Meie vabatahtlikud

 

2022. aastal aitasid meid 162 erinevat vabatahtlikku, neist 73 olid alaealised. Ääretult oluline oli vabatahtlike panus ukraina lastega tegelemisel (õppetegevuse organiseerimine, lauamängude mängimine, keeleringid jne), uute iseteenindusautomaatide jaoks vajalike ettevalmistuste juures abistamisel, riiulite korrastamisel ja keelekohvikutes (inglise, prantsuse, hiina jne). Lisaks oleme väga tänulikud vabatahtlikele lugemiskoerte omanikele, kes aitasid innustada lapsi lugema.

Erilisemad vabatahtlike tegevused olid näiteks:lapsed istuvad diivanil

  • Sääse raamatukogus aitas Ülle Ait seenioride ürituste ideede genereerimisel, korraldamisel ja läbi viimisel, koostöös MTÜ Kuldse Liigaga.
  • Kalamaja raamatukogus aitas Marge Palm Kirjandustänava festivalil LARPi läbiviimisel.
  • Eestikeelse kirjanduse osakonnast Aulis Bender ja Lola Soomer käisid Terevisoonis raamatukogudeaasta puhul lugemissoovitusi jagamas.
  • Christopher Kulasalu ja Liisa Kõiv tutvustasid XIX lasteraamatukoguhoidjate päeva vestlusringis noorte vabatahtlike elu-olu ja tegemisi.
  • Võõrkeelse kirjanduse osakonnas organiseeris Elena Heinsalu Ukraina lastele õppetegevust ja juhendas inglise keele tundides.

 

 

2021. aastal aitasid meid 125 vabatahtlikku, neist 44 olid alaealised. Piirangute tõttu oli abi hootine. Oma panus anti kogu korrastamisel ja lugemiskoerte tiimides, innustades lapsi lugema. Pikaaegsed vabatahtlikud olid igati toeks nõu ja jõuga.

Erilisematest tegevustest näiteks:

  • Pirita raamatukogu vabatahtliku Andres Mere panus videode filmimisel ja monteerimisel,
  • võõrkeelse kirjanduse osakonna vabatahtliku Anastasia Tihhanova stiili- ja moeloengud zoomis,
  • eestikeelse kirjanduse osakonnas vabatahtlike Christopher Kulasalu osalus noorteka FB-s “Mina, lugeja” kohtumisel ja Diana Veilbergi panus Noortekirjanduse päeval kirjaniku intervjueerijana ja Euroopa Parlamendi Büroo Eestis otse-eetris lugemisest vestlemisel.

 

2020. aastal tähistame 10 aasta möödumist vabatahtlike kaasamise algusest. Vabatahtlikud võimaldavad meil korda saata oluliselt enamat, kui me muidu suudaksime, ning aitavad tugevdada sidet raamatukogu ja kogukonna vahel. Kõik meie vabatahtlikud on erilised, vajalikud, asendamatud ja olulised.

5. veebruaril 2020 toimunud pidulikul tunnustuskonkursi „Suured teod 2019“ auhinnagalal kuulutati välja parimad teod ja tegijad Tallinna noorsootöös. Auhindu jagati viies kategoorias, millest üks oli „Tallinna noor vabatahtlik 2019“. Selles kategoorias märgiti ära ka Laagna raamatukogu vabatahtlik Mari-Liis Asu.

2020. aastal tegutses raamatukogus 214 erinevat vabatahtlikku, kellest kümme oli abiks mitmes raamatukogus korraga. Alaealisi vabatahtlikke oli abiks 80. Vabatahtlikud käisid raamatukogus 1633 korda ja panustasid kokku 3345 tundi.

Aitäh, et olete olemas!

 

 

 

 

 

Vabatahtlikud 2019. aastal

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on kestnud üheksa aastat. 2019. aastal tegutses raamatukogus 243 erinevat vabatahtlikku, kellest 23 oli abiks mitmes raamatukogus korraga. Vabatahtlikud käisid raamatukogus 3027 korda ja panustasid kokku 6542 tundi.

 

Tähistasime 5. detsembril rahvusvahelist vabatahtlike päeva külastusega Eesti Rahvusringhäälingu uudistemajja.

Vabatahtlikele ja nende juhendajatele tegi uudistemajas toreda ringkäigu Margus Saar. Aitäh, Eesti Rahvusringhääling ja Margus Saar.

 

Eesti Külaliikumine Kodukant koos rahvastikuministriga korraldas 25. novembrist 1. detsembrini teist aastat järjest Riigikogu vabatahtlike nädala. Nädala eesmärk oli tutvustada vabaühenduste ja vabatahtliku tegevuse mitmekesisust.

Riigikogu vabatahtlike nädala raames käis 29. novembril võõrkeelse kirjanduse osakonna saksa keele ringis abiks Tarmo Kruusimäe. Muuhulgas aitas riigikogulasest vabatahtlik õppureil näiteks saksa keele hääldust harjutada. Fotol käib Saksamaa linna Stuttgarti nime hääldamine.

 

 

Tallinna Keskraamatukogu noored vabatahtlikud Joosep Laats ja Nora Õispuu osalesid novembris Liikumise Kodukant ja vabatahtliku tegevuse võrgustiku korraldatud kampaanias “Aga Mina olen vabatahtlik“. Ühiskampaania tõi iga päev Facebooki lehel “Vabatahtlike Värav” külastajateni ühe vabatahtliku loo, et tutvustada, milliseid võimalusi pakub vabatahtlik tegevus ühiskonnas osalemiseks ja kohaliku elu korraldamiseks.

Joosep ja Nora raamaturiiulite vahel

Joosepi sõnul tegutseb ta meil vabatahtlikuna, kuna: “Raamatukogus on toredad inimesed. Raamatud on mulle alati meeldinud ja nii tore on, et saan vabatahtlikku tegevust nendega siduda..”. Nora sõnul aga sellepärast, et: “Mulle meeldib raamatukogu rahulik ja positiivne õhkkond. Sealsed töötajad on alati rõõmsameelsed ja abivalmid ning muidugi meeldib mulle see tunne, et olen midagi head teinud.”

 

 

18. oktoobril võttis vastu võõrkeelse kirjanduse osakonna pearaamatukoguhoidja Nadezhda Geryak Sisekaitseakadeemias toimunud täiskasvanuhariduse tänusündmusel aasta õpiteo preemia keelekohvikute programmi edendamise eest meie raamatukogudes. Väga suure panuse on keelekohvikutesse andnud meie raamatukogu vabatahtlikud!

 

Kännukuke raamatukogu vabatahtlik ja endine malemeister Tatjana Fomina jagas Vabatahtlike Väravas oma muljeid malest ja vabatahtliku tegevusest raamatukogus.

Lõik artiklist: “Keskraamatukogus on väga mõnus vabatahtlik olla, arvab Tatjana: „Olen nagu pereliige.“ Tähelepanu väärivad mitmesugused sündmused, näiteks Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtt ning vabatahtlike tänuõhtud. Ühiselt on käidud ka teistes haruraamatukogudes ekskursioonidel ning osa on võetud töötajate sünnipäevade tähistamisest. Märkida tasub sedagi, et kui Tatjana maleringiga alustas, tuli ta ringi oma inventariga, kuid selleks pole ammuilma enam vajadust: raamatukogus on kõik vajalik olemas.”

 

 

 

 

Vabatahtlikud 2018. aastal

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on kestnud kaheksa aastat. 2018. aastal tegutses raamatukogus 203 erinevat vabatahtlikku, kellest 24 oli abiks mitmes raamatukogus korraga (üldarvestuses oli vabatahtlikke kokku 233). Vabatahtlikud käisid raamatukogus 2657 korda ja panustasid kokku 6047 tundi.

Ly Mere koos tänukirjaga

23.10.2018 tunnustati Tallinna raekojas täiskasvanud õppija nädala (TÕN) raames Tallinna ja Harjumaa aasta õppijaid ja täiskasvanukoolitusega tegelejaid. Tallinna aasta vabatahtlik 2018 tiitli pälvis meie vabatahtlik Ly Mere, kes on juba aastaid tegutsenud Sõle raamatukogus vabatahtlikuna ning leiab selleks aega praegugi oma töö ja õpingute kõrvalt. Pirita raamatukogus korraldab Ly üritusi lastele, ta on keelekohviku eestvedaja ning tulevase lugemiskoera uhke omanik. Sõle raamatukogus on ta vabatahtlikuna laste õmblemisringi juhendaja.

Vabatahtlikud on kahtlemata suur väärtus ning meil on hea meel oma vabatahtliku ja kolleegi pärast. Ly, palju õnne!

 

2018. aastal pälvis festivalil 60+ eakate elu edendamise eest tunnustuse Reet Pool, kes on alates 2016. aastast meie raamatukogudes pidanud eakatele terviseloenguid.

Reet Pool oseitse diplomeeritud eakat 60+ festivali lavaln armastatud ja hinnatud lektor, kelle terviseloenguid on alati oodatud ja huvitavad nii sisult kui vormilt. R. Pool jagab loengutes väärt terviseinfot, seletab ka keerulised teemad (anatoomia, südame- ja vereringesüsteem, luu- ja lihaskond jne) lihtsalt ära ning kaasab kuulajad võimlema muusika saatel. Reet on osavõtlik, suure südamega hea lektor, kelle sooviks on anda panus Eesti eaka põlvkonna tervise heaks. Õnnitleme Reet Pooli ja kõiki teisi laureaate!

 

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik Tarmo Pungas osales kampaanias “Aga Mina …”. Aga Mina on väärtuspõhiste hoiakute kujundamise ühiskampaania, mis tuleneb soovist kinkida tulevastele põlvkondadele tervem ja turvalisem elukeskkond.

Tarmo Pungas

Tarmo sõnul tegutseb ta meil vabatahtlikuna, sellepärast, et: “See on võimalus end proovile panna ning teisi aidata. Raamatukogus on mul võimalik teha midagi, mis mind ennast huvitab, saades samal ajal uusi kogemusi ja tuttavaid.”

 

 

Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel tunnustasime eelmise aasta aktiivsemaid vabatahtlikke:

  1. Anne-Mari Vunder

    Anne-Mari abistab Männiku raamatukogu peaaegu igapäevaselt ja seda juba viis aastat järjest. Tema abi riiulite korrastamisel, uute raamatute vormistamisel ja raamatututvustuste kirjutamisel on väga tänuväärne.

  2. Elena Samsonowa

    Elenal on keelte peale annet. Lühikese aja jooksul on ta õppinud selgeks eesti keele ja viinud võõrkeelse kirjanduse osakonnas läbi populaarseid vene ja inglise keele keelkohvikuid. Tema keeletundides on lausa lust õppida.

  3. Helen Vislap

    Helen viis suvel läbi eestikeelse kirjanduse osakonnas Noorte Lugemisklubi ja alustas sügisest Noortekirjanduse õhtute organiseerimist ning läbiviimist. Heleni entusiasm ja suurepärased teadmised noortekirjandusest on pannud ka teisi noori kirjandusest rohkem huvituma.

  4. Jekaterina Aida

    Jekaterina viib alates suvest läbi Kalamaja raamatukogus Zentangle töötubasid. Osavõtjaid on nii lähemalt kui kaugemalt ning tema tublit tööd on märgatud. Ta andis intervjuu Zentangle töötoa kohta ETV+´le ja on olnud abiks ka võõrkeelse kirjanduse osakonnas.

  5. Katarina Budrik

    Katarina on abiks nii eestikeelse kirjanduse osakonnas kui ka Paepealse raamatukogus. Ta on valmistanud ette materjalid koolituse „Uurimustöö alused gümnaasiumiõpilastele“ – õppekava, materjal koolitajale, praktilised ülesanded ja jaotusmaterjal õpilastele. Esimene vastavasisuline koolitus, mille ta läbi viis sai väga palju positiivset tagasisidet nii õpilastelt kui ka õpetajatelt.

  6. Liidia Dimova

    Liidia tegutseb Pelguranna raamatukogus vabatahtlikuna juba viiendat aastat. Vahel tundub, et riiulitel ei ole ühtegi raamatut, mida ta ei tunneks või mille kohta tal arvamus puudub. Endise kolleegina pakub ta meile tuge ja annab alati asjalikku nõu.

  7. Mareta Moring

    Mareta viib alates sügisest läbi Sääse raamatukogus inglise keele vestlusringi täiskasvanutele. Kohe pärast esimest vestlusringi saime Mareta kohta osalejatelt kiidusõnu kuulda. Mareta on hea õpetaja, kes teeb tunni elavaks.

  8. Maria Emilia Andrade Moreira

    Emilia aitab võõrkeelse kirjanduse osakonnas juba 2017. aastast alates läbi viia hispaania keele kohvikut ja on oma aktiivse ja sõbraliku loomuga toonud kohvikusse üha enam osalejaid. Viis läbi sügisel rahvuskultuuride nädala raames hästi läbimõeldud Portugali päeva.

  9. Nadia Konkova

    Nadia Konkova on vabatahtlik olnud Nurmenuku raamatukogus alates 2017. aasta sügisest. Suuresti tänu Nadia osalemisele on saanud meie keelekohvikus osalejad headeks tuttavateks ja suhtlevad omavahel ka väljaspool keelekohvikut. Tema ettevalmistatud ülesanded on põhjalikud ja meeldivad meie osalejatele.

  10. Natalja Gritšõk

    Natalja on Paepealse raamatukogus rikastanud oma ideedega laste jutuhommikuid. Natalja tunneb aktiivset huvi raamatukogus toimuva kohta ja on valmis alati raamatukogu tegevustes osalema. Lisaks on ta abistanud raamatukogubussi Merepäevadel ja eestikeelse kirjanduse osakonnas igapäevastel ülesannetel.

  11. Oksana Karnejenko

    Oksana on Torupilli raamatukogus vabatahtlik olnud lühikest aega, aga ta on väga kiire õppija ja võib öelda, et Torupilli raamaturiiulid ei ole kunagi nii korras olnud kui tema ajal. Oksana on samas leidlik, ja positiivse ellusuhtumisega.

  12. Ruth Sotnik

    Ruth on tegutsenud vabatahtlikuna Sõle raamatukogus alates septembrist. Tema juhendada on kord kuus toimuv õmbluskoolitus. Kuna Ruth on rätsep, oskab ta vastata pea kõigile õmblemisel tulevatele küsimustele.

