Loeme valmis oma raamatu

omaraamat, pixabay

Lugemisprogramm „Loeme valmis „OMA RAAMATU““

Võistlustulle astub kogu klass!

 

Tallinna Keskraamatukogu lugemisprogramm „Loeme valmis „Oma raamatu““ on iga-aastane lugemisprogramm Tallinna koolide 1.-9. klassidele. Lugemisprogrammi eesmärgiks on tähtsustada lugemist kui silmaringi ja sõnavara arendavat ning ülimalt mõnusat vaba aja veetmise vormi.

Programm sai alguse 2013/2014. õppeaastal Pääsküla raamatukogus, ent juba järgmisel aastal laienes üle linna.

Konkursi teeb eriliseks see, et iga õpilane ei võistle mitte üksi, vaid võistlustulle astub terve KLASS. Seega – klassi ehk võistkonna edukus sõltub kõigist õpilastest. Kui klassis on õpilasi vähe, võib kaks klassi ka ühise võistkonnana tegutseda. Ainsaks piiranguks sel puhul on, et õpilaste arv kahe klassi peale kokku jääks alla 30. Kuna tegemist on klassidevahelise lugemiskonkursiga, peab iga klassi etteotsa asuma õpetaja.

Programmi käigus valmib igal klassil „Oma raamat“, mis kujuneb A4 formaadis lehtedest, mille õpilased loetud raamatute põhjal koostavad. Iga õpilane loeb läbi raamatu ja koostab selle kohta ühe lehe. Sisulisi piiranguid ei ole: võib kirjutada lühikokkuvõtte või luuletuse, teha raamatule reklaami, joonistada või läheneda muul looval viisil.

 

KUIDAS OSALEDA?

Aeg

Traditsiooniliselt algab lugemisprogramm oktoobri teises pooles ja kestab märtsi lõpuni. Täpsema info kuupäevade kohta avaldame programmi alguses.

Osalejad

Osalema on oodatud kõik Tallinna koolide 1.–9. klassid. Konkursil osaleb terve klass. Klassi ehk võistkonda juhib õpetaja. Kui klassis on õpilasi vähe, võib kaks klassi ka ühtse võistkonnana tegutseda. Ainsaks piiranguks sel puhul on, et õpilaste arv kahe klassi peale kokku jääks alla 30.

Registreerimine

Õpetaja registreerib klassi konkursile ning on lüli klassi ja raamatukogu vahel. Klassi registreerudes palume ka laste nimekirja. Registreeruda tuleks oma kooli piirkonna raamatukogus. Kui te ei tea, milline on registreerumiseks kõige õigem raamatukogu, võib registreeruda ka e-posti aadressil laste@nulltln.lib.ee. Registreeruda saab kogu programmi toimumisaja vältel, kuid mida varem, seda parem.

„Oma raamatu“ valmimine

Programmi jooksul loevad õpilased raamatuid ja joonistavad-kirjutavad loetu põhjal lehti. „Oma raamat“ hakkab tekkima laste valmistatud lehtedest. Iga läbi loetud raamatu kohta koostab õpilane ühe A4 formaadis lehe. Sisulisi piiranguid ei ole: võib kirjutada lühikokkuvõtte või luuletuse, teha raamatule reklaami, joonistada pildi, kirjutada, mis meeldis ja ei meeldinud, või läheneda muul looval viisil.

Arvesse lähevad raamatud, mis on loetud programmi toimumise perioodil.

„Oma raamatusse“ ei sobi ajakirjade ja õpikute põhjal koostatud lehed.

Iga loetud raamatu kohta läheb õpilase kohta arvesse vaid üks leht. Näiteks: kui raamatu kohta on tehtud mitmeleheküljeline kokkuvõte, siis arvesse läheb see ikkagi vaid ühe lehena. Samuti ei arvestata üksikute lugude või juttude kohta tehtud lehti. Näiteks: kui raamatus on mitu peatükki/juttu ja iga peatüki/jutu kohta tehakse eraldi leht, siis need arvesse ei lähe. Või kui raamatukoguhoidja suudab tuvastada, millise raamatu põhjal need tehtud on, siis lähevad need ikkagi arvesse vaid ühe lehena. Üks loetud raamat võrdub üks leht „Oma raamatu“ arvestuses.

„Oma raamatu“ lehed tuleb tuua raamatukokku. Seda võib teha õpetaja, kes kogub oma klassi laste tööd kokku, või õpilane ise, tulles raamatukokku ja öeldes, mis koolis ja klassis ta käib.

Palume lehti raamatukokku tuua jooksvalt, mitte jätta kõikide lehtede toomist programmi viimastele päevadele.

Programmi lõppedes köidab raamatukogu õpilaste toodud „Oma raamatu“ lehed ka päriselt raamatuteks ja kingib klassidele mälestuseks.

NB! Tallinna Keskraamatukogu võib „Loeme valmis „Oma raamatu““ konkursile esitatud töid avaldada oma veebilehel.

„Oma raamatu“ lehe vormistamine

 • Leht on A4 formaadis.
 • Lehe vasakusse serva tuleb jätta köitevaru vähemalt 3 cm.
 • Lehele märkida:
  • õpilase ees- ja perekonnanimi,
  • kool,
  • klass,
  • loetud raamatu pealkiri (ja autor).

Õige vorminguga lehe saab välja printida siit.

Kui raamatukoguhoidja ei suuda raamatut tuvastada, siis toodud leht kahjuks arvesse ei lähe.

Auhinnad ja võitjad

Võitjaks on igast linnaosast klass, kes luges programmi jooksul läbi kõige rohkem raamatuid ehk kelle „Oma raamatus“ on kõige rohkem lehti. 2017/2018. õppeaasta võitjate nimed leiab siit.

Programmis osalevad raamatukogud:

Haabersti: Nurmenuku raamatukogu, Väike-Õismäe raamatukogu
Kesklinn: Tallinna Keskraamatukogu laste- ja noorteteenindus, Torupilli raamatukogu, Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakond
Kristiine: Sääse raamatukogu, Tallinna Keskraamatukogu laste- ja noorteteenindus
Lasnamäe: Laagna raamatukogu, Paepealse raamatukogu

Mustamäe: Kännukuke raamatukogu, Sääse raamatukogu
Nõmme: Nõmme raamatukogu, Pääsküla raamatukogu
Pirita: Pirita raamatukogu
Põhja-Tallinn: Kalamaja raamatukogu, Pelguranna raamatukogu, Sõle raamatukogu

Vaata raamatukogude asukohta.

Lisainfo: laste@nulltln.lib.ee ja 683 0914.