“Üks lossidaam oma tornis” – kontsert sarjast “Kammermuusikud linnas”

27. märtsil kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)
“Üks lossidaam oma tornis”
Esineb Liis Viira (harf)
Kavas: Fauré, Hindemith, Debussy jt

Sissepääs tasuta!

a3_kammermuusikud_plakat_03_17See kontsert on eriline – mitte sageli ei kuule me sooloharfi hõrku ja läbipaistvat kõla terves kontserdikavas. Tegelikult on harf suurte võimalustega pill, millel pole võimalik mitte ainult voogavaid üles-alla käike, vaid ka keerulist mitmehäälset muusikat mängida. Oma kerge ja lendleva kõlavärvi tõttu sobib harfile kõige rohkem ehk romantiline ja impressionistlik muusika, hõljuvad helipilved ja vabalt lendlev meloodia. Esitaja Liis Viira sõnul annab ta “armsate harfipalade kontserdi”, kus ei tule esitusele mitte mastaapsed suurvormid, vaid pigem väikesed värvikad pildikesed eri autoritelt. Kontserdi meeleolu rõhutavad ka pealkirjad: “Õhtu külas” (Bartok), “Arabesk” (Debussy), “Nokturn” ehk “Öölaul” (Glinka) ja muidugi kontserdile nime andnud “Üks lossidaam oma tornis” (Fauré). Kuna Liis Viira on ühtlasi ka helilooja, võib kontserdil oodata üllatusena ka mõnd autori oma teost või improvisatsiooni.

liis-viira-veebLiis Viira on 2009. a lõpetanud  Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõpingud harfi erialal, juhendajaks Eda Peäske. Ta on täiendanud end kompositsiooni erialal Helena Tulve ja elektronmuusika vallas Margo Kõlari juures, improvisatsiooni õppinud Taavi Kerikmäe ja Anto Peti juhendamisel. 2005/06 õppis ta vahetusüliõpilasena Viinis, õpetajaks Adelheid Blovsky-Miller. Ta on osalenud Florence Sitruk’i, Fabrice Pierre’i ja Patrizia Tassini (harf) ning Salvatore Sciarrino, Veli-Matti Puumala ja Rafael Reina Camara (helilooming) meistrikursustel.

Liis Viira muusika on peale kodumaiste uue muusika festivalide kõlanud Lätis, Soomes, Venemaal, Rootsis, Taanis, Itaalias ja Austrias. 2005. a toimunud Eesti Filharmoonia Kammerkoori loomingukonkursil jõudis tema teos “Unelaul” kolme parema hulka, “Liivaterade raamat” suurele ansamblile pälvis festivali “Eesti muusika päevad 2012” heliloojapreemia. Liis Viira teoseid on ette kandnud mitmed tuntud interpreedid ja kollektiivid, sh Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Esbjerg Ensemble, Una Corda, Pärnu Linnaorkester, Risto Joost, Kaisa Roose, Iris Oja, Mihkel Poll, Oliver Kuusik, Kristi Mühling, Kadri-Ann Sumera jpt. Harfimängija ja pianistina on ta oma teoseid ette kandnud ka ise, samuti esineb ta regulaarselt erinevatel improvisatsioonilise muusika üritustel.

Liis on mänginud paljudes orkestrites, sh Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Läänemere Noorte Sümfooniaorkester ja Järvi Akadeemia Festivali Orkester. Hetkel töötab Liis Viira vabakutselise helilooja ja harfimängijana ning on Eesti muusikat esitava ja telliva ansambli Una Corda (koosseisuga harf, kannel, klavessiin) liige. Alates aastast 2012 täiendab ta end ka Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonnas, liikudes visuaalkunstide ja muusika sidumise suunas.

Teiste sarja “Kammermuusikud linnas” kevadpoolaasta kontsertide infot saab vaadata siit.