 

Vabatahtlikud 2017. aastal

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on kestnud seitse aastat. 2017. aastal käis raamatukogus vabatahtlikuks 202 vabatahtlikku (179 erinevat vabatahtlikku), kes olid raamatukogus abiks kokku 2635 kEvelyn Kapporral.

13.12.2017 kuulutati Eesti Filmimuuseumis välja Tallinna noorsootöö tunnustusauhindade konkursi „Suured teod“ võitjad. Tallinna aasta vabatahtliku tiitli pälvis meie vabatahtlik Evelyn Kapp, kes on oma tööga abiks olnud noortele MTÜ Mondo dokumentaalfilmiõhtute korraldamisel, raamatukogu klubiliste ürituste korraldamisel ja mitmetel raamatukogude sisetöödel. Intervjuud Evelyniga saab lugeda veebiajakirjast Noor tegija.

Raamatukogu vabatahtlike tegemisi saime tutvustada Vabatahtlike tegevuse laadal 18.11.2017 ja noortele vabatahtlikele on tehtud Facebooki grupp „Raamatukogu noored vabatahtlikud“.

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlikest on kajastatud 2017. aastal mitmeid artikleid ja videosid. Üks populaarsem põhjus on raamatukogus toimuvad keelekohvikud. Novembris kirjutas raamatukogudes toimuvatest keelekohvikutest Vabatahtlike Värava portaal, kes kutsus muuhulgas eesti keelt kõnelevaid vabatahtlikke üles keelekohvikutesse appi.

 

Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel tunnustasime eelmise aasta aktiivsemaid vabatahtlikke:

  1. Andrei Dementjev

    Andreist on Sõle raamatukogus väga suur abi olnud, riiulite korrastamisel, tagastatud raamatute tagasi riiulitesse panemisel, samuti müügiraamatute töötlemisel. Andrei töökiirus on hämmastav.

  2. Anne-Mari Vunder

    Anne-Mari käib Männiku raamatukogus peaaegu igapäevaselt ning aistab vajadusel lugejaid riiulite vahel raamatute leidmisel. Anne-Mari on kirjutanud ka raamatututvustuse, mida saab lugeda meie veebilehe kirjandusblogist „Lugemiselamused”. Anne-Mari panus on meie raamatukogus väga vajalik ja hinnatud ning me loodame, et meie koostöö jätkub ka edaspidi.

  3. Claudia-Maritte Laur

    Claudia on Torupilli raamatukogu külastanud juba esimesest klassist peale ja on tundnud huvi erinevate töölõikude vastu, mida raamatukogus tehakse. Claudia suur lugemus ja raamatukogu tundmine on suureks abiks teiste lugejate abistamisel. Claudia aitab läbi viia ka üritusi (meisterdamiste ja joonistamistega seotult). Koos teise noore vabatahtlikuga korraldasid nad hästi meeleoluka Halloweeni õhtu. Claudia aitab kujundada ürituste plakateid ja teeb huvitavaid ettepanekuid erinevate ürituste läbiviimiseks, olles igati valmis ise nendes kaasa lööma. Claudia on raamatukogu jaoks nagu kollektiivi liige.

  4. Inga Köster

    Inga on Tondi raamatukogus väga oluline, ta teeb lisaks erinevatele raamatukogu töölõikudele midagi väga tänuväärset – viib läbi keelekohvikut. Kuna Inga armastab väga suhelda ja tema vene keele oskus on tõesti väga hea, siis toimib kohvik suurepäraselt.

  5. Kaisa Palumets

    Kaisa panustas eestikeelse kirjanduse osakonna laste- ja noorteteeninduses kõige rohkem tunde ja ta mitte ainult ei pannud raamatuid riiulisse ja ei valmistanud ette uusi raamatuid, vaid kirjutas ka mõrvamüsteeriumeid, tegi ja lõikas flaiereid ja tegi suure töö ära ka laste- ja noorteteeninduse suurel ümbertõstmispäeval. Kui on abi vaja, astub ta alati ette. Kaisa on aktiivne, nutikas ning avatud uutele asjadele ning nagu raamatukogus ikka olema peab – ta on ka väga suur lugeja. Meil on väga hea meel Kaisat oma kollektiivi liikmeks pidada.

  6. Liidia Dimova

    Liidia Dimova tegutseb Pelguranna raamatukogus vabatahtlikuna juba neljandat aastat. Endise kogenud kolleegina tunneb ta raamatukogutööd väga põhjalikult ja on alati valmis igat ettetulevat ülesannet täitma. Sageli näeb ta ise, missuguses töölõigus abi kõige rohkem vajame. Liidia on alati täpne ja põhjalik, ikka nii jõu kui nõuga abiks. Tema sulest ilmuvad huvitavad raamatututvustused, aga samasuguse pühendumusega töötleb ta ka uusi raamatuid ja korrastab kogusid.

  7. Margit Prous

    Margit on Paepealse raamatukogu vabatahtlikuna tegutsenud nüüdseks juba kaks aastat. Margit osaleb lisaks argistele tööülesannetele ka laupäevase jutuhommiku ettevalmistamisel ning annab oma panuse selle läbiviimisesse. Töö raamatukogus on innustanud Margitit ja nüüdseks on ta läbinud Eesti Rahvusraamatukogu poolt korraldatud raamatukogunduse kutsekoolituse kursuse. Margiti abil on meie tööd ja tegemised muutunud mitmekesisemaks ja tulemuslikumaks.

  8. Mari Tomingas

    Mari on Väike-Õismäe raamatukogu elavdanud nii mitmete tegevutega. Tihti on Mari abiks raamatute ära panemisel, kuid kõige enam nähtav ja kuuldav keelekohvikutes,
    muutes üritused elavaks keskuteluks. Lisaks on Mari olnud abiks nii eestikeelse kirjanduse osakonnas, võõrkeelse kirjanduse osakonnas ja Nõmme raamatukogus.

  9. Nadia Konkova

    Nadia käib Nurmenuku raamatukogus abiks keelekohvikus. Nadia on meie jaoks väga suur abi, sest ta lihtsalt ei osale tunnis vaid ka valmistab seda ette. Tema ettevalmistatud ülesanded on põhjalikud ja meeldivad meie osalejatele. Tänu suuresti temale hakkasid Nurmenuku raamatukogus toimuma keelekohviku tunnid igal kolmapäeval.

  10. Olga Beznosova

    Olga on võõrkeelse kirjanduse osakonnas tegutsenud augustikuust. Olgast sai kiiresti lugejate seas väga hinnatud nõuandja ja temast on kujunenud meie raamatukogu üks n-ö firmamärkidest. Just tema tegi ettepaneku ja kujundas välja meie hispaania keele kohviku, mis tegutseb edukalt juba möödunud aasta oktoobrikuust saadik. Lisaks sellele osaleb Olga usinalt meie raamatukogu muudel üritustel ja parandab meie eesti keele kohvikus oma riigikeele oskust. Olga on aktiivne, andekas, sõbralik, heade ideedega ja tubli vabatahtlik, kellesuguseid tuleb nii meie teistele vabatahtlikele kui ka töötajaile eeskujuks seada.

