ning juhitakse tähelepanu subjektiivsuse ja tõlgenduse rollile ajalookirjutuses.

 

11.05.2018