Tallinna päeva sündmused Tallinna Keskraamatukogus

Tallinna päeval, 15. mail kell 17.30 toimub Wabaduse kohvikus (Vabaduse väljak 10) Tallinna Keskraamatukogu noortele ja täiskasvanutele suunatud lugemisprogrammi “Raamatuga kevadesse” lõpuüritus. Lugemisprogrammi lõpetamisele on oodatud kõik programmi edukalt läbinud  inimesed, st inimesed, kes lugesid läbi 15 või enam raamatut. Lõpuüritusel tunnustatakse lugemisprogrammis osalenud inimesi, tehakse kokkuvõtte lõppenud lugemisprogrammist ning kerge suupistelaua juures saab vahetada mõtteid loetud raamatute üle.

Tallinna päeval, 15. mail algab laste otsimis- ja orienteerumismäng „Aardejaht“, mis viib usinad otsijad kuu aja vältel Tallinna Keskraamatukogu raamatukogudesse põnevaid ülesandeid  lahendama.

Aardejaht on 7–12-aastastele lastele mõeldud mäng, kus kuu aja jooksul (15. mai – 15. juuni 2017) tuleb lastel külastada vähemalt 15 raamatukogu. Mängus osalevad kõik Tallinna Keskraamatukogu haruraamatukogud ja teenindusosakonnad. Igas raamatukogus on erinevad ülesanded, mõistatused ja tegevused, mille lahendamise järel saab laps mängu passi templi ülesande täitmise kohta. Aardejahi eesmärgiks on põnevalt ja seikluslikult õhutada raamatukogus käimist ning anda lastele uusi teadmisi. Igal aastal on Aardejahti fookuses erinev teema. 2017. aastal on selleks TERVIS. Mängu abil püüame anda lastele teadmisi tervislikust toitumisest ja eluviisidest, terveks olemisest ning loomulikult terviseraamatutest.

Aardejahi passe saab kõigist keskraamatukogu haruraamatukogudest ja teenindusosakondadest.


Eestikeelse kirjanduse osakond (Estonia pst 8)

Laupäeval, 13. mail kell 12 toimub kultuurilooline jalutuskäik „Vanalinn täis lugusid“. Giid Krista Heinpalu tutvustab Tallinna kesklinna huvitavaid maju ja paiku ning nendega seotud inimesi ja lugusid. Jalutuskäik algab Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) ees kell 12. Peatutakse Raekoja platsil ning suundutakse Rüütli tänavale. Jalutuskäik kestab umbes 1,5 tundi ja sellel osalemine on tasuta. Lisainfo ja eelregistreerimine telefonil 683 0920 ja e-posti aadressil eo@nulltln.lib.ee.

Esmaspäeval, 15. mail kell 12 infotund „Tallinna e-teenused“. Tutvustatakse Tallinna linna veebilehel olevaid teenuseid ja iseteeninduskeskkonda. Eelnevalt registreeruda pole vaja. Lisainfo telefonil 683 0917 ja e-posti aadressil ls@nulltln.lib.ee.

Esmaspäeval, 15. mail kell 12.30 ja 16 toimuvad keskraamatukogus ajaloolised ringkäigud e Sibulatuurid, mille käigus tutvustame Tallinna Keskraamatukogu peahoonet (Estonia pst 8) läbi ajaloo. Räägime perioodist, mil hoones tegutses Vene Seltskondlik kogu (1895-1918), raamatukogu algusaegadest ja tänapäevast. Viime külastajad ka nendesse ruumidesse, kuhu tavaliselt ei pääse.

Ringkäigul osalemiseks ei ole vaja eelnevalt registreerida. Huvilistel palume tulla 5 minutit enne ringkäigu algust keskraamatukogu esimese korrusele.

Esmaspäeval, 15. mail sõidab kesklinnas raamatukogu jalgratas „Raamat paneb rattad käima“. Jalgrattal väntav raamatukoguhoidja vastab erinevatele infopäringutele (sh aitab eksinud Tallinna külalistel leida üles õige tänava), õpetab tahvelarvutil kasutama infoallikaid, jagab infot raamatukogus toimuvate koolituste, näituste jt sündmuste kohta, loeb möödaminnes lastele ette muinasjuttu, lahendab lastega koos ristsõnu jpm.

Tallinna päeval, 15. mail kell 12-15 saavad kõik huvilised keskraamatukogu (Estonia pst 8) ees tutvuda robootikaringi tegemiste ja robotitega Lego WeDo2, lahendada viktoriine ja ristsõnu, uudistada e-lugerit ning õppida kasutama e-kataloogi ESTER ja e-raamatukogu ELLU. Lisaks hooviraamatukogu, raamatubingo ja lauamängud ning otsimismäng vanalinnas.