  11. Paula Veske

    Paula on tõeline kullatükk! Paula on Sääse raamatukogu vabatahtlik alates sügisest. Paula on kujundanud mitmeid Sääse raamatukogu ürituste plakateid ja flaiereid, kuid suurim panus meie töösse on see, et ta on väga edukalt viinud regulaarselt läbi Inglise keele vestlusringe täiskasvanutele. Kogunetakse kaks korda kuus vestlemaks Paula poolt eelnevalt ettevalmistatud teemal. Paula toetav suhtumine, positiivne meelestatus ja suunavad küsimused loovad hea õhkkona harjutamaks inglise keeles rääkimist. Nii meie kui vestlusringis osalejad on Paulale väga tänulikud tema abi eest!

  12. Tatjana Fomina

    Male suurmeister Tatjana Fomina on Kännukuke raamatukogus maleringi vedanud muljetavaldavad kuus aastat, andes oma teadmisi ja oskusi edasi nii algajatele kui ka juba kogenud malehuvilistele. Seejuures tekitab imetlust ja inspiratsiooni tema raugematu energia ja positiivsus. Vähe on neid, kes nii pikalt ja nii südamega vabatahtlikku tööd teevad. Möödunud aastal oli malering Kännukuke raamatukogus üks väheseid stabiilselt ja katkematult läbi aasta kestnud üritustesarju ning osavõtjaid jätkus igal kohtumisel rohkelt.

  13. Triin Soom

    Triin on olnud eestikeelse kirjanduse osakonna vabatahtlik 7 aastat! Ta on tõsiselt pühendunud ja tema peale saab alati loota. Isegi kui tema elus on toimunud suured muudatused ja ta sai emaks, ei jätnud ta meid. Koos väikse pojaga on Triin abiks igapäevastel toimetustel ja olgem ausad, tänu temale jõuavad uued raamatud meie lugejateni. Nii vajalik on ta meile!

 

Vabatahtlikud 2016. aastal

pidulik vabatahtlike tunnustamine

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on kestnud kuus aastat. 2016. aastal käis raamatukogus vabatahtlikuks 146 vabatahtlikku, kes olid raamatukogus abiks kokku 1822 korral.

4.12.2016 kuulutati üleriigilisel vabatahtlike tunnustamise üritusel välja aasta vabatahtlikuks meie raamatukogu noor vabatahtlik Norman Aasma. Aumärgi andsid üle Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Liikumine Kodukant.

 

Eesti Vabariigi aastapäeva ja Tallinna Keskraamatukogu 110 tähistamisel tunnustasime eelmise aasta aktiivsemaid vabatahtlikke:

 

  1. Aino Maidre

    Torupilli raamatukogu vabatahtlik Aino tunneb suurt huvi raamatukogu tegemiste vastu, ta jälgib  tähelepanelikult kohapeal toimuvat ning kui midagi jääb segaseks, siis küsib ja uurib. Tänu sellele saab Aino väga edukalt hakkama erinevate töölõikude ja ülesannetega. Aino on väga hea suhtleja, kohusetundlik, teotahteline ja täpne.

  2. Anne-Mari Vunder

    Anne-Mari abi on Männiku raamatukogus väga hinnatud ja vajalik. Anne-Mari käib raamatukogus peaaegu iga päev, aidates lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulisse panna, korrastades riiuleid ja abistades lugejaid raamatute leidmisel. Anne-Mari on kohusetundlik, töökas ja täpne.

  3. Eva Maria Õunapuu

    Eva Maria juhendab võõrkeelse kirjanduse osakonnas juba poolteist aastat laste seas populaarset ja oodatud iganädalast eestikeelset meisterdamistundi, mis on mõeldud eesti keelt emakeelena mittekõnelevatele lastele. Eva Maria on tagasihoidlik ja viisakas noor, kes oma niigi kiire ning nõudliku graafiku kõrval on valmis panustama aega ja hoolt, et ühiskonda paremaks muuta.

  4. Evelyn Kapp

    Evelyn on vabatahtlik muusika- ja filmisaalis ning eestikeelse kirjanduse osakonnas. Evelyn korraldab muusika- ja filmisaalis kohusetundlikult igakuiseid dokfilmiõhtuid noortele. Eestikeelse kirjanduse osakonnas osaleb aktiivselt Nerdfighterite klubi töös, pakkudes huvitavaid lähenemisi ja tehes ettepanekuid ürituste läbiviimiseks. Evelyn on ulatanud abikäe ka laste- ja noorteteeninduse ürituste korraldamises.

  5. Inga Köster

    Inga on jäänud Tondi raamatukogule truuks ka peale pensionile jäämist, abistades nüüd vabatahtlikuna oma koduraamatukogu. Inga oskab suurepäraselt lugejatega suhelda, ta teab täpselt, millist raamatut kellele soovitada. Inga leiab nõiaväel riiulilt üles need raamatud, mis on lagunenud ja vajavad parandamist. Inga hea tuju nakatab kõiki.

  6. Kairi-Kristlin Bramanis

    Kairi-Kristlin ja lugemiskoer Cosmic on Nõmme raamatukogus lapsi kuulamas ja lugema julgustamas käinud varsti juba kaks aastat. Lugemiskoera tunni läbiviimine nõuab palju kannatlikkust ja rahulikku meelt, et lapsed ennast mugavalt tunneksid. Kairil on alati sära silmis ja meel rõõmus.

  7. Kaisa Pihla

    Kaisa on Kännukuke raamatukogus olnud abiks üle kahe aasta. Kaisa abistab eelkõige lasteürituste ettevalmistamisel ja läbiviimisel. Kaisa suudab oma rõõmsameelse ja noorusliku suhtumisega juhatada laps (ja ta vanem) kirjasõnasse talletatud aegumatute väärtuste juurde, pakkudes juurde käelist tegevust. Iga tema korraldatud lastetund on imeline etendus oma stsenaariumi ja lavastusega. Kaisa näol on tegemist tööka ja energilise, samas meeldiva, avatud ning lahtiste kätega inimesega.

  8. Kristiina Trestip

    Kristiina tegutses Sõle raamatukogus küll vaid kolm kuud, kuid tema panus sellel ajal oli märgatav. Kõik ülesanded näisid tema käes lausa lendavat. Ta jõudis töödelda mahakandmisele minevaid teavikuid, korrastada perioodikakappe, meisterdada lastega. Kristiina eestvedamisel valmistati ette ja viidi läbi raamatukogutunnid kosmosest.

  9. Liidia Dimova

    Liidia tunneb meie endise kolleegina  raamatukoguelu põhjalikult. Juba kolm aastat on ta Pelguranna raamatukogus abistanud just nendes töölõikudes, mis on kõige vajalikumad. Liidia on kohusetundlik, täpne ja kiire. Liidia abi on hindamatu.

  10. Ly Mere

    Ly on Sõle raamatukogus olnud vabatahtlik kuus aastat. Ly fantaasial ei ole lastega meisterdades piire. Ly abistab raamatukoguhoidjaid väga  erinevates tegemistes. Kuigi ta kolis teise linnaossa, siis ikkagi käib Ly endiselt Sõle raamatukogus abiks ja juhendab laste õmblusringi Õmbleme koos Lyga. Ly on sõnapidaja, mida lubab, seda ta ka teeb. Alati.

