Innovatsioonilabor

 

Kännukuke raamatukogus (E. Vilde tee 72) asuvas innovatsioonilaboris ootavad kasutajaid järgmised seadmed ja materjalid:

  • 3D-printer Ultimaker 2+
  • graafikalaud Wacom Cintiq 22HD
  • kilelõikur Roland CAMM-1 GS-24
  • termopress Siser TS-BASE
  • kaks lauaarvutit arvutiprogrammidega GIMP, CorelDraw, AutoCAD ja 3ds Max
  • 3D-printeri PLA filament eri värvides. Tutvu materjalide hindadega
  • kilelõikuri kleepkiled ja kuumpresskiled eri värvides. Tutvu materjalide hindadega


3D-printer
võimaldab printida väiksemaid plastmassesemeid (nt mänguasjad, ehted, ehitusdetailid), mis on kas enda kujundatud või laaditud alla internetist. Printimismaterjali ehk PLA filamenti on innovatsioonilaboris müügil järgmistes värvitoonides: valge, must, hõbedane, punane, oranž, kollane, sinine, lilla, heleroheline, tumeroheline. Võimalik on kasutada ka enda kaasatoodud materjali (sellisel juhul on teenus tasuta).

Graafikalaud muudab väga lihtsaks arvutis joonistamise – joonistada saab peaaegu nagu tavalise pliiatsiga ning valmiv pilt on otse graafikalaual nähtav, justnagu loodaks seda paberil. Seetõttu on graafikalaud mugav nii algajatele kui ka professionaalidele.

Kilelõikur võimaldab lõigata erinevaid kleebiseid. Kuumpresskilest valminud kleebiseid saab termopressiga (või vajadusel ka kodus triikrauaga) pressida kangale (puuvillale, polüestrile või nende segudele). Kohapeal on müügil riidekott (2 € tk), mida on võimalik kujundada, muud riideesemed või kangad (nt T-särgid, padjakatted vms) palume ise kaasa võtta. Kleepkilest valmivad kleepsud, mida saab kleepida väga erinevatele pindadele.

Innovatsioonilaboris on müügil kiled järgmistes värvitoonides:

Kleepkiled: valge, must, punane, oranž, roheline, sinine, helelilla, tumesinine, pruun, roosa.
Kuumpresskiled: valge, must, sinine, punane, roheline, kollane, oranž, lilla, roosa.

Võimalik on kasutada ka enda kaasatoodud kilesid (sellisel juhul on teenus tasuta).


Innovatsioonilabori kasutajaks registreerimine

Innovatsioonilabori seadmeid saavad kasutada Tallinna Keskraamatukogu vähemalt 12-aastased lugejad, kes on eelnevalt tutvunud innnovatsioonilabori kasutamise eeskirjaga, innovatsioonilabori seadmete kasutus- ja ohutusjuhendiga ning läbinud lühikoolituse.

12–17-aastasel on lisaks vaja vanema või eestkostja kirjalikku nõusolekut.

Innovatsioonilabori seadmete esmakordsel kasutamisel tuleb täita registreerimisvorm, mis annab innovatsioonilabori seadme(te) kasutamise õiguse üheks aastaks.

Innovatsioonilabori seadmete kasutamiseks tuleb edaspidi esitada lugejakaart või ID-kaart, kui lugejakaardina kasutatakse ID-kaarti.

Vajadusel ja võimalusel abistab raamatukoguhoidja Teid ka iseseisval seadmete kasutamisel ja Teie soovide teostamisel!


Innovatsioonilabori seadmete broneerimine

Innovatsioonilabori seadmete kasutamiseks on võimalik broneerida aeg kas raamatukogus kohapeal, e-kirja teel aadressil kannukuke@nulltln.lib.ee või helistades telefonil 683 0951. 3D-printerit saab broneerida maksimaalselt viieks (5) tunniks päevas. Graafikalauda ning kilelõikurit ja termopressi saab broneerida maksimaalselt kolmeks (3) tunniks päevas.

Kui innovatsioonilabori seadmed on vabad, saab neid kasutada ka ilma eelneva broneeringuta.

 

Robotid

Lisaks innovatsioonilabori seadmete kasutamisele saavad huvilised Kännukuke raamatukogus programmeerida Edisoni, LEGO WeDo2 ja Bee-Bot roboteid ning mängida leiutajakomplektidega Makey Makey ja Strawbees. Loe täpsemalt.