15.-21.05 saab tutvuda raamatuväljapanekutega „Tallinn piltides“ (2. korrusel) ja „Vanalinna lood“ (3. korrusel).


Võõrkeelse kirjanduse osakond (Liivalaia 40)

Reedel, 12. mail kell 14 toimub võõrkeelse kirjanduse osakonna rühmatööruumis meisterdamistund lastele, kes ei kõnele eesti keelt emakeelena. Tunni teemaks on seekord Tallinn.

Esmaspäeval, 15. mail kell 13 toimub võõrkeelse kirjanduse osakonna Loovuse toas jutukonkursi „Minu isamaa, minu emakeel“ lõpetamine. Üritusel osaleb ajakirja Täheke peatoimetaja Ilona Martson.

Ajavahemikul 24.04-23.05 saab võõrkeelse kirjanduse osakonna rõdualal vaadata Tallinna-teemalist raamatuväljapanekut. Näha saab mitmes erinevas keeles kirjutatud raamatuid, mis räägivad Tallinna arhitektuurist, ajaloost ja legendidest. Samuti võib väljapanekul tutvuda ilukirjanduslike teostega, mille tegevustik toimub Tallinnas või on sellega seotud.


Kadrioru raamatukogu (Koidula 12a)

Laupäeval, 13. mail kell 12 toimub Tallinna päeva teemaline meisterdamistund.


Kalamaja raamatukogu (Kotzebue 9)

Ajavahemikul 2.-30. mai saab Kalamaja raamatukogus tutvuda raamatuväljapanekuga „Unustatud lood Tallinnast”


Laagna raamatukogu (Võru 11)

Kolmapäeval, 10. mail saavad lapsed terve päeva värvida Tallinna vanalinna majade pilte ja mängida lauamänge

Laupäeval, 13. mail kell 12 toimub keelering „Eesti keel Mõmmiga“, kus räägitakse Tallinna ajaloost ja vaadatakse üheskoos multifilmi „Mardi leib“.

Laupäeval, 13. mail kell 12.30 toimub Tallinna tornide meisterdamine.

Raamatukogus saab lahendada Tallinna-teemalisi mõistatusi ja ristsõnu, joonistada ja  tutvuda raamatuväljapanekutega „Minu Tallinn“ (lastele) ja „Kodulinn Tallinn“ (täiskasvanutele).


Männi raamatukogu (Ehitajate tee 48)

Tallinna päeva puhul saavad lapsed tutvuda eesti ja vene keelsete raamatute väljapanekuga „Legendid ja muinasjutud Tallinnast“ (Легенды и сказки Таллинна)  ja täiskasvanud saavad vaadata näitust „Tallinna lood“.

Lisaks saavad nii lapsed kui täiskasvanud lahendada ristsõnu „Pane oma teadmised Tallinnast proovile“. Ristsõna saab lahendada eesti ja vene keeles.


Männiku raamatukogu (Pihlaka 12)

Laupäeval, 13. mail kell 15 toimub laste jutu- ja meisterdamistund „Ringkäik Tallinnas”.

Terve päeva saab lahendada Tallinna-teemalist ristsõna ja mängida Tallinna doominot.


Nurmenuku raamatukogu (Ehitajate tee 109a/2)

Laupäeval, 13. mail saab terve päeva jooksul lahendada Tallinna-teemalisi ristsõnu.

Kell 12 loeme lastele Tiia Metsa juttu „Vahva Toomas: Vana Toomase legend“  ja meisterdame vanaaegset torni. Üritus toimub nii eesti kui vene keeles.

Kell 13  toimub täiskasvanutele Tallinna Bingo.

Kell 14 mängime lauamängu „Tallinna doomino“. Oodatud on nii lapsed kui täiskasvanud.


Nõmme raamatukogu (Raudtee 68)

Laupäeval, 13. mail kell 10 toimub „Muinasjutu pooltund”, kus vaatame ja loeme Tallinna teemalisi raamatuid.

Laupäeval, 13. mai kell 12 toimub varjuteater Heino Gustavsoni muistendi „Oleviste torni ehitamine” ainetel. Eelregistreerimine raamatukogus kohapeal, e-posti aadressil nomme@nulltln.lib.ee ja telefonil 672 3858


Paepealse raamatukogu (P. Pinna 8)

Kolmapäeval, 10. mail kell 15 saab vaadata nukuetendust „Marleen ja Emilia Tallinnas“

Laupäeval, 13. mail kell 11 on kõik lapsed oodatud keeleringi „Isahiir Huberti jutuhommik”, kus seekord loetakse raamatut Hahn, R.-Rutt „Tallinna vanalinn ehk kõnelused kummitusega“ ja meisterdame päris oma Tallinna kummituse.