  11. Maarja Tali

    Maarja 2013. aastal alustatud lugemiskoerte programm  on toetanud paljusid lapsi lugemise harjutamisel ja ettelugemiseks julguse saamisel ning on aidanud leida uutel väikestel lugejatel tee raamatukogu ja raamatuteni. Ühest raamatukogust, ühest vabatahtlikust ja ühest Susist on nüüdseks saanud seitse raamatukogu ja seitse lugemiskoeratiimi, kellele Maarja järjepidevalt lisa otsib. Maarja on rõõmsameelne ja ideedest pungil ning alati otsib ta võimalusi, kuidas lugemiskoerte programmi paremaks teha ning koostööd raamatukogudega laiendada.

  12. Margit Prous

    Margit on Paepealse raamatukogus vabatahtlikuna tegutsedes innustunud raamatukogutööst niivõrd, et alustas õpinguid raamatukoguhoidjate kutsekoolitusel. Margit on abivalmis ja hea meeskonnatöötaja, tänu temale on raamatukogu tööd, tegemised muutunud mitmekesisemaks ning tulemuslikumaks.

  13. Nora Õispuu

    Nora korrastab Pääsküla raamatukogus lastekirjanduse riiuleid ja paneb lugejate poolt tagastatud lasteraamatud kõik kenasti oma õigetesse kohtadesse. Nora on alati valmis raamatukogu aitama lasteürituste läbiviimisel ning lastele ettelugemisel. Nora on rahulik, sõbralik ja lahke ning me kõik rõõmustame väga, kui ta oma avatud meelega raamatukogu uksest sisse astub ning käed tööle külge lööb.

  14. Pille Mölder

    Pille on vabatahtlik nii eestikeelse kirjanduse osakonnas kui ka Pirita raamatukogus. Pirital on ta suutnud innustada lapsi ja noori oma imeliste ideedega ning eestikeelse kirjanduse osakonnas on ta võrratuks abiks täiskasvanud lugejatele. Laste ja noortega meisterdamisel eelistab Pille mitmekesisust ning taaskasutust. Täiskasvanutele on ta igati toeks e-kataloogist materjali otsimisel, samuti annab ta lugemissoovitusi. Pille on igati oodatud abiline.

  15. Triin Soom

    Triin on olnud vabatahtlik eestikeelse kirjanduse osakonnas juba kuus aastat. Ta on hämmastavalt pühendunud ja tema peale saab alati loota. Ta tuleb meile appi peale oma pikka tööpäeva ning ta teeb kõiki tegevusi kiirelt ja korralikult. Lisaks igapäevaste toimetuste juures abistamisele on Triin ka inspiratsiooniallikaks raamatukoguhoidjatele. Ta on eestvedajaks lugemisklubile, kuhu on inimesed oodatud lugemiselamusi jagama.

 

 

Vabatahtlikud 2015. aastal

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on kestnud viis aastat.

2015. aastal käis raamatukogus vabatahtlikuks 106 vabatahtlikku, kes olid raamatukogus abiks kokku 1807 korral.

 


Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel tunnustasime eelmise aasta aktiivsemaid vabatahtlikke:

 

Eestikeelse kirjanduse osakond

1. Ilse Tiigi

Ilse on meil vabatahtlikuna tegutsenud juba aasta. Olles lapsepõlves abiks käinud oma kodulähedases raamatukogus, leidis ta, et just raamatukogu võiks olla tema jaoks sobiv paik vabatahtliku töö tegemiseks. Ilse peamiseks ülesandeks on lugejate poolt tagastatud raamatute riiulitesse panek ja riiulite korrastamine. Ilse on alati särasilmne ja naerusuine ning rõõm on teda näha usinalt riiulite vahel askeldamas ja lugejatega suhtlemas.

2. Triin Soom

Triin käib vabatahtlikuks alates aastast 2010. Ta tuleb meile peale pikka tööpäeva ja teeb vabatahtliku tööd suure pühendumisega, kõik tööd on kiirelt ja korralikult tehtud. Triin on eestvedajaks lugemisklubile, kus kõik, soovijad võivad lugemiselamusi jagama tulla. Lisaks teeb ta raamatukogus veel erinevaid töid, näiteks paneb lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulitesse, korrastab riiuleid, on abiks uute raamatute töötlemisel.


Võõrkeelse kirjanduse osakond

3. Artur Samorukov

Artur on meie juures vabatahtlikuna töötanud juba 3 aastat. Arturi peamiseks tööülesandeks on lugejate poolt tagastatud raamatute riiulitesse panek. Artur on oma töös väga kohusetundlik ja tubli. Meie raamatukoguhoidjatele on ta väga suureks abiks ja muutunud meie kollektiivi lahutamatuks osaks. Lisaks oma kolleegide heakskiidule, on Artur leidnud suurt poolehoidu ka meie raamatukogu lugejate seas. On lugejaid, kes tulevad raamatukokku nimelt Arturi käest kirjanduse kohta nõu küsima ja lugemiseks soovitusi saama. Mõni lugeja on valmis lausa teisel päeval uuesti tulema, et tingimata Arturi jutule saada.


Laagna raamatukogu

4. Eevi Raas

Laagna raamatukogus töötab vabatahtlikuna Eevi Raas. Eevi abiga on saanud korda riiulid, liigikirjandus pandud kenasti  tähestikulisse järjekorda. Kõik selleks, et raamatukoguhoidjal  oleks võimalik nõutav raamat kiiresti leida. Korra kuus seab Eevi ka perioodikakapid ja lasteraamatu korda. Suureks  abiks on olnud  ka uute raamatute turvamine ja müügiraamatute nimekirja kontrollimine. Eevi Raas osaleb ka kirjandusklubi töös ja aitab ürituste korraldamisel.


Pelguranna raamatukogu

5. Liidia Dimova

Ta on vabatahtlik, keda ei pea juhendama ja keda võib rakendada pea igas töölõigus. Tema nõuandeid on tark kuulda võtta ja kasulik ellu viia. Meelsasti töötab ta kogudega ja soovitab raamatuid. Eksimatult leiab ta kustutamiseks sobivad eksemplarid ja parandab need, mis peaks veel lugejaid teenima.


Männiku raamatukogu

6. Anne-Mari Vunder

Anne-Mari on Männiku raamatukogu vabatahtlik 2014. aasta juunist. Ta  käib meil peaaegu igapäevaselt ning paneb lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulisse, korrastab riiuleid ja vajadusel abistab lugejaid riiulite vahel raamatute leidmisel. Samuti abistab Anne-Mari uute raamatute vormistamisel. Anne-Mari on kirjutanud ka raamatututvustusi,  mida saab lugeda meie kodulehe kirjandusblogist „Lugemiselamused“. Anne-Mari on kohusetundlik, töökas ja täpne. Tema töö on meie raamatukogus väga vajalik ja hinnatud ning me loodame, et meie koostöö jätkub ka edaspidi.


Muusika- ja filmisaal

7. Mihkel Mätas

Mihkel Mätas osutas muusika- ja filmisaalis väga vajalikku ja tõhusat abi muusika-aasta fännikonkursi MAF läbiviimisel. Tema asjatundlikul ja osaval juhendamisel õppisid lapsed ja noored fännikonkursi töötubades kasutama graafikalaudu ning erinevaid kujundus- ja videotöötlusprogramme, hiljem osales ta ka laekunud tööde hindamisel. Mihkel on ulatanud oma abistava joonistuskäe ka teistel raamatukogu üritustel näiteks laste nutilaager.


