Kontsert “Mart Saar – rahvalaulik” sarjast “Kammermuusikud linnas”

19. juunil kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)
“Mart Saar – rahvalaulik”
Iris Oja (metsosopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Mart Saar, rahvalooming

Sissepääs tasuta!

Üks eesti omanäolise muusikaajaloo alustalasid on kindlasti Mart Saar. Metsade ja soode vahel metsavahitalus kasvanud poisil pakitses muusika põues juba lapsena ning ta õppis pea iseseisvalt mängima kodutalus olnud orelit. Kaugest kolkakülast pärit noormehe sissesaamine Peterburi konservatooriumi tundub omaette imena. Saare muusikas ühinevad tema vaibumatu huvi ja vaimustus oma aja modernse muusika ja eesti igivana rahvaloomingu vastu. Eesti õhukeses kultuurikihis mõjus ta tõelise avangardistina, kes sai lihtsate saksalike koorilauludega harjunud kriitikutelt nahutada küll liiga harjumatult keeruliste harmooniate, küll arhailiselt “labaste” rahvaviiside kasutamise pärast. Praegu on selge, et Saare elutöö otsimaks eesti ainuomast helikeelt ja omapära on hindamatu. Tema väga isikupärane viis kombineerida algkujul väga lihtsakoelist, muutumatult korduvat rahvaviisi haruldaselt leidliku, alati ootamatusi pakkuva saatega on lihtsalt vaimustav.

Mart Saare loomingu väga mahukas osa on tema laululooming häälele ja klaverile. Nn. “kunstlaulud” autori originaalmeloodiatele on kirjastatud ja hästi kättesaadavad ning enamiku eesti lauljate repertuaaris. Lisaks on tal aga suurel hulgal rahvaviisi harmoniseeringuid, nagu ta neid nimetab, millest paljud on olnud seni Teatri- ja Muusikamuuseumi kogudes käsikirjalisel kujul varjul. Kontsert keskendub justnimelt rahvaloomingu ainetel loodud lauludele, mis oma intiimsuses ja eheduses sobivad imehästi just Keskraamatukogu hubasesse saali.

Iris Oja on pälvinud tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitajana kui ka kammerlauljana. 2002. a saavutas ta esikoha Mart Saare soololaulude konkursil. Iris Oja kuulub kaasaegse muusika ansambli Resonabilis koosseisu ning lisaks teeb kaasa mitmetes teistes ansamblites (UMA, Theatre of Voices, Ars Nova jt). Solistina on ta teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Moskva Kammerorkester, Concerto Copenhagen, The Israel Camerata Jerusalem jt ning dirigentidega Nikolai Aleksejev, Jüri Alperten, Frieder Bernius, Roland Böer, Olari Elts, Paul Hillier, Risto Joost, Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Andres Mustonen, Kaspars Putninš, Daniel Reuss, Andris Veismanis, Arvo Volmer jt.

Pühendunud eeskätt kaasaegse muusika interpreteerimisele, on Oja olnud nii solisti kui ansambli Resonablis koosseisus paljude eesti, aga ka välismaa uudisteoste esmaettekandja. Kontsertreisid nii solistina, kammermuusikuna kui ka koorilauljana on viinud teda enamikesse Euroopa riikidesse, Venemaale, Iisraeli, Ameerikasse, Kanadasse, Austraaliasse ja Jaapanisse. Ilmunud on ka mitmeid tema osalusega helisalvestisi, sooloplaadina vene muusika album „Rachmaninov, Shostakovich – Songs” (Harmonia Mundi, 2008, pianist Roger Vignoles).

Kadri-Ann Sumera on üks Eesti mitmekülgsemaid pianiste, kes on tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäevani. Olulisel kohal on koostöö kaasaegsete heliloojatega. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, nt Märt-Matis Lille Klaverikontsert, Nicolas Gilbert’i „A rebours“, ning esinenud solistina Dresden Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri ja ERSO ees.

Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp M. Bürger, Ü. Sisa, M. Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof P. Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof A. Valdma), kust sai 2004. a magistridiplomi. Oli aastatel 2000/1 DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat ning aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.

Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. On töötanud pedagoogina H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis, Darmstadti muusikakõrgkoolis (Akademie für Tonkunst) ja muusikakoolis Saksamaal. Alates käesolevast hooajast töötab õpetajana G.Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka MTÜ Kammermuusikud üks eestvedajatest ning kontserdisarja “Kammermuusikud linnas” kunstiline juht.