Ei oma õnne peita.. Eesti 100. Kammerkontsert suures saalis 27. veebruaril kell 18

Sarja “Kammemuusikud linnas” järgmine kontsert toimub teisipäeval, 27. veebruaril kell 18 ning kannab pealkirja “Ei oma õnne peita. Eesti 100”

Esinevad Iris Oja (metsosopran) ja Kadri-Ann Sumera (klaver)

Kavas: Saar, Sumera, Tormis

Järgneva kavaga teeme meiegi kummarduse Eestile. Kõik kavas olnud autorid on leidnud oma isikupärase käekirja, aga lasknud ennast inspireerida ka meie ürgsetest rahvaviisidest.

Eesti üks esimesi professionaalseid heliloojaid Mart Saar on andnud meile hindamatu laulupärandi. Üksildasest sooserva metsavahitalust pärit Saar omandas Peterburi konservatooriumis avara pilgu ja arusaamise tolle aja modernsest muusikast, aga säilitas oma südames alati kodutalu vaikuse ja lihtsuse. Armastus eesti karge ja puutumatu looduse ja rahvalaulu vastu peegeldub tema muusikas läbi ta loomingu. Nii soolo- kui koorilauludes kasutas ta sageli eesti rahvaviise, leides neile väga omapärase harmoonia, mis viiside ehedust esile tõstab. Tema kunstlauludes on sageli peategelaseks loodus ja oma detailipeenuses mõjuvad need kui sõõm värsket õhku.

Lepo Sumera on laule kirjutanud vähe. Sel kontserdil esitusele tulev valik on peaaegu esiettekanne – need noorpõlveteosed on siiani sahtlis lebanud. Kuigi kirjutatud alles õpingute ajal, on tegemist küpse ja sisuka muusikaga. Need väikesed lüürilised pildikesed on samuti inspireeritud loodusest ja veidi ka rahvalaulust, mida autor oma hilisemas loomingus üldse kasutanud ei ole.

Kõige jõulisem rahvalaulik eesti muusikas on muidugi Veljo Tormis. Tema teostes ilmneb rahvamuusika ürgsus kõige ehedamal kombel. Esiplaanil on sõna, ennast aeglaselt lahti keriv jutustus. Mängima hakkab lausa hüpnotiseerivalt mõjuv korduste jõud.