Avalike suhete osakond

8. Agnes Triin Saga

Agnes kuulub Tallinna Keskraamatukogus mitmesse erinevasse klubisse. Tallinna Keskraamatukogu noorteklubi liikmena korraldas ta Kodanikupäeva kultuuriõhtut võõrkeelse kirjanduse osakonnas, algatas lauamänguklubi ning soovib luua ka Star Treki fännide klubi. Agnesel ideedest puudust ei tule ning seetõttu tegutseb ta ka Tallinna Keskraamatukogu Nerdfighterite klubis. Peale selle leiab Agnes aega ka raamatukogus riiuleid korrastada ning muudes töödes raamatukoguhoidjaid abistada.

9. Evelyn Kapp

Evelyn kuulub Tallinna Keskraamatukogu noorteklubisse ning tema eestvedamisel toimub mitu huvitavat klubi. Koos raamatukoguhoidjatega kirjutas Evelyn projekti „Kirjutamise Klubi“, kus noored saavad arendada oma kirjutamisoskust. Samuti algatas ta Dokfilmiklubi, kus alates veebruarist saab iga kuu vaadata ühte MTÜ Mondo maailmahariduse sisuga filmi. Evelyn jõuab ka riiuleid korrastama ja raamatukoguhoidjaid nende igapäeva töös aitama.


Eestikeelse kirjanduse osakonna laste- ja noorteteenindus

10. Heleri Hanko ja lugemiskoer Steffi

Lugemiskoer Steffi ja tema perenaine Heleri Hanko käivad eestikeelse kirjanduse osakonna laste- ja noorteteeninduses lugema õppivaid lapsi kuulamas kaks korda kuus. Lapsed ootavad alati Steffiga kohtumist väga ning lisaks ettelugemisele naudivad nad koera vahvaid trikke (mille eest saab talle tänutäheks porgandit anda!). Peale lugemislaupäevade koordineerib aga Heleri ka kõigi lugemiskoera koolituse läbinud koeratiimide tööd: suunab neid raamatukogudesse ja teistesse lasteasutustesse, nõustab ja abistab. Seejuures leiab ta aega, et lastele toredat tegevust pakkuda: detsembris valmistas ta põhjalikult ette laste- ja noorteteeninduse jõuluürituse, kus tegime koos laste ja nende vanematega koertele-kassidele mänguasju.


Sääse raamatukogu

11. Mirjam Simovart

Mirjam oli aastal 2015 meie raamatukogu päiksekiir! Alustas Mirjam tagasihoidlikult riiulite vahelt ehk kõigepealt õppis raamatuid riiulisse paigutama ning kappides perioodikat korrastama. Kuna nii särav isiksus ei saa kauaks jääda riiulite vahele peitu, sai temast abiline lasteürituste korraldamisel. Mirjami vaprus ei piirdunud lasteüritustega, kui vaja siis assisteeris ka lagunenud raamatute töötlemisel.


Pääsküla raamatukogu

12. Getter Kiisk

Getter Kiisk on Pääsküla raamatukogu vabatahtlik  2014. aasta sügisest. Raamatukokku vabatahtlikuks tulles soovis Getter saada kogemusi lastega töötamisel, et peale gümnaasiumi lõpetamist jätkata õpinguid Viljandi Kultuuriakadeemias huvijuht-loovtegevuse õpetaja erialal. Getter käib raamatukogus lastele ette lugemas ja nendega meisterdamas. Getter on suurepärane ettelugeja! Lastele meeldib väga Getteri ettelugemist kuulata, temaga loetu üle arutleda ning pärast seda temaga koos meisterdada. 2015. aasta sügisest alates õpib Getter Viljandi Kultuuriakadeemias.


Sõle raamatukogu

13. Ly Mere

Ly on läbi aastate täitnud väga erinevaid ülesandeid. Ta on viinud läbi arvutikoolitusi algajatele, meisterdanud lastega aga ka värvinud keldri seinu. Viimase aasta jooksul on Ly enamasti käinud tutvustamas uudiskirjandust lastele. Veebruarist hakkab Ly kord kuus korraldama õmblusabi ringi. Ly on täpne, kohusetundlik ning talle sobivad loomingulised ülesanded.


Kännukuke raamatukogu

14. Eve Jaanimäe

Ta on Kännukuke raamatukogus abiks olnud alla aasta, kuid on töötanud väga intensiivselt. Temast on alati suur abi raamatute riiulitele paigutamisel ja kogu korrastamisel. Samuti on ta abistanud perioodika korrastamisel ning raamatutäikadel. Alati pakub Eve lugejale abi raamatute otsingul. Pilkupüüdvad on ka tema tehtud ürituste kuulutused. Ta on igakuine osaline Kännukuke kirjandusklubis, kuid tihti kohtame teda ka keskkogus toimuvatel üritustel. Meie silmis on Eve energiline, abivalmis ja südamlik inimene.


Pirita raamatukogu

15. Rein Niitsoo

Rein Niitsoo on Pirita raamatukogus abiks käinud rohkem kui aasta. Rein on kohal igal laupäeval ja tööd talle jagub. Ainult Reinu teha on Pirita raamatukogus ajalehtede köitmine, ajakirjade ja raamatute töötlemine mahakandmiseks ning raamatutest pliiatsiga tehtud märkuste kustutamine. Lisaks on Rein korrastanud riiuleid, tõstnud raamatuid ümber ja aidanud raamatukoguhoidjaid muud tööde tegemisel.


Tondi raamatukogu

16. Triin Sternhof

Triin Sternhof on imetore ja imetubli vabatahtlik. Ta väärib esiletõstmist kui tulihingeline raamatukogu patrioot, aktiivne ja tegus inimene. Tänu Triinule on laupäevad raamatukogus palju rõõmsamad, raamaturiiulid aga palju korralikumad. Tema positiivsus ja särav olek ning vahetu suhtlemine annab energiat nii raamatukogu töötajatele kui lugejatele.

 

2014. aastal käis raamatukogus vabatahtlikuks 113 vabatahtlikku, kes olid raamatukogus abiks kokku 1722 korral.


Eestikeelse kirjanduse osakonna kojulaenutus

1. Triin Soom

Eestikeelse kirjanduse osakonna kojulaenutuses on Triin  vabatahtlikuks käinud alates 2010. aasta novembrist. Triin teeb väga erinevaid töid: korrastab riiuleid, paneb lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulisse, abistab lugejaid vajalike raamatute leidmisel jne. Triin on eestikeelse kirjanduse osakonna „Lugemisklubi“ eestvedaja. Triinul jätkub energiat kõigeks!

Triin Soom andis 2014. a detsembrikuus Lugemise ja Kirjutamise Ühingule (inglise keeles Reading & Writing Foundation) Rahvaraamatukogud 2020 (inglise keeles Public libraries 2020) programmi raames intervjuu (pikkus: 2 min 10 sek), kus rääkis sellest, miks on raamatukogu talle oluline.