Ajavahemikul 02.-31. mai saavad kõik huvilised tutvuda raamatuväljapanekuga „Minu Tallinn“

9.-13. mai on kõik täiskasvanud oodatud lahendama eesti ja vene keelset „Kodukandi ristsõna“. Kõigi õigesti vastanute vahel toimub loosimine 16. mail.

9.-13. mail saavad lapsed lahendada täherägastiku otsimismängu „Tallinna tuntud majad“

9.-13. mail toimub lastele viktoriin „Tallinn. Lasnamäe“ (vene keeles)


Pelguranna raamatukogu (Kangru 13)

Laupäeval, 13. mail kell 13 toimub lastele ja noortele filmilõuna „Tallinna vanalinn – tuttav ja tundmatu”.

2.-20. mail on raamatukogus väljas laste omaloomingu näitus „Tallinn on tornide linn”.


Pirita raamatukogu (Metsavahi tee 19)

Lapsed on oodatud raamatukogu juures tänavale asfaldikriitidega joonistama pilte teemal „Minu Pirita” ja lahendama raamatukogus Tallinna-teemalist ristsõna.

Raamatukogus saab tutvuda näitusega „Sajanditevanune Tallinn” ja väljapanekuga „Lugusid Tallinnast”

Esmaspäeval, 15. mail toimub kirjandusklubi „Elutuli”, kus arutatakse, kuidas kajastub Heino Kiige loomingus tema Tallinna eluperiood.


Pääsküla raamatukogu (Pärnu mnt 480a)

Laupäeval, 13. mail kell 13.30 toimub laste jutu- ja meisterdamistund Tallinna-teemal.

Laupäeval, 13. mail kell 15 toimub jalutuskäik Pääskülas: enne ja nüüd. Teeme väikese jalutuskäigu Pääskülas, tuletamaks meelde selle ajalugu. Vihmase ilma korral toimub jalutuskäik virtuaalselt.

Klassidele pakume Tallinna-teemalist raamatukogutundi, kus räägime Tallinnast, tutvume legendide ja vanalinna kummitustega. Teadmised kodulinnast paneme proovile viktoriinis. Raamatukogutunni aeg tuleb eelnevalt raamatukoguga kokku leppida e-posti aadressil paaskula@nulltln.lib.ee või telefonil 680 3495


Sõle raamatukogu (Sõle 47b)

Terve maikuu jooksul on raamatukogus raamatute väljapanek Tallinna-teemal.

Laupäeval, 13. mail kell 11 laste jalutuskäik muinasjuttu „Tallinna legendid” (vene keeles).
Laupäeval,  20. mail kell 11 „Tunnike teistmoodi tegevust”. Räägime Tallinna kaitsemüüridest ja meisterdame Pika Hermani torni.

Ajavahemikul 10-20. mai saavad lapsed lahendada ristsõna „Tunne kodulinna”


Sääse raamatukogu (Sõpruse pst 186)

Neljapäeval, 11. mail kell 12 korraldavad Mustamäe raamatukogud (Kännukuke, Männi ja Sääse) Männi pargis algklassidele Tallinna-teemalise kirjandusliku hommiku. Lastele toimub orienteerumismäng ning Tallinna-teemaliste ülesannete lahendamine.

Laupäeval, 13. mail kell 11 jututuba „Saame tuttavaks” tutvume Anait Piruzyani, Jaak Juske, Riina Kasseri, Tiia Toometi jt kirjanike raamatutega, mis tutvustavad lastele Tallinnat. Joonistame Ülemiste vanakest ning mängime Tallinna Doominod. Lisaks saab terve päeva jooksul lahendada Tallinna-teemalisi mõistatusi ja ristsõnu ning tutvuda raamatuväljapanekutega.


Tondi  raamatukogu (Pärnu mnt 125)

Laupäeval, 13. mail kell 11 toimub lugemishommik, kus loeme Tallinna-teemalist muinasjuttu ja joonistame sellest pildi. Terve päeva jooksul saab lugemissaalis lahendada Tallinna-teemalisi mõistatusi ja ristsõnu ning joonistada.

Samuti saab tutvuda raamatuväljapanekuga „Kodulinn Tallinn”


Torupilli raamatukogu (Gonsiori 36)

Esmaspäeval, 15. mail kell 11.30 ja neljapäeval, 18. mail kell 10 toimub lastele kirjanduslik jalutuskäik Kadriorus koos mänguga. Tutvustame maju ja mälestusmärke, mis on seotud kirjanikega. Vajalik on eelregistreerimine e-posti aadressil torupilli@nulltln.lib.ee.

 

12.04.2017