Osalejate tagasiside

Rein Kasak. 50 aastat saatana embuses

50-aastat-saatana-embuses

Ei kutsunud esile erilisi emotsioone. (Raivo)

See on lausa kohustuslik raamat. See, mida püüdis autor edasi anda, ei suuda me kunagi tunda, ei seda nälga, valu, ülekohut. (Inge)

Teema on oluline, aga sõnavahtu oleks võinud vähem olla – kompaktsemana oleks raamat kindlasti rohkem mõjule pääsenud. Oli huvitavaid kohti ja kirjeldusi (elu Siberis, KGB mängud), aga paraku mittehuvitavaid (merereiside detailsed kirjeldused) oli liiga palju rohkem. Kuivalt kirjutatud suures osas ja ei haara kaasa erinevalt samuti lugemisprogrammi kuuluvast raamatust “Hallaaegade algus”. Teema osaliselt sama, aga oi kui erinev väljendusstiil. Kasaki raamatu oleks võinud olla rahulikult poole õhem ja kindlasti leiaks sellisel kujul rohkem lugejaid. Huvitav on muidugi juhus, et sattusin aamatut lugema märtsiküüditamise aastapäeval. (Sandra)

Andrus Kivirähk. Aabitsa kukk

e9789985793947_1

Südamlikud lood, mida on lihtne lugeda ja mis puudutavad. (Sandra)

Vaimukas ja nauditav, kohati kurvameelne. (Tiiu)

Mulle isiklikult ei meeldi näidendeid lugeda, seega polnud väga vaimustatud teosest. Kuigi pean tunnistama, et Kivirähu raamatud mulle väga meeldivad. (Ella)

Lahe ja kerge lugemine. Loetud näidenditest meeldis kõige vähem viimane ehk Teatriparadiis. Igal näidendil oli oma nö vimka sees. Õnneks (või kahjuks) ei ole teatris Aabitsakukke näinud ja seetõttu ei osanud midagi oodata. Nüüd aga võiks teatris (kui veel saaks) selle ära vaadata küll. Oluline on oskus näha inimeste pealispinnast sügavamale, meis igaühes on midagi head ja ilusat peidus. (Kai)

Nii rõõmsaid kui ka kurbi äratundmisi, kui kujutatakse eesti inimeste iseloomu ja tegemisi, tegemata jätmisi. (Kersti)

Vastandlikud emotsioonid – jämekoomikast tragöödiani. Mõni lugu nõrgem, mõni tugevam. (Anne)

Lühikesed näidendid sobivad hästi kiire päeva vahepaladeks. Mõnikord jäävad lausa kummitama. Kivirähk ei lase emotsioonidel mustvalges hea-halb-skaalas manduda, vaid annab võtme maailma naljaka mitmekülgsuse tajumiseks. Peletab igasuguse ängi! (Saara)

Eia Uus. Aasta Pariisis

9789949528974-jpg

Äärmiselt huvitav ja köitev jutustus, mille puhul jäi õhku küsimus, et kui palju sellest on väljamõeldis ja kui palju reaalselt juhtunud. (Triin)

Kohati tundus liiga tavalisena, siis jälle täispööre ja gaas põhja! (Inge)

Kohati on nagu pinnapealne, aga mõned võrdlused on head – nt paralleeluniversumid. Eks me kõik mõtle vahel: “mis oleks kui …”. (Kai)

Väga kütkestav raamat. Pakub põnevust, armumist, eksimisi, hirmu, üksindust ning koduigatsust. (Loore)

Kerge ajaviitelugemine, ei midagi enamat. Suhtedraamast rohkem köitsid Pariisi ja pariislaste kirjeldused, eriti lõpus, kus peategelane meenutas Pariisi saabumist. (Leelo)

Teos pani mõtlema selle üle, kust jookseb piir petmise ja truuks jäämise vahel. Erilisi emotsioone see minus ei tekitanud. Lõpp hakkas venima ja osutus pettumuseks- kogu raamatu point kadus nagu ära. (Airiin)

Soovitan, sest raamat on lugejat köitvalt kirjutatud. Hetkekski ei hakka igav, et minna võileiba tegema või telekas sisse lülitada. Emotsioon – mõnikord kurb, siis kahtlustav, siis põnevusest hinge kinni hoidev. Raamat pakub laia emotsioonispektrit (Triin)

Nauditavalt ladusalt kirjutatud. Raamatu kirjutamine tuleb tal kergelt ja loomulikult. Väga naiselik raamat. (Marju)

Üle poole raamatust lugenud – ikka tunne, et kellegi päevikut loen. Kusjuures mõttetut lugu loen. Raamat loetavalt kirjutatud, aga „elu“, mida ta seal elas, mind ei huvitanud – mõttetused. Ei tekitanud isu Prantsusmaad külastada. Tänan õnne, et minul sellist nii hullu töönarkomaani kodus pole. (Tiina)

Kristel Rumessen. Aloha Hawaii!