Eestikeelse kirjanduse osakonna laste- ja noorteteenindus

2. Heleri Hanko

Laste- ja noorteteeninduse silmapaistvaimad vabatahtlikud 2014 oli lugemiskoer Steffi ja tema omanik Heleri. Tänu neile on väga paljud lapsed saanud harjutada lugemist ning veetnud toredalt aega laste- ja noorteteeninduse lugemispesas. Neil ei ole kahju oma aega ja rõõmu raamatukogu ja lastega jagada.


Võõrkeelse kirjanduse osakond

3. Marina Datskovskaja

Võõrkeelse kirjanduse osakonna vabatahtlik Marina on 2014. aasta algusest vedanud osakonnas kogupere käsitööklubi “Умелица”. Klubi on väga populaarne ning sellest võtab osa suur hulk lugejaid. Marina on korraldanud osakonnas mitu käsitöönäitust, mis on külastajates häid emotsioone tekitanud ja osakonnale tähelepanu toonud.

4. Tatjana Ingerma

Tatjana korraldab raamatukogu ruumides tervisevõimlemise tunde vähekindlustatud, eakatele ja/või muudel põhjustel tavapärastest treeninguvõimalustest kõrvale jäävatele inimestele. Tunnid pakuvad oma tervise eest hoolitsemise võimalust nendele ühiskonnaliikmetele, kel selliste tegevuste jaoks tavaliselt rahalisi võimalusi pole.

5. Piret Klein

Pireti peamisteks tööülesanneteks 2014. aastal olid pilditöötlemise arvutikoolituste tegemine ja lagunenud raamatute otsimine kojulaenutuse kogust. Piret oli oma tööülesannetes põhjalik, täpne ja kiire. Tema pilditöötlemise koolitused osutusid lugejate hulgas väga populaarseteks. Koolitustel näitas Piret üles kannatlikkust, tasakaalukust ja võimet kohanduda väga erinevate õppurite vajadustega.


Kännukuke raamatukogu

6. Tatjana Fomina

Tatjana oli juba kolmandat hooaega juhendamas Kännukuke raamatukogus maleringi ja teeb seda südamega. Lisaks maletõdede tutvustamisele on ta maleringi liikmetele mitmete põnevate ürituste organiseerija. Näiteks suvel toimus väljasõit rohelusse, kus maletada sai värskes õhus. Tatjana energiline, abivalmis ja südamlik inimene.


Laagna raamatukogu

7. Heli Mänd

Heli on kunstnik, õpetaja ning kirglik mänguasjade koguja. Juba teist aastat korraldas ta Laagna raamatukogus näitusi oma erakogust. Eelmisel aastal oli raamatukogu külastajatel võimalik tutvuda näitustega “Möödunud sajandi mänguasjad” ja “Suveniirnukke kogu maailmast”. Tema nukukollektsioonid pälvivad nii väikeste kui ka suurte raamatukogukülastajate tähelepanu.


Männi raamatukogu

8. Liis Stavitski

Liis on Männi raamatukogus vabatahtlik alates 12. novembrist 2014. a. Tema ülesandeks on raamatukogu kogus olevate teavikute järjestuse kontrollimine, lugejate poolt tagastatud raamatute riiulisse paigutamine, kogu puhastamine nii lagunenud raamatutest kui ka teavikute parandamine. Liisit saab iseloomustada vaid heade sõnadega: kohusetundlik, töökas, korrektne, sõbralik, tähelepanelik.


Nurmenuku raamatukogu

9. Irina Kurnjajeva

Irina on vabatahtlik alates 2013. aasta sügisest. Ta on olnud suureks abiks riiulite ja perioodikakappide korrastamisel ja teavikute töötlemisel makulatuuri saatmiseks. Ta tegeles usinalt lastega meisterdamistundides ja erinevatel üritustel. Irina on alati särasilmne ja rõõmsameelne.


Paepealse raamatukogu

10. Maarja Rea

Paepealse raamatukogu vabatahtlik Maarja on meie muinasjutuhommikute päikene. Lisaks uutele meisterdamise ideele meeldib talle väga lastele ette lugeda. Ta suudab osavalt suhelda nii pisemate põnnidega kui ka juba suuremate lugemishuvilistega ning jututeemadest lastega pole tal kunagi puudust. Tema juhendamisel saab tavapärasest eriline, kas siis igapäevaste purkide muundumine värviküllasteks vaasideks või makaronide ja seemnete abil kaunite piltide loomine.


Pirita raamatukogu

11. Viive Maranik

Viive käis Pirita raamatukogus vabatahtlikuks kevadel. Ta aitas riiuleid korrastada ja lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulisse panna, puhastada raamatuid ja nende kohaviitasid parandada. Ta koostas ka raamatutest põneva väljapaneku, mille vastu lugejad elavat huvi ilmutasid. Kokkuvõtvalt oli Viive töökas nagu mesilane ja usin nagu sipelgas.


Pääsküla raamatukogu

12. Getter Kiisk

Getter on Pääsküla raamatukogu vabatahtlik alates septembrist 2014.  Getter korraldab raamatukogus laupäevaseid raamatukogutunde lastele.  Lapsed kuulavad suure huviga tema poolt etteloetud jutte, vaatavad selle juures olevaid pilte ja arutlevad koos Getteriga kuuldu üle. Pärast jutu lugemist meisterdab Getter koos lastega.


Sõle raamatukogu

13. Ly Mere

Ly´l täitub juunis 2015 viies aasta vabatahtlikuna Sõle raamatukogus. Ly on alati nõus appi tulema, kui on tarvis lastega meisterdada või tutvustada neile uusi raamatuid. Samuti viib ta vajadusel läbi arvutikoolitusi ning aitab vormistada näituseid.


Torupilli raamatukogu

14. Kristiina Vain

Kristiina tegi Torupilli raamatukogus erinevaid töid:  hoolitses perioodika eest, aitas kontrollida müüginimekirju, korrastas raamatuid riiulites, valmistas ette müügi ning makulatuuri raamatuid. Ta on hästi kiire, täpne, hoolikas ja taibukas ning väga hea suhtleja.

 

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on nüüdseks kestnud kolm aastat.lapsed istuvad laua taga ja meisterdavad

1. jaanuar 2014 seisuga tegutseb teenindusosakondades ja haruraamatukogudes aktiivselt 35 vabatahtlikku. Kokku tegutses aasta jooksul raamatukogus 85 vabatahtlikku. Vabatahtlikud töötasid pea kõigis struktuuriüksustes ja aitasid Tallinna Keskraamatukogu rohkem kui 1471 korral.

2013. aastal esitati vabariiklikuks tunnustamiseks nii Sõle raamatukogu vabatahtlik Ly Mere kui ka eestikeelse kirjanduse osakonna vabatahtlike juhendaja Mari Sieberk. 2013. aasta detsembris uuendati ka koostöölepet Eesti Töötukassaga. Kokku tegutses Tallinna Keskraamatukogus 38 Eesti Töötukassa vabatahtlikku.

