Kontsert “Õhtune muinasjutt”

Esmaspäeval, 29. mail kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)

Kontsert “Õhtune muinasjutt”

Anna Dõtõna (metsosopran)
Mari Visnapuu (klaver)
Nils Kosapoeg (flööt)

Kavas: Mussorgski, Prokofjev, Enescu, Mägi

 

Sissepääs tasuta!

 

 

 

 

Maikuu on muusikaosakonnas olnud väga muinasjutuline kuu – muinasjuttudega  olid seotud Mufila lasteüritused, ilusast unistusest tegelikkuseks on saanud muusikainstrumentide ja -tarvikute laenutus Pillilaegas ning nüüd ootab kuulajaid kontsert “Õhtune muinasjutt”. 

Kontserdil kõlav Modest Mussorgski (1839-1881) vokaaltsükkel „Lastetuba“ („Детская“) sündis 1868-1872. a helilooja enda kirjutatud laulutekstidele. Tsükkel koosneb seitsmest poeetilisest miniatuurist, mis kujutavad elu lapse silmade läbi. Esimeses laulus „С няней“ palub laps hoidjat rääkida põnevaid lugusid, aga ei suuda valida, kas tahab kuulda õuduslugu kollist, kes lapsi sööb, või naljakast kuningast ja kuningannast. Lõpuks otsustab ta naljaka loo kasuks. Teises laulus „В углу“ on laps toa sassi ajanud, mispeale hoidja temaga pahandab ja paneb ta nurka seisma. Laps aga ütleb, et seda kõike tegi kassipoeg ja nüüd on hoidja paha ja tema teda enam ei armasta. Kolmandas laulus „Жук“ jutustab laps, kuidas teda ründas sitikas. Neljas laul „С куклой“ on lapse hällilaul oma nukule. Viiendas laulus „На сон грядущий“ loeb laps õhtupalvet, paludes Jumalat kõigil sugulastel silma peal hoida, kuid palve lõpus unustab teksti ja palub abi hoidja käest. Kuues laul „Кот Матрос“ on kavalast kassist Matros, kes tahtis leevikest kätte saada, kuid laps päästis vaese linnukese. Viimane, seitsmes laul „На палочке“ räägib lapse sõidust pulkhobusel. Kiirustades sõbraga kohtuma põrkab ta kogemata kellegagi kokku ja vigastab oma jalga, mispeale tema kallis ema tuleb teda lohutama.

Eesti muusika grand old lady Ester Mägi (1922) looming on peaaegu alati kas otseselt või kaudselt seotud rahvaliku pärandiga. Tema tõlgenduses saavad ka lihtsad rahvalaulud tundliku ja sügava mõõtme. Tsükkel „Kolm setu muinasjutulaulu“ soolohäälele ja klaverile on loodud 1984. a ning  koosneb rahvaluulele kirjutatud paladest „Laulev puu“, „Uinutamislaul“ ja „Vaeslaps käoks“.

George Enescu (1881-1955) oli rumeenia helilooja, viiuldaja, pianist, õpetaja ja dirigent. Tema suhteliselt vähetuntud teos flöödile ja klaverile „Cantabile et Presto“ on kirjutatud 1904. a ning oli algselt mõeldud Pariisi Konservatooriumi instrumentalistide konkursside testpalaks. Tegu on aga ilusa ja värvika teosega, mis väärib kindlasti kuulamist.

Sergei Prokofjevi (1891-1953) sonaat flöödile ja klaverile D-duur op. 94 on nii kestuse kui ka nõudliku partii tõttu läbi aegade üks kaalukamaid flööditeoseid. Äärmise meisterlikkusega komponeeritud sonaat nõuab esitajailt väljendusvahendite paleti julget kasutamist. Kontserdil tulevad ettekandele teose kolmas ja neljas osa. Kolmanda osa, Andante teema kulgeb liigsete emotsioonideta ja otsekui kõrgemates sfäärides. Keskmine lõik mõjub oma voolava liikumisega veidi impressionistlikult. Neljanda osa, Allegro con brio teema on trompetlikult bravuurne: justkui vene troika kihutaks kellade helinal, kulgedes raugematu hooga teose lõpu suunas, mis kujuneb unustamatuks tulevärgiks.

 

Metsosopran Anna Dõtõna on omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 2009. a muusikateaduse erialal ning 2015. a  klassikalise laulu erialal (õp Helen Lepalaan). Praegu jätkab ta samas õpinguid magistrantuuris interpretatsioonipedagoogika eriala klassikalise laulu suunal. Anna on võtnud osa paljude lauljate meistriklassidest (Kaia Urb, Matti Pelo, Manuela Formichella, Irina Lungu, Paolo di Napoli, Margareta Brandt, Wilma Vernocchi jt). Ta on laulnud Eesti Kontsertkooris, ansamblis Vox Clamantis ning koos Aule Urbiga ja Zenja Hovstepjaniga ansamblis “Metsikud Mezzod”. Alates 2011. a kuulub Anna Eesti Filharmoonia Kammerkoori koosseisu. 

Pianist Mari Visnapuu on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri interpretatsiooni erialal (õp Lauri Väinmaa). Eelnev taust on seotud Tartuga – Tartu 1. Muusikakool, Miina Härma Gümnaasium ning Heino Elleri nim muusikakool. Hetkel jätkab Mari õpinguid muusikaakadeemias saateklassi erialal (õp Helin Kapten) ning on tegev kontsertmeistri ja õpetajana.

Nils Kosapoeg õpib flööti Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp Mihkel Peäske). Ta esitab muusikat erinevates žanrites ning on aktiivselt tegev mitmetes koosseisudes, sh Härrasmeeste Ansambel ja Estonian Dream Party Band.