HAWAII_kaas.indd

Tekitab soovi minna Hawaile nüüd ja kohe. (Airiin)

Väga soe, nii ilus, nii romantiline ja kui põhjalik. (Inge)

Ladusalt kirjutatud huvitav ja kasulik raamat, eriti meeldisid meeleolukud pildid. (Tiiu)

Nii hästi kirjutatud, et tekib soov kõike oma silmaga näha. (Sirje)

Mõnus reisiraamat. Hea ülevaade elamisest, töötamisest ja seiklemisest Hawail. Seda peaks kindlasti enne Hawaile sõitmist lugema. (Silvi)

Tõeliselt kaasahaarav reisikiri. Mitmekülgne. Lood piisavalt lühikesed, et põnevust tekitada ja tüütuks kirjanduseks ei muutuks. Tahaks tõesti reisima minna. Kas just nii kaugele on iseasi. (Tiina)

 

Tõnu Õnnepalu. Flandria päevik

e-raamat-flandria-paevik

Vaikuse ja rahu raamat, aeg kulgeb omasoodu, kusagile pole kiiret. (Aiki)

Hing lausa lendab mõtterännakul. (Ella)

Hea meditatiivne lugemine. Mingi iselaadne rahu. Annab hea tunde. (Tiiu)

Õnnepalul on imetlusväärne oskus kirjutada lihtsatest ja igapäevastest asjadest nii, et seda on huvitav lugeda. (Esta)

Huvitavad mõtisklused, eriti kaasahaarav on hargnev lugu kunagises mungakloostris. (Silvi)

Suurepärane looduse vaatlemise ja kirjeldamise oskus. Hämmastav on kirjaniku empaatiavõime. (Eve)

Elutark mõtisklus targalt mõtlejalt igavikulistest tarkustest. Maailm võib tunduda keeruline, aga elu põhiväärtused on lihtsad. (Andres)

Loe, kui ei karda mälestusi. Mõttemõlgutusi on palju, enamikuga nõustun. Elu läheb omasoodu edasi. Tunne rõõmu vaikusest, sügislehtedest, vihmast ja soojast toast, kui kõht on täis. Kergitas palju minevikumälestusi. (Randar)

Mulle meeldib autori oskus näha loodust – taimi, linde, maastikke, ilmade muutumist ja mõju inimesele. (Marta – Maie)

Seni üks paremaid raamatuid programmist. Minu jaoks oli lugemiselamus, kuid see raamat ei pruugi igaühele meeldida. Meeldis väga see mõtte rahulik kulgemine, kerge eneseiroonia ja pretensioonitus. Vaikses maakohas asuvas loomemajas ei toimu midagi, päevad mööduvad küllalt rutiinselt, endaga rahujalal olev kirjanik tekitab oma rütmi ja kulgeb ajaga kaasa. Igati värskendav lugemine. Rahulik, mõtisklev. Tekitas ka tahtmise aja maha võtta, vähem elektroonilise ja muu müra käes viibida ja rohkem omas rütmis uidata. (Leelo)

Heljo Mänd. Ilmarattal

ilmarattal

Nautisin väga tema luuletusi, aga ka novellid ja näidend olid väga kaasahaaravad. Üllatusin positiivselt! Isegi mõnes mõttes lastejutud oli huvitavad ja väga meeldis kirjaniku sõnakasutus – nii mõnedki uued sõnad avastasin enda jaoks. (Sandra)

Asusin põnevusega oma lapsepõlve lemmikpersooni lugema. Väga südamik ja põhjalik! Suur tänu Teile, Heljo Mänd. (Inge)

Loodusluuletused on väga head. Lausa tunnetad looduse lähedust. Proosa seekord ei haaranud kaasa. Olen rohkem realist. (Vilma)

Mulle isiklikult meeldivad pikemad jutud rohkem. Seega nimilugu „Ilmarattal“ oli päris huvitav ning ka näidend oli omapärane. (Esta)

Väsimatu Heljo Männi kõik raamatud on kirjutatud elust enesest ja suure pere emana tal ainest jätkub. Kirjutatut täiendavad vahvad pildid perealbumist. (Tiiu)

Väga hea vaheldus pikematele ja keerulisematele romaanidele. (Anu)

Kapiuksed valla

kapiuksed-valla-arutlusi-homo-bi-ja-transseksuaalsusest

Soovitan kindlasti lugeda, sest see raamat avardaks kindlasti paljude maailmavaadet ja ehk muudaks nii mõndagi tolerantsemaks. (Sandra)

Kui inimesel on huvi sellise temaatika vastu, siis sobiv lektüür. Kohustuslikus korras ju lugema ei pane neid, kellel oleks vaja tolerantsuse saavutamiseks teadmisi antud temaatikas. Minu jaoks olid huvitavamad artiklid LGBT asjaosalistelt endilt. (Esta)

Väga kurb, et täiesti tavalisi inimesi vihatakse ja diskrimineeritakse lihtsalt selle pärast, et neile meeldivad samasoolised. Inimesed on väga sallimatud endast erinevate suhtes. Arvatavasti ei piisa ühest raamatust, et selliseid inimesi tolerantsemaks muuta, kuid põnev lugemine on see sellegipoolest. (Airiin)

Väga huvitav raamat – soovitan lugeda, saab targemaks! Mulle meeldis, et raamat on koosatud esseedest ja lugudest ning, et need on eri autorite poolt. Kerge on lehitseda raamatut ja lugeda just nendel teemadel, mis endale kõige enam huvi pakuvad. Suur pluss on ka tõsielunäited mitte-heteroseksuaalsete inimeste endi jutustuste kaudu. (Ella)

Informatiivne kogumik mõistmaks ja teadmiseks. Vast kõigile, kel selles valdkonnas teadmised puuduvad. (Eve)

Silmaringi laiendamise mõttes on huvitav lugeda ja saada aimu ka inimestest kes pole „nagu mina“. Ma tunnen, et olen muutunud palju sallivamaks. Igaühel on õigus oma õnnelikule elule. (Doris)

Sveta Grigorjeva. Kes kardab Sveta Grigorjevat?

kes-kardab-sveta-grigorjevat

Ehmatas kohati oma julguse ja lihtsameelsusega, aga põnev oli sellegipoolest. (Inge)