Suureks abiks on meile vabatahtlikud, kes meisterdavad ja joonistavad koos lastega, loevad neile ette raamatuid ning korraldavad muid huvitavaid tegevusi nii lastele kui ka noortele. Mitmetes meie raamatukogudes viivad vabatahtlikud läbi arvutikoolitusi. Vabatahtlikud on ka aktiivsed raamatututvustuste kirjutajad, nende tutvustusi võib lugeda meie kodulehelt.
Väga paljud vabatahtlikud aitavad meid erinevate raamatukogutööde tegemisel. Nad panevad lugejate poolt päeval tagastatud raamatuid riiulisse, korrastavad riiuleid ning kontrollivad raamatute järjestust. Neid töid tehes liiguvad nad saalis ringi ja abistavad lugejaid nii raamatute riiulist leidmisel, e-kataloogist otsimisel ja ka teiste teenuste kasutamisel. Vabatahtlikud aitavad töödelda uusi raamatuid, kodulehte täiendada, perioodikat korrastada jne.

2013. aastal võeti tööle 6 inimest, kes varem olid raamatukogus tegutsenud vabatahtlikena.


Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel tunnustasime eelmise aasta aktiivsemaid vabatahtlikke:

Eestikeelse kirjanduse osakonna vabatahtlikud Triin Soom ja Sandra Oisalu

Triin Soom Sandra Oisalu paneb tagasi raamatut raamaturiiulisse
Triin käib kojulaenutuses vabatahtlikuks alates 2010. aasta novembrikuust ja 2013. aastal käis Triin meil vabatahtlikuks 84 korda. Triin kirjutas 2013. aastal ka 11 raamatututvustust, mida saab lugeda kirjandusblogist „Lugemiselamused“. Triinu suur lugemiskirg on leidnud väljundi ka Lugemisklubi eestvedamise näol. Nimelt, alates 2013. aasta maist on Triin ka eestikeelse kirjanduse osakonna „Lugemisklubi“ üks algatajatest ja kohtumiste eestvedaja.

Sandra on kojulaenutuse vabatahtlik alates möödunud aastast. Sandra on Lugemisklubi kohtumisi toetanud esimestest kordadest alates ning nüüdseks on temast saanud meie Lugemisklubi seltskonna üks „hing“, tema positiivne hoiak annab Lugemisklubile hinnalise lisaväärtuse. Sandra on tubli, tore ja vaimukas.


Jana SaastamoinenKadrioru raamatukogu vabatahtlik Jana Saastamoinen

Tänu Janale on meie riiulid alfabeedis, raamatud reas sirgelt ja katkised ning määrdunud raamatud leidnud tee mahakandmisele. Jana on väga kohusetundlik, sõbralik ja töökas ning meil on väga hea meel, et ta on leidnud tee Kadrioru raamatukogu vabatahtlikuks. Loodan, et meeldiv koostöö jätkub ka käesoleval aastal.

 


Kännukuke raamatukogu vabatahtlik Kristiina Visse

Kristiina on Kännukuke raamatukogus abiks olnud ligi aasta ja teinud tööd südamega. Kristiina töötleb raamatuid, paigutab neid riiulile ja aitab ette valmistada ning läbi viia lasteüritusi. Tal on ka endel suur huvi raamatukogu tööde ja tegemiste vastu. Väga olulisel kohal on ka tema tagasihoidlik, kuid sõbralik suhtlemine nii lugejate kui kõigi raamatukogu töötajatega.


Pelguranna raamatukogu vabatahtlike Aljona Belanova

Aljona Belanova

Aljona on juba 7 aastat meie raamatukogu lugeja, aga vabatahtlikuna töötab ta alates möödunud aasta aprillikuust. Kokku on ta meid abistanud 72 tundi. Aljona on väga kohusetundlik ja raamatukogu köögipool on teda alati huvitanud. Ta töötleb uusi raamatuid ja korrastab kogusid, ning on alati nõus oma aja, oskuste, kogemuste ja hea tahtega meie tegemistes kaasa lööma.

 


Laagna raamatukogu vabatahtlik Heli Mänd

Heli Mand kahe nukuga

Helil on neli kirge: vanad mänguasjad, õpetamine, reisimine ja maalimine. Tema erakogus on üle 4000 eseme, peamiselt möödunud sajandist pärit ja liigitatud aastakümnete kaupa. Iga aastakümmet iseloomustavate fotode ja selgitustega. Tal on olnud üle 26 näituse Eesti eri paigus.

Laagna raamatukogus on olnud juba mitu näitust teemal “Möödunud aegade mänguasjad”. Näituste eksponaadid on Heli Mänd kõik ise kohale toimetanud ja ka näitused ise koostanud. Esimene näitus oli möödunud aegade nukkudest, jõulu- ja aastavahetuse ajal said külastajad tutvuda toredate karude kollektsiooniga. Samuti väljapanekud vanadest autodest ja teistest poiste mänguasjadest. Need näitused on populaarsed nii väikeste kui suurte lugejate seas.

 


Männiku raamatukogu vabatahtlik Elmo Simson

Elmo tööks Männiku raamatukogus on ajalehtede riiuli korrashoid, tegelemine makulatuuriga ning abistamine uute raamatute vormistamisel. Ta on väga kohusetundlik ja töökas. Elmo on Männiku raamatukogus käinud vabatahtlikuna abiks juba aastaid ning sulandunud hästi meie igapäevaellu.Elma loeb palju, on laia silmaringiga ja soovitab teistelegi huvitavaid raamatuid. Elmo siseneb raamatukokku alati naeratusega ja heade soovidega järgnevaks päevaks, tuues endaga kaasa päikeselise meeleolu.


Nõmme raamatukogu vabatahtlik Linda-Maria Varris

Linda-Maria Varris

Ei ole ülesannet, millega ta hakkama ei saaks. Linda-Maria jaoks ei ole ka keeruline katkised raamatud terveks teha või uued raamatud üle lugeda ja lugejate jaoks valmis teha.

Kuid kõige suurem rõõm on meil sellest, et Linda-Maria käib laupäeva hommikuti lastele jututundi tegemas. Lapsed on ta kenasti omaks võtnud ning on Linda-Marial nüüd suureks sõbraks. Koos loetakse lugusid, räägitakse juttu ning kindlasti ka meisterdatakse. Uuest aastast alustas Nõmme rk Linda-Maria eestvedamisel ka Noorte raamatuklubi 7-9 klassi õpilastele – üritus, millest meil suur-suur puudus oli!


Tondi raamatukogu vabatahtlik Triin Sternhof

Triin Sternhof

Tavaelus pangatöötaja, on imetore ja imetubli vabatahtlik. Raamatud on Triinule, nagu ka meile, elus väga olulised ja Triin oma perega on meile väga lähedaseks saanud. Tema positiivsus ja särav olek ning vahetu suhtlemine nii meie kui ka lugejatega teevad päeva rõõmsamaks. Me oleme väga õnnelikud, et Triin just meie raamatukokku sattus.

 

 

 


Võõrkeelse kirjanduse osakonna vabatahtlik Jelena Ganšina

Jelena on Võõrkeelse kirjanduse osakonnas juba pikemat aega teinud lastele kord kuus meisterdamistunde. Tema üritused on alati huvitavad ja väga põhjalikult läbi mõeldud. On ilmselge, et ta teeb asja suure armastuse ja pühendumusega. Tema üritustest osa võtvad lapsed lahkuvad meie juurest alati rõõmsameelseina ja igatsusega järgmise ürituse järele.