Kammermuusikud linnas. Vene hing.

????????????????????????????????????

Natalja Suharevitš (klaver, Moskva)

27. oktoober kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)

Kavas: Tšaikovski, Rahmaninov

Vene hingest räägivad paljud vene kirjanikud. Tundub, et see on rahvusele midagi sügavalt isikupärast, midagi, mida teised justkui põhjani mõista ei saa, mis aga ometi paljusid paelub. Vene hing kannatab ja armastab. Ohverdab ja andestab. Võtab kogu maailma valu enda südamesse kanda ja samas peab ka kogu maailma pidusid. Vene hinge emotsioonide skaala on väga lai, ulatudes sügavaimast kurbusest ja üksildustundest joovastava ekstaasini. Tundeid ei häbeneta, kuigi mõistlikku seletust ei pruugigi neile alati leida. Oluline osa vene hingelaadi kujunemises on kindlasti loodusel – ääretutel metsadel ja steppidel, karmidel pikkadel talvedel, laiadel jõgedel. Selline tunnete diapasoon on viljakas pinnas kunstiteostele.

Vene muusika on maailmas väga armastatud ja esitatud, paljude meelest ei tunneta seda siiski keegi nii hästi kui venelased ise. Sellepärast ongi meil väga hea meel esitleda Moskvast pärit pianisti Natalia Suharevitšit, kelle esituses kuuleme kahe armastatuima vene romantilise helilooja teoseid.

Peeneloomuline ja elegantne Tšaikovski jääb alati mingis mõttes nagu õukonnamuusikuks, Rahmaninovi tihedast ja ülikeerulisest nooditekstist kumab alati läbi nimetu igatsus ja hingevalu. Mõlemad autorid on suurepärased meloodiameistrid ja klaverimuusika suurkujud.

 

 

 

Pjotr Iljitš Tšaikovski – Teema ja variatsioonid F-duur, op. 19 nr. 6

Pjotr Iljitš Tšaikovski – 6 pala tsüklist “Aastaajad”

Sergei Rahmaninov (1873-1943) – Valik etüüd-pilte

 

← TAGASI