Kontsert “Sügiseleegiad” sarjast “Kammermuusikud linnas”

2. oktoobril kell 18.00 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)
Sügiseleegiad
Vlad Campean (viiul, Rumeenia), Olja Raudonen (tšello), Tanel Joamets (klaver)
Kavas: Brahms, Rahmaninov, Debussy, Enescu

Sissepääs tasuta!

Oktoobrikuisel kontserdil on kavas väga tundeküllane ja dünaamiline muusika. Rahmaninov, Debussy ja Enescu olid kõik enam-vähem üheaegsed, väga erinevalt isikupärase käekirjaga, ent siiski mõnes mõttes ühist esteetikat jagavad heliloojad.

Rahmaninov, keda võiks nimetada ka üheks viimaseks suureks romantikuks, on eelkõige virtuoossete klaveriteoste autor. Hoolimata sädelevast tehnika tulevärgist on tema loomingus alati esikohal laulev tundeline viis. Nii ka Eleegilises Trios, kus kaunis, lõputuna näiv meloodia on jäetud keelpillidele ning klaver oma oluliselt kiiremate nootidega lisab voogamist ja värelusi.

Debussy, kes küll oma helikeeles otsustavalt romantismist lahti ütles ja keda õigustatult peetakse üheks XX saj alguse muusika suurimaks uuendajaks, arendas oma klaverikäsitluses siiski suurel määral endist pianistlikku tehnikat edasi. “Rõõmu saar” on kobrutavalt erutunud, justkui paisu tagant välja voolava emotsiooniga kaasahaarav teos kaunite meloodiate ja võimsate kulminatsioonidega.

Rumeenia helilooja Georges Enescu oli ise hiilgav viiuldaja ning avardas oma loomingus viiuli kõlavärve ja -võimalusi. Tema muusika on väga pildiline, samas on sageli tunda sügavaid rumeenia juuri ning tagasihoitud, ometi plahvatusohtlikku temperamenti.

Brahms on selle kontserdi heliloojateset varaseim. Tema kammermuusika on väga hinnatud ja palju mängitud ning kindlasti ka hilisematele autoritele eeskujuks ja imetlusobjektiks olnud. Oma loomingus ühendab ta klassikalise ranguse ja harmoonilisuse sügavate romantiliste tundetoonide ja hingestatusega.

Viiuldaja Vlad Campean on lõpetanud Muusikaülikooli Bukarestis Luminita Burca ja Corina Bura juhendamisel 2013. a. Aastatel 2014-2016 õppis ta magistrantuuris Muusika- ja Lavakõrgkoolis Göteborgis Oyvor Volle ja Marja Inkinen-Engstrom juures, praegu jätkuvad samas õpingud orkestriinstrumendi interpretatsiooni erialal Oyvor Volle juhendamisel. Lisaks on ta osalenud Stefan Gheorghiu, Liviu Casleanu, Klaus Stohli ja Ruta Lipinaityte-Savickiene meistriklassides, alates aastast 2014 käib viiulitundides Vlad Stanculeasa juures. Vlad Campean on edukalt üles astunud mitmetel konkurssidel: “Garabet Avachian” – Bukarest, Rumeenia (2001 – II koht; 2003, 2005, 2007, 2008 – III koht), “W. A. Mozart” – Targoviste, Rumeenia (2005 – III koht; 2006, 2007 – II koht), “Timothy Popovici” – Sibiu, Rumeenia (2007 – I koht), “George Georgescu” –Tulcea, Rumeenia (2008 – II koht viiulimängijana, I koht kammermuusikuna). Vlad Campean on aktiivselt tegutsev kammermuusik ja orkestrant nii Rootsis, Rumeenias kui Eestis.

Tšellist Olja Raudonen lõpetas 2008. a Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri Henry-David Varema tšelloklassis, täiendades end vahetusüliõpilasena ka Grazi Muusika- ja Teatriülikoolis Florian Kitti käe all. Lisaks on ta osa võtnud Ola Karlssoni, Niels Ullneri, Peter Brunsi, Gerhard Manteli ja Stefan Popovi meistrikursustest. Ta on töötanud Rahvusoooper Estonia Sümfooniaorkestris, osalenud Vanilla Ninja kontsertidel ning Vennaskonna ja X-Panda CD salvestustel. Olja Raudonen on võitnud diplomid ESTA viiuldajate ja tšellistide konkursil 2003. a ja Eesti Tšellistide konkursil 2009. a. Aktiivselt tegutseva solisti, orkestrisolisti ja kammermuusikuna on ta üles astunud Eestis ja Austrias. Alates aastast 2007 töötab ta Vanemuise Sümfooniaorkestris, aastast 2010 on Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister ja Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri Barokkansambli basso continuo

Tanel Joamets on õppinud klaverit professor Valdur Rootsi juures Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning täiendanud end Londonis Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis.
1993. ja 1994. aastal võitis ta preemiad üle-Eestilisel Griegi konkursil ja Vabariiklikul Konkursil. Kahel Rahvusvahelisel Skrjabini konkursil Venemaal 1995 ja 2000. a jõudis Tanel Joamets finaali, esimesel pälvis diplomi, teisel laureaaditiitli. 2015. aastal pälvis ta Tartumaa aasta Kultuuripärli stipendiumi. Tanel Joamets on andnud soolokontserte Soomes, Saksamaal, Inglismaal, Austraalias, Kanadas, Rootsis, Hollandis, Lätis, Valgevenes, Itaalias, Austrias, Gruusias, Aserbaidžaanis ja Türgis. Pärast preemiavõitu Moskvas on ta sageli esinenud paljudes Venemaa linnades –kontserdid on ulatunud üle terve Venemaa enam kui sajasse linna Murmanskist Kislovodskini, Kaliningradist Kamtšatkani, ka suurlinnadesse nagu Moskva, Kaasan, Rostov, Ufaa, Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Habarovsk, Vladivostok. Ta on esitanud Skrjabini, Rahmaninovi, Mozarti, Raveli, Griegi ja Schnittke klaverikontserte mitmete Eesti ja Venemaa orkestritega. Lisaks klassikalisele repertuaarile esineb Tanel Joamets tihti ka improviseerijana (nii vabas kui jazzistiilis) ning oli aastatel 2000-2006 Tartus toimunud festivali IMPROVIZZ kunstiline juht. Praegu töötab ta õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis, kus õpetab klaveri eriala ja improvisatsiooni.

“Kammermuusikud linnas” 2017/2018 hooaja sügispoolaasta kava

Kammermuusikud.ee