Luuletused suhtumisest eestivenelastesse olid minu jaoks huvitavad. Muu jättis suures osas külmaks, kohati pani tüdinult järgmist lehte keerama. (Piret)

Liiga julge ja pealetükkiv. (Ella)

Mulle hakkas Sveta kohe meeldima – lk 13 võitis mu südame jäägitult 🙂
Mitte, et kõik need teemad mind otseselt sügavalt puudutaksid, aga ma mõistan, miks ja kuidas need teda võivad puudutada. Ja veel paljusid. Igal juhul leidsin siit palju põnevaid mõtteid ja vaatenurki, mis mind elu üle järele mõtlema panid. (Elo)

Kolmteist Eesti kirja LR 2016/1

lrk-1-2016-kolmteist-eesti-kirja

Kuigi mõned neist kirjatükkidest väga ei kõnetanud, siis rohkem oli õnneks ikka neid, mis puudutasid ja meeldisid. Kui Maarja Kangro e-maili tervitustest mööda oled saanud, siis läheb õnneks juba sisukamaks… (Elo)

Ehk ärgitab ka ise kirja kirjutama, et kasvõi vaadata oma elu kõrvalt või panna väiksed tähtsusetuna näivad hetked puslena suurde pilti. (Piret)

Eesti elu peab ikka masendav olema. Ei mingit rõõmu. Ju siis eestlane kirjutabki, kui midagi on häda või valesti või tahaks viriseda. Mõni kiri oli küll positiivsem, aga laias laastus ikkagi kurb. Ja kui akna taga on ka selline hallus, siis ongi kõik justkui hall. Aga tegelikult ju ei ole – meil on mõnus koht elamiseks ja kulgemiseks. (Kai)

Mõnus ja sisukas ülevaade aastasse 2015 erinevate naiste pilgu läbi ja otse hingest. (Egle)

Kirjanike, eriti naiskirjanike häält on ühiskonnas vähe kuulda, seetõttu on iga meie aega mõtestav raamat teretulnud. (Tiiu)

Kuidagi kurvad ja sünged on need kirjad, paljud täis süütunnet ja kahetsust. Kas me millestki rõõmsast ka kirjutame? (Anu)

Mind pani see kirjade lugemine taga igatsema neid aegu, kui kirjutati „päris“ kirju- käsitsi ja paberil. (Astrid)

Kogumiku žanriliselt mitmekesistes kirjades peegeldub nii meie aeg oma küsimustega kui ka ajatud ja igavesed teemad. (Imbi)

Martin Kukk. Kuus kuud kuumust

Estcoy12_kaas.indd

Julgus, kui mõelda, et endal on vahest raske, siis kellelgi teisel võib olla on samal ajal hoopis raskem. Pisarad, valu, higi, lein. (Inge)

Müts maha nende meeste ees! (Ella)

Peatükk „Korduma kippuvad küsimused“ annab väga avameelseid vastuseid. Ka mina olen mõelnud, miks sinna Afganistani ronitakse. Seda raamatut oli väga vaja. Aitäh autorile. (Anu)

Raske ja nõudlik amet on see kaitseväelase oma, peab olema kutsumust. (Kristi)

Annab hea ülevaate Afganistanis toimuvast ja eestlaste osast selles. (Silvi)

Tavalugejale ei soovita, liiga detailne sõjaliste operatsioonide kirjeldus. Sõjaväelastele kindlasti huvipakkuv kirjutis. (Sirje)

Soovitan lugeda seda raamatut, et aru saada, mis seal Afganistanis meie mehed ikkagi tegelikult teevad. Minu jaoks oli küll väga silmi avav raamat. Pealegi hästi kirjutatud. Oma üllatuseks avastasin, et see raamat tõesti meeldib mulle. Ootused muidugi olid madalad, sest no tõesti – sõjaraamat? Aga tegelikult väga asjalikult ja hästi kirjutatud raamat, mille puhul sain jälle targemaks. Nii ongi, et me tegelikult ei teagi meie ajakirjanduse järgi, et mida meie poisid seal tegelikult teevad. Nüüd tean ma küll oluliselt rohkem – nii poiste tegevuse, kohaliku olukorra kui sõja osas. (Sandra)

Mathura, pseud. Käe all voogav joon

kae-all-voogav-joon

Rahulikkus ja zen-tunne. (Johanna)

Mulle väga meeldis, kuna kunstiteose mõju terviklikkus on mind alati köitnud. (Inge)

Väga luuleline, köitev ja laia silmavaatega. (Ella)

Soovitan/ei soovita on tegelikult väga raske valik – sest maitsed on ju nii erinevad. Mina antud luulestiili austaja ei ole – pigem eelistan konservatiivset ja klassikalist kenasti riimuvat värsirida. Aga maitsed on erinevad ning luulet lugeda ikka tasub, sest seda keskmine inimene teeb tänapäeval ju ikkagi väga vähe. (Sandra)

Iga luuletus on kui pilt – jutustus. Looduskirjeldused on väga värvikirevad. Kohati hingekraapivalt kurblik. (Helgi-Mai)

Nagu oleks käinud kunstinäitusel – erinevad maalid jooksevad silme eest läbi. (Doris)

Ei saanudki mingit erilist emotsiooni, võib olla sellepärast, et mina pole kunstnik. (Sirje)

Käe all võivad sündida nii sõnad kui ka pildid. Raamatus on kasutatud fragmente erinevatest maalidest. Oli rõõm nendega tutvuda. (Imbi)

Eeva Park. Lõks lõpmatuses

e-raamat-loks-lopmatuses

Ehmatav arusaamine, kui julmad võivad inimsuhted olla. Sellele me ju iga päev ei mõtle. (Reet)

Kindlasti programmist loetud raamatutest üks mu lemmikuid. Väga mitte-eestlaslikult kirjutatud raamat. Huvitavalt lahendatud – minevik ja olevik põimuvad väga sujuvalt ja sobivalt. Palju jäetud ettekujutusele ja mõned situatsioonid väga lakooniliselt ja põhjamaiselt kirja pandud. Soovitan kindlasti. (Sandra)

Hea tõsine asi. Kõigile, kel on aega süveneda ja kelle jaoks võib ka selline lõpp õnnelik olla. (Tiia)

Osavalt kirjutatud. Lausa sunnib edasi lugema, et lõpuks selguks, miks ikkagi peategelane sattus sinna „eripalgelisse maailma“. (Mari)

Teos köidab huvitava ülesehitusega, mis hoiab pinget lõpuni. (Sirje)

Minus jäi kummitama toodud mõtteke – „Inimese pimedus ei tule mitte ülevalt mingis öö ja päeva vaheldumises, vaid inimene ongi see, kelles kogu kottpimedus algselt peitub“. (Alide)

Põnev ja tempokas lugemine. Natuke üle dramatiseeritud. Oleks nagu film. (Marju)

Maailmarändur. Eesti rännuluule antoloogia

maailmarandur-eesti-rannuluule-antoloogia

Tuleb välja, et eesti luuletajad on jõudnud  läbi rännata peaaegu kogu maailma. Reisid olid elamusrikkad ja huvitavad, kuid koduigatsus toob ränduri ikka koju tagasi. (Tiiu)

Pole just suur luule lugeja, aga seda raamatut lugedes tekkis soov kohver pakkida. (Doris)

Maailm polegi nii suur. Mahub ühte raamatusse ära. Maailm kui üks suur ja kirev pall. (Esta)

Väga vaimustusin ja nautisin sellist ülevaatlikku teost. Tänud Tiit Pruulile. (Tiiu)

Huvitav, kokkuvõtlik. Iga luuletus mõjub erinevalt. Iga luuletus tekitab huvi rohkem teada saada. (Helgi-Mai)

Põnevusega haarasin ja lasin end viia üle Euroopa, põigates Indiasse, USA-sse ja Venemaale. (Inge)

Mulle meeldib head luulet lugeda ning antud raamatus oli päris palju head luulet. Meeldis väga ülesehitus riikide põhiselt ning see, et kaetud oli ikkagi väga palju erinevate luuletajate loomingut. (Sandra)

Enn Nõu. Ma armastasin rootslast

9789949274024-jpg

Soovitan, annab pildi väliseestlaste elust. (Raivo)

Armastust ei ole kunagi palju! (Inge)

Nii puhas, truu, aegumatu! (Ella)

Jäi kuidagi kaugeks. Ei mõistnud väga peategelase maailma. (Ella)

Üldiselt tekitas see raamat minus nõutust. Pean tunnistama, et lugesin selle küll läbi, aga erilist põnevust see ei tekitanud ja valdavalt kohusetundest. Üle pika aja on tunne, et kui seda raamatut lugenud ei oleks, siis poleks mitte midagi sellest olnud. Seega keeruline seda raamatut teistele soovitada. (Sandra)

Tekst on üheülbaline, igav ja tegevus kordub tüütult. Pole lugenud nii arvsõnarohket teksti – igal leheküljel vähemalt 5-9 arvsõna. (Sirje)

Jim Ashilevi. Ma olen elus olemise tunne

ma-olen-elus-olemise-tunne

Lugesin raamatu läbi Tallinn-Tartu-Tallinn autosõidu jooksul. See oli nagu kulgemine, ei olnud päriselt lõppu ega algust. (Kristiina)

Soovitan eelkõige noortele, sest selle tegelasedki on iseseisva tee alguses. (Tiiu)

Täitsa loetav raamat, aga kuna hiljuti lugesin “Kehade metsa”, mis mind oluliselt rohkem kõnetas, siis väga erilist muljet sellest raamatust ei jäänud. (Sandra)

Mulle väga meeldib viis, mismoodi Jim kirjutab. Stilistika, loo jutustamine, emotsioonid ning kergus. (Loore)

Andekas noor autor, kes kirjutab noorte inimeste elust,  sh noorte elufilosoofiast. (Maie)

Täiesti hämmastav sõna kasutamise oskus. Väga kaunilt kõlavas keeles kirjutatud. Sisu pole nii oluline. (Doris)

Mõttemaailm on tänapäeva vanema generatsiooniga võrreldes hoopis teistsugune. On võimalik saavutada palju, aga see ei ole noorte jaoks määrav. Tunded on kahetised, ei osata endale üldse seletada, mida elult tahetakse. (Mari)

Kindlasti jääb meelde selle teose keel – originaalne ja nüansirikas. (Inge)

Äärmiselt igav ja kuiv tekst. Rabeda teemakäsitlusega, ei kutsu kaasa mõtlema. (Alar)

Üsna kummaline raamat. Nagu oli ja ei olnud ka. Sõna kasutus on hea ning võrdlused ja värvide kirjeldused on suurepärased. Samas sisult jäi minu jaoks kuidagi kaugel olevaks ja mitte midagi ütlevaks. Ei tekkinud sellist tunnet, et elan erinevatele tegelastele kaasa. Igaüks kulgeb oma rada ja las nii olla. Mõni raamat peabki vast olema ka lihtsalt sõnadega mängimiseks. (Kai)

Nele Siplane. Mina olen moslem

9789949914968-jpg

Soovitan lugeda, sest annab päris hea sisevaate moslemite ellu. Paraku me sageli ei tea sellest väga palju ja kipume üldistama ja sildistama ilma pikalt mõtlemata, aga eks tuleb ikkagi meeles pidada, et see on ühe inimese arvamus/nägemus. (Sandra)

Natuke jäi teos minu jaoks puudulikuks. Ootasin rohkem jutte elust Egiptuses. (Airiin)

See on üks tõeliselt fantastiline raamat. Nagu kingitus. Nii vaimule kui hingele. (Tiiu)

Taustal kõlab pidevalt justkui eneseõigustus. Üsna igav ja naiivne. Ootused olid suuremad. (Külli)

Hariva sisuga raamat, saab teadmisi islamist, moslemiks olemisest. Igaühel on õigus valida oma usku ja järgida seda. (Esta)

Teos on kirjutatud lihtsalt ja arusaadavalt. Sain täielikult keskenduda teksti sisule ning minu emotsioon on igati positiivne. Mul on hea meel, et oskan nüüd vahet teha burkal ja nigaabil ning saan oma huvi Türgi kultuuri vastu laiendada ka huviks islami ja seda usku kummardavate riikide vastu. (Merily- Riin)

Ellen Niit ja Jaan Kross. Muld ja marmor

9985791509

Olin rõõmsalt üllatanud leides sellise nostalgia üldiselt uuemate teoste seast. (Aet)

Umbes 50 aastat tagasi kirjutatud reisiraamat on nagu vana hõbe, mis aastatega on oma välise sära kaotanud, kuid mille sisemine väärtus on jäänud alles. (Tiiu)

Üks parimatest reisiraamatutest Türgist, Kreekast ja Egiptusest. (Tiiu)

Nauding lugeda vaimukat viiekümneaasta tagust reisikirja ja võrrelda seda tänapäevaste üldsõnaliste kirjeldustega. (Aiki)

Krossi sõnaseadmine ja tagasivaated eesti kultuurilukku on väga harivad. Mõned neist paigust on ka nüüd, 40 aastat hiljem, üsna samasugused. (Mari)

Hea, et meil on võimalus ja vabadus reisida, kuhu ja kuidas tahame. Omaette väärtus on Jaan Krossi keelekasutus. (Reet)

Väga faktiderohke ajalooülevaade. Viited nõukogude tegelikkusele ajasid naerma. (Eha)

Parimaks giidiks neisse paikadesse reisimisel. Olen juba soovitanud tuttavatele, et enne sõitu Kreekasse lugegu läbi. (Helve)

Türgi, Egiptuse ja Kreeka elu, loodus, ajalugu on väga omapärane ja põnev. Autorid on seda väga mahlakalt ja haaravalt esitanud. Toredad on kohati võrdlused Eestiga. (Alide)

Reeli Reinaus. Must vares

must-vares

Mina ei ole koolikiusamisega kokku puutunud ja väga rahutuks teeb see, kui palju seda tänapäeval esile kerkib. Kui noored sellist raamatut loeks, siis ehk tunneksid end ära ja oskaksid mõistusele jääda ning teinekord paremaid valikuid teha. (Sandra)

Haaravalt kirjutatud ja reaalsetest probleemidest. Kuigi oli ka väheusutavaid detaile, tasub siiski lugeda. Tuletab meelde, et peab ikka enda põhimõtetele truuks jääma, mitte mängima mingit rolli ja lambana kellegi sabas jooksma. (Leelo)

Probleemid on aktuaalsed ja ebamugavad. Kahjuks puuduvad mõjuvad lahendused. Kahju noortest! (Vilma)

Terav pilguheit tänapäeva koolikeskkonda, mis paneb mõtlema. Ainet jagub nii noortele kui vanadele. Lihtne tekst kutsub kaasa. (Alar)

Kohati punnitatud, kunstlik, naiivne. Ent siiski huvitav ja lõõgastav. (Külli)

Päris hea raamat. Lugeda oli kerge, kuigi teema pigem raskevõitu. Kirjanik oli küll natuke üle võlli pannud, et pinget hoida, kuid kuna tegemist on noorteraamatuga, siis see väga ei häirinud. Lugu ise oli täitsa põnev. (Tiina)

Loone Ots. Mustamäe valss

e-raamat-mustamae-valss

Lõbus ja kaasahaarav lugemine, eriti tore oli ära tunda kohti. (Sandra)

Üsna realistlik lapsepõlve meenutus. (Sirje)

Hoogsas valsitaktis ühe koolitüdruku lugu. Eelkõige Mustamäe lugu ja ühe põlvkonna lugu. (Silvi)

80ndate alguses elasin autoriga samas kandis, nüüd ühes teises „mikrorajoonis“. On palju mälestusi sellest ajast. ABC V oli tõesti hea pood. (Anu)

Minule on see teos nagu minu elu. Ma ei mäleta täpselt kõike, kuid siit lugedes tuli meelde. (Imbi)

Soovitan, sest hea tagasivaade nõukogude aja lapsepõlve ja üsna värvikas jutustus. Ei soovita, kui kardad liialdusi, palju võõrsõnu ja uhkeldamist. (Kersti)

Nostalgiat ei tekkinud. Üritab olla vaimukas, tundeline. Üsna igav, kuigi tekst on ladus. Mõned pildid olid lahedad. (Külli)

Taavi Kangur. Nii siis jääbki

nii-siis-jaabki

Raamat läks kiirelt ja ei veninud. Meeldis, et see lõppes ikkagi positiivselt. Mõtlemisainet jagus, aga kirjandusklassika just ei ole. (Sandra)

Lahedalt kirjutatud, kaasaegne realism. Ega erivajadustega inimeste elust just palju teada pole. (Mari)

Nii väga oluline on inimesele, eriti hättasattunule pere, sõprade ja töökaaslaste toetus. (Anu)

Paneb sügavalt mõtlema ja kaasa elama oma lihtsuses ja värskuses. Mõistetav algusest lõpuni, nii sisult kui vaimult. Väga elutruu ning tõene. (Alar)

Lihtsas keeles lugemine, avab silmi õnnetuse järeltahkude ja mõjutuste suhtes. (Kristi)

Kehtib kõnekäänd õnnetus ei hüüa tulles. Sa oled noor, terve, lootustandev sportlane ja ühe minutiga puruneb kõik. Imetlen selliseid inimesi, kes toibudes šokist, võtavad ennast kokku ja üritavad elada normaalset elu. (Helgi-Mai)

Alan Adojaan. On nagu pole

on-nagu-pole

Haarav raamat, mille lugemist oleks võinud veel jätkata. (Viire)

Kaasahaarav, eluline, isiklik ja huvitav – kõike seda, mida üks hea raamat olemapeab. Autoril jutt jookseb väga hästi ja lugemine oli üks suur nauding. (Sandra)

Kuulun autori poolt tituleeritud nohikute hulka. Brasiilia osa kohati šokeeriv, samas aga väga värvikas. (Helgi-Mai)

Soovitan seda raamatut neile, kes mõtlevad väikesed asjad suureks. Raamat annab mõistmise, et pole mõtet põdeda tühiste asjade pärast. (Triin)

Kogu aeg oli huvitav lugeda, otsustasin osta ja jõuluks kinkida. (Sirje)

Väga hästi kirjutatud seiklusromaan, haarav ja vaimukas. (Imbi)

Aleksander Aina. Pimeduses kulgeb tee

9789949279012

Väga hea raamat, mis suutis üllatada ning tekitas tahtmise raamatut veel edasi lugeda ning piirkonnast rohkem infot saada. Väga oskuslikud kirjeldused, mis tekitasid silme ette kujutuluspildid. Huvitavad karakterid ning tõesti korralik info piirkonna kohta. (Sandra)

Põnev esimesest leheküljest alates. Selle aasta programmi seni loetutest kindlasti parim. (Eha)

See kõik on nii elav ja hästi kirjutatud, et lugedes jättiski tunde, et loed mõnda päriselt juhtunud lugu. (Silvi)

 

 

Ketlin Priilinn. Sefiirist loss

sefiirist-loss

Taaskord raamat, mis võiks olla kohustusliku kirjanduse rubriigis oma temaatika tõttu, mis kajastab väga olulist teemat – homoseksuaalsus ja kiusamine koolis. (Sandra)

Emotsioon oli nii ja naa. Kirjutatud oli väga lihtsalt ja kuna tegemist on laste- ja noorteraamatuga, siis on see mõistetav. Mind paneb ikka imestama, kui julmad ja jõhkrad võivad olla teismelised. Raamatu lõpptulemus on küll kole, aga selle lugemine võiks avada mõne noore silmad. (Tiina)

Rusuv, traagiline lõpp saabus järsku ja lugejana tekkis abitu tunne, miks mitte keegi neist, kes oleks saanud aidata, ei teinud seda õigel ajal. (Leelo)

Kiirelt arenevate sündmustega realistlik noorsooromaan. Kiusamine koolis on vist küll alati olemas olnud, nüüd õnneks tunnistatakse ka seda ja üritatakse midagi ära teha. (Anu)

Teos oli väga tõetruu ja seal toimunu võib juhtuda iga teistest erineva noorega. Kuigi on juba algusest peale teada, kuidas teos lõppeb, oli sinnani jõudes ikkagi äärmiselt kurb meeleolu. (Airiin)

See on haarav, südamlik ja stiilipuhas noorsooromaan. Väga huvitav on näha, kuidas noor saab hakkama uues koolis ja teistsuguses keskkonnas. (Imbi)

Andrei Hvostov. Sillamäe passioon

sillamae-passioon

Nautisin lugemist ja raamat edenes väga kiiresti. Sain päris palju uusi teadmisi selle regiooni kohta. (Sandra)

Vahel naljakas ja vahel kurb, aga igati loetav. (Olari)

Me teame ikka armetult vähe eesti-vene sidemetest, suhetest ja kuidas see kõik mõjub. (Evi)

Peatükid on teemade kaupa, kui miski ei meeldi, saab selle lihtsalt vahele jätta. Kaua oodatud Hvostovi raamat tuntud headuses. (Tiia)

Väga tavaline ja igav ja noortepärane. (Ella)

Tavalised on kooliaja ja noorusaja meenutused positiivsed. Siin aga kirjeldab autor oma negatiivseid mälestusi. (Maie)

Ehe nõukaaegne elu – küll on autoril hea mälu ja unikaalne kogemus. Tragikoomiline, väga ladusa sulega kirjutatud. (Sirje)

60ndate alguse lapsena on paljugi äratuntavat, aga samas palju teadmatut ja tundmatut, sest elasin n.ö. päris Eestis. Üllatav oli teada saada, et Vaivaras on olnud koonduslaager. (Esta)

Millegipärast jäi lugudest tunne, et autor tahtis alati Sillamäelt põgeneda. (Silvi)

Kurb. Eesti ja vene perede ja laste suhted. Ja samas ka rõõmustav, et sellisest miljööst võib välja kasvada ehtne eestimeelne mees. (Alide)

Tänapäeva noored peaksid lugema, et saada aimu „vene aja“ Sillamäe elust. Ka seda kuidas vene lapsed eesti lapsi mõnitasid. (Helgi)

Hugo Vaher. Skvotterid

e9789949274062_1

Soovitan raamatut eelkõige noortele. Teost on lihtne, arusaadav, elu põhiväärtused väga selgelt eristuvad. (Viire)

Täitsa huvitav raamat, mis räägib punkaritest, skinheedidest ja skvottimisest natuke teise nurga alt. (Sandra)

Teos jättis positiivse mulje. Mulle meeldis tegevuspaiga valik ning see, et tegu polnud mitte just kõige tavalisemate noortega ning nende tegemistega. (Ella)

Väga ladusalt kirjutatud, kerge lugeda ja peale selle parasjagu põnev ka. Noorus ei olegi ilmtingimata päris hukas. (Tiina)

See raamat ei andnud mulle midagi – lugesin läbi ja kõik. Sisutu. (Doris)

Mulle meeldis, et noored oma elu ise korraldada ja hakkama saada püüdsid, hoolisid kodutust ja abistasid eakat naist. Ma oleksin tahtnud edasi lugeda … (Anu)

Tore raamat noortest, kes hoolivad peale iseenda ka teiste inimeste käekäigust. Neis oli õiglustunnet ja tahet selle eest võidelda. Lisaks pakkus raamat ka põnevust ja närvikõdi. (Veroonika)

Lahe noortekas. Kui oled hakkaja ja ettevõtlik, saad suurepäraselt hakkama isegi suhteliselt väljapääsmatuna tunduvas olukorras. (Silvi)

Needitud tagi ja lõhkised püksid pole alati inimese sisu määrajaks. Elu vajab elamist ja ka punkarite seas on neid, kelles on soov õppida, tegutseda ja armastada. (Alide)

Mõnus ajaviide, natuke oli õpetlik ka, kuigi rohkem noortekas. Hoogne ja põnev lugu. (Külli)

Kalle Blomkvist on äsja astunud täiskasvanuikka ja tegutseb kõigile eesti tudengitele vähem või rohkem tuttavas Tartus. Või ükskõik millise linna rahulikus rajoonis. Kohast rohkem paelub raamatus peategelaste seltskond, need on sellised poisid ja tüdrukud, kelle seltsis ülikoolilinn saab rohkema tähenduse kui üür, üürike vabadus ja pikk sess. (Saara)

Jan Kaus. Tallinna kaart

977140605109502-jpg

Soovitan loetud raamatut, sest tegu on ühe humoorikama raamatuga Kausi loomingust. Ta kirjeldab Tallinna linna läbi poeetilise kirjaniku silmade. (Johanna)

Soovitan seda raamatut lugeda, kuna ise nautisin neid “ampse” väga. Kindlasti andis juurde ka see, et tallinlasena suutsin enamikke kohti ka vaimusilmas ette kujutada. (Sandra)

Unistavad mõtisklused ja emotsionaalsed mälestused erinevatest tänavatest. (Viire)

Eriti meeldis lugu häälest, kes peatuste nimed sisse luges, olen isegi mõelnud, kes see olla võiks. (Moonika)

See oli pigem tunnete kaart kui Tallinna kaart. Soe lugemine. (Maie)

Mulle meeldis see väikeste lugudega mineviku meenutustega raamat. Tallinna inimesena leidsin mälusoppidest ka oma kokkupuuteid ja mälestusi nende paikade ja mälestustega. (Astrid)

Tore tänavamõte inspireeris mind kirja panema oma seoseid tänavatega. (Mari)

Päris huvitav oli lugeda mõtisklusi-mälestusi erinevatest Tallinna paikadest. Nii mõneski olen ise käinud ning tunne on olnud sarnane. Samas tekkis tahtmine mõnda kohta, kus pole käinud ka minna. Aga eks meil igaühel ole oma Tallinn oma mälestuste ja tunnetega. Igal juhul soovitan lugeda, sest annab natukene teise pildi Tallinnast. (Kai)

Leian, et minu jaoks oli raamat eelkõige segadusse ajav ja osaliselt seosetu (kõik, mis puutus tegelastesse). Samas oli rõõmustav lugeda tuttavate nurkade ja vaadete kohta kodulinn Tallinnas. (Ella)

Nii armas miniatuuride kogu Tallinna erinevate paikade ja sealsete kohtadega seotud inimestest ja mälestustest. Tekitab hea tunde. (Silvi)

Rahuolu ja äratundmisrõõm – mul on ka selliseid mõtteid olnud Tallinnast! Jan on osanud need ainult kirja panna. Soovitan lugeda sellepärast, et siis saad teada kui palju sulle tegelikult Tallinn meeldib (Triin)

Karl Aareleid. Vene veri

vene-veri

Mulle väga meeldis “Vene veri”. Nautisin neid lühikesi hetkekirjeldusi nii tunnete, meenutuste kui ka linnapildi osas. Klaveri meenutus tõi isegi pisara silma. Väga hästi veedetud tunnid raamatuga, mis sai läbi liiga kiirelt. (Sandra)

Avab natuke vene kultuuri ning nende inimeste sisemaailma, kes on sunnitud oma kodust ja kodumaalt lahkuma. (Moonika)

Raamat jätab väga koduse ja igapäevase tunde. (Aet)

See on hea kergelt poeetilise varjundiga lugu oma juurte otsimise teemal. Avab vene hinge ja olemust. (Tiiu)

Hüplik sissevaade tänapäevasesse Peterburgi/eelmise sajandi Jõgevamaa pereellu. (Kristi)

See oli esimene teos, mida autorilt lugesin. Emotsioon oli nii võimas, et juhatas mind edasi tema luuleni ja „Linnade põletamiseni“. (Sirje)

Lugedes tekkis pidev soov autorile tõestada, et Peterburg on ju romantiline linn. (Silvi)

Raamat jäi sisult kaugeks, justkui tühi, üritati edasi anda emotsiooni, aga selleks peaks ka tegelastest parema pildi saama. (Miryam)

Raamat on omapärase ülesehitusega, emotsionaalne  ja tuletab meelde kunagisi Peterburi külastusi. (Sirje)

Meeldis oskus, kuidas autor liigub oma mõtetes ühest põlvkonnast teise. Toredad olupildid Peterburist. (Maie)

Ei meeldinud. Ma ei suutnud haakuda peategelasega, ega tema vaaremaga. Ei meeldinud mulle see raamat, ei haaranud kaasa ja ei pannud mind mõtlema. (Tiina)

Meisterlikult põimitud minevik ja kaasaeg. Voogavad ja romantilised kirjeldused. Raamat on kerge ja pehme nagu haapsalu sall. Samas on raamatus mõtlemapanevaid elusaatusi. (Piret)

Jutt voolab rahulikult nagu Neeva jõgi. Looduskirjeldused annavad edasi Peterburi suurejoonelist ilu. Siin hakkab autor mõistma oma venelannast vaarema igatsust omade järele. (Tiiu)

Kätlin Kaldmaa. Väike terav nuga

vaike terav nuga kaas trykki.indd

Meeldejäävat kogemust ei saanud. Mõned suhteliselt head lood, aga ei midagi säravalt puudutavat. (Sandra)

Vajab süvenemist ja  rahunemist. Emotsioon on kergelt segadust tekitav. Kohati ei saa aru. (Triin)

Kuigi mitmes novellis oli kerge maagiline element, siis enamik jäi paraku abstraktseks ja arusaamatuks. Kolm lugu siiski puudutasid. Kokkuvõttes aga ei oskaks isegi kirjeldada, millest see raamat rääkis. (Leelo)

Näha elu selle meeletu rabelemise ja ringijooksmise taga. Näha elu, seda alget, seda tukslevat soont, mis ajab kevadel lehed puu otsa ja sügisel jälle sealt alla. (Alide)

Nii tõetruu, naiselik ja illusiooniloov just neile, kelle hing ihkab hingesugulast. (Ella)

Teistmoodi lood. Mõni huvitavam kui teine. Oluline osa raamatust on kujundus, mis mõne loo puhul andis väga palju juurde – näiteks “Uue aja laps” kus süngus Kasvas iga loetud lehega. See oli minu jaoks ka üks raamatu paremaid novelle. Mõni teine novell jättis täitsa külmaks ja/või jäi segaseks. (Kai)

Tiina Laanem. Väikesed vanamehed

e-raamat-vaikesed-vanamehed

Vahetu ja värske varasuvine lugemine. On huumorit, inimlikkust, tegelastele oskuslikku omavahelist lähenemist. Ei ole pealesuruvust ja teravusi ning äkilisi üleminekuid. (Alar)

Jättis üsna ükskõikseks, kuigi oli toredaid leide nii keeleliselt kui huumori poolest. (Sirje)

Ei saanud mingit emotsiooni. Raamatus eriti midagi ei toimunud, põhiliselt tegelaste mõtisklused ja vestlused. Rahulolematus oma eluga oli tegelastes valdav. (Esta)

Lugedes tekkis tunne, et olen ise seal saarel koos sõpradega. Mõnus ja voogav tunne. (Eve)

Emotsioon on segadusse ajav, sest ma ei saanud täpselt aru, mida kirjanik öelda tahtis. (Triin)

Kõik need probleemid on justkui ära leierdatud. Liiga palju on räägitud samadel teemadel- õige toitumine jne. Arvatavasti oli see raamat ilmumise aastal aktuaalsem. Üks tähelepanek, käo kukkumise ajal veel pärnad ei õitse. (Anne)

Soovitan lugeda, kuna inimestevahelised probleemid ning suhted näisid realistlikud ja tänapäevased. Huvita, et nii noor kirjanik sedavõrd hästi analüüsib inimtüüpe. (Viire)

Tekkis tunne, et inimene ühes oma soovide, unelmate ja reaalsusega pole kunagi millegagi rahul, kuid see on väga okei! Meeldisid pildid. (Aule)

Ladusalt kirjutatud. Õpetlik oli psühholoogiline aspekt – kui palju või vähe inimesed endast avaldavad ja millised on tagajärjed. Tasub sellele mõelda. (Vilma)

Raamatust jäi suvine tunne, mis on veidi üllatav, sest tegelasi tabasid küllaltki dramaatilised läbielamised. (Aet)

Riho-Bruno Bramanis ja Kertu Bramanis. Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis

ohk-riisiterade-vahel-kaheksa-aastat-jaapanis

Oli väga abiks Jaapanis käigul. (Tiina)

Minu kui Jaapaniga mitte kokkupuutunud isiku jaoks oli väga hariv ja tore. (Doris)

Olles ise ühe kuu Jaapanis olnud, oli hea lugeda ka teiste emotsioonidest samades olukordades. (Kristi)

Üllatuslikult hea raamat. Ilma programmita paraku ei oleks seda iial lugenud. Jäin väga rahule ning kirjutamisstiil meeldis väga. Lisaks meeldis, et sisse oli toodud ka erinevaid olulisi teemasid (kultuur, kombed, päevapoliitilised teemad – noorte tüdrukute raha/riiete ihalus, mille tarbeks “lõbustatakse” vanemaid mehi, kes neid siis rahaliselt toetavad). Lahe oli ka see, et kasutati palju jaapanikeelseid sõnu – mida miski tähendab. Ühesõnaga väga muhe raamat, mis jättis positiivse tunde. (Sandra)