Toeta ELLUt

Üleriigilise eriolukorraga seoses avas Tallinna Keskraamatukogu kõigile Eesti elanikele ligipääsu e-raamatukogule ELLU. Hangime plakate-raamatute litsentse tavalisest suuremal hulgal, et rahuldada kasvanud nõudlust eestikeelsete raamatute järele. Ühe litsentsi keskmine hind on täna 12,70 EUR ning see tähendab ca 10 laenutuskorda. ELLUs saab e-raamatuid lugeda tasuta. Kui soovid näha ELLUs veelgi rikkalikumat valikut eestikeelset kirjandust, toeta meie raamatukogu e-raamatute ostmisel. Ühtlasi toetad sellega Eesti kirjastusi.

Mugav viis annetuse tegemiseks pangalingiga Tallinna linna e-teeninduse keskkonnas.

ELLUt saab toetada, tehes annetuse pangakontodel:

 Tallinna Linnakantselei (SEB Pank) EE311010220061053015
 Tallinna Linnakantselei (Swedbank) EE532200221035708677
 Tallinna Linnakantselei (Luminor) EE481700017001237124
 Tallinna Linnakantselei (LHV) EE437700771000968905

 

Ülekannet tehes lisa kindlasti viitenumber 5226000352100026
Saaja: Tallinna Linnakantselei
Makse selgitusse: e-raamatute ostmiseks

 

29.06.2020

Pakume uusi võimalusi muusika loomiseks

Tallinna Keskraamatukogu ootab kõiki, kes soovivad luua muusikat. Uuenduskuuri läbinud muusikaosakonnas (Estonia pst 8) saavad huvilised tasuta kasutada muusikatarkvara Cubase LE AI Elements 10.5 ja MIDI klaviatuure. Vajadusel pakutakse algajatele individuaalset juhendamist.

Väga suur osa populaarmuusikast luuakse arvutiprogrammidega. Muusika loomisega alustamine on lihtne – tingimata ei ole vajalik isegi nooditundmine ega korralik instrumendi mängimise oskus. Kui üldised arvutikasutamise oskused on head, pole muusikatarkvarade põhifunktsioonide mõistmine keeruline. Edasijõudnutele ja parema muusikalise ettevalmistuse puhul avanevad kvaliteetsetes muusikaprogrammides hiilgavad võimalused kõlamaailmade loomiseks.

Tallinna Keskraamatukogu muusikaosakonna arvutites kasutatav muusikatarkvara Cubase LE AI Elements 10.5 on jõukohane algajatele ja harrastusheliloojatele, ent seda hindavad kõrgelt ka professionaalid. Edasijõudnute jaoks on see suurepärane tööriist, millega saab komponeerida muusikapalu, luua fonogramme, muusikalisi taustu jpm. Huviline saab valida erinevate muusikastiilide võtmes osaliselt salvestatud materjale, millel on stiiliomane trummipartii juba sisse mängitud ja pillide tämbrid valitud või improviseerida MIDI-klaviatuuril M-AUDIO Oxygen49. Programmil on mitmekesine instrumentide ja heliefektide pank ning hulgaliselt luupe ja sämpleid, mis pakuvad avastamis- ja mängurõõmu ning kiireid eduelamusi ka neile, kel muusikategemises veel kogemusi pole. Algajatele on muusikaosakonnas esimeste sammude juhend ning abi saab küsida ka raamatukoguhoidjatelt.

Lisaks muusika loomisele on muusikaosakonnas lugejatele kasutamiseks ka noodistusprogramm FINALE, mille abil on võimalik erinevatele koosseisudele loodud teos või käsikirjaline noot digitaalseks muuta. Programmiga saab noodistust taasesitada, palasid või partiisid transponeerida ning eksportida erinevatesse formaatidesse, sh audiofailideks.

Muusikaosakond pakub musitseerimiseks teisigi võimalusi: kohapeal on võimalik kasutada digiklaverit ja -trumme, koju saab laenata nii muusikainstrumente ja -tarvikuid kui ka noote, plaate, filme ning muusika-alast kirjandust.

Rohkem infot muusikaosakonna võimaluste kohta leiab aadressil  www.keskraamatukogu.ee/muusika. Muusikaprogrammidega arvutite, individuaalse juhendamise või digiklaveri ja -trummide kasutamise aegu saab broneerida e-posti aadressil muusika@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0912.

 

10.08.2020

Luulepiknik Laagna raamatukogus

Kolmapäeval, 12. augustil kell 18 toimub Laagna raamatukogu hoovis (Võru 11) luulepiknik „Luule lainel”. Piknikul esinevad luuletajad Mait Vaik ja Joonas Veelmaa. Luulepiknikul on ka vaba lava, kus soovi korral saavad osalejad oma luuletusi ette kanda.

Mait Vaik on luuletaja, kirjanik ja laulusõnade autor. Ta on kirjutanud laulusõnu ansamblitele Kosmikud, Vennaskond ja Sõpruse Puiestee.
Joonas Veelmaa on noor luuletaja, kes on esinenud erinevatel kirjandusüritusel, kõige tuntuim neist on kirjandusõhtu “Viimane neljapäev”.

Laagna raamatukogu hoovis toimuv luulepiknik on teine kolmeosaliselt üritustesarjast. Järgmine „Luule lainel” piknik toimub 5. septembril Kadrioru raamatukogu (Koidula 12a) hoovis, Kirjandustänava festivali raames.

Osavõtt on tasuta.

Võta kaasa piknikukorv, istumisalus või tekk ning tule luuleõhtut nautima.

Luulepiknike „Luule lainel” korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital.

 

24.07.2020

Luuleklubi külaline on Helena Karu

plakatEsmaspäeval, 17. augustil kell 18.30 toimub Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) rõdusaalis luulehuviliste kohtumine „Luuleklubi”.

Üritusel loeme luuletusi, räägime luuleteostest ning luule kirjutamisest ja esitamisest. Seekordsel üritusel esitab luuletaja Helena Karu enda kirjutatud luuletusi luulekogust „Kuu on mu diskokera”. 23-aastane luuletaja on oma loomingut esitanud Tallinnas ja Tartus erinevatel kultuuriüritusel, muuhulgas kirjandusõhtutel „Viimane neljapäev”. 

„Luuleklubi” toimub üks kord kuus, iga kuu teisel nädalal. Igal klubi kohtumisel tutvustab üks professionaalne luuletaja oma loomingut – raamatut või luuleblogi. Seejärel järgneb arutelu. Kõikidel osalejatel on võimalus enda või teiste autorite luuletusi esitada.

Osavõtt on tasuta ja oodatud on kõik, kellele luule huvi pakub. Hea ilma korral toimub üritus Tallinna Inglise Kolledži sisehoovis. Alale pääseb Tallinna Keskraamatukogu tagahoovist.

Lisainfo: luule@nulltln.lib.ee ja 683 0917

Liitu „Luuleklubiga” Facebookis.

27.07.2020

Näitus „Teekond müütide maailma”

plakatMüüt, ehk muistend, edastab inimeste ettekujutusi maailmast, selle loomisest ja inimese asukohast selles. Müüdid on kõikidel maailarahvastel. Vanad muistendid fantastilistest olenditest, jumalate ja kangelaste tegudest seletasid sotsiaalset reaalsust. Müütide abil seoti minevikku, olevikku ja tulevikku, tagati põlvkondade vaimset seost. Põlvest põlve edastati vaimseid väärtusi, teadmiste aluseid, usundeid, poliitilisi vaateid, erinevate kunstide saladusi.

Paljudel rahvastel mütoloogia erineb, kuid peaaegu alati on võimalik leida paralleelseid süžeesi ja kangelasi.

Mütoloogiale tugines filosoofia ja religioon. Müüdid on inspireerinud skulptoreid, kunstnikke ja kirjanikke.

Meie stuudio noored kunstnikud olid samuti inspireeritud salapärase müütide ja sümbolite maailma poolt. Nii sündis meie näitus. Kaasaegne inimene kaldub alaväärtustama mütoloogiat ja võrdsustama seda laste muinasjuttudega. Kuid see on täis sajandite jooksul kogutud tarkust, ja on võimeline rikastama inimese hinge sümboolsete kujunditega.

Võib julgelt öelda, et müütide, muistendite ja sümbolite teema on aktuaalne tänapäeva ühiskonna jaoks. Võimalik, et see äratab inimestes huvi mütoloogia vastu.

 

ART STUDIO GALLOX
Galina Ofitserova

 

04.08.2020

Tule Kirjandustänava festivalile

kirjandustänavNeljas Kirjandustänava festival toimub Kadriorus Koidula tänaval laupäeval, 5. septembril 2020. a.

Kirjandustänava festival toimub Kadriorus Koidula tänaval, mis on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises otsas Vilde muuseum ning keskpaigas eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad ka tänasel päeval mitmed armastatud kirjanikud. Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu eesti kirjandusele, kirjanduspärandile ja kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber.

Tallinna Keskraamatukogu pakub festivalil põnevat tegevust Koidula tänaval telgis ja raamatukogubussis, Tammsaare muuseumi hoovis ning Kadrioru raamatukogus. Mitu loomingulist ja lõbusat töötuba ning luulepiknik toimuvad koostöös lastemuuseumiga Miiamilla

Kohtume kirjandustänaval!

 

Tallinna Keskraamatukogu telgis

RAAMATUTÄIKA. Täikal müüakse eestikeelset ilu-, teadmis- ja lastekirjandust, mida on raamatukogus suures eksemplaarsuses või millest on välja antud uusi trükke.
⇒ Kell 12 – Taaskasutusmaterjalidest meisterdamine lastele
⇒ Kell 13 – „Kui kusagil sulgub uks, avaneb teisal aken” – kuhu võiks avaneda sinu uks või aken? Mis sealt vaadates paistab? Meisterdame lahtikäiva ukse või aknaga tervituskaarte.
⇒ Kell 15 – Lastemuuseum Miiamilla töötuba „Iga laps luuletaks”
⇒ Kell 16 – Lastemuuseum Miiamilla töötuba „KOOStame koomiksi”. Tõstame au sisse kirjanduse eelkäija piltkirja, luues piltliku loo. Koos teeme ühe koomiksi – jahjaa, ühe kõigi peale kokku! Koomuskit peab ikka saama! 


Tammsaare muuseumi hoovis

⇒ Kell 12.30 – Luulepiknik. Lastele ja peredele loevad luuletusi Wimberg ja Indrek Koff. Piknik algab lastemuuseum Miiamilla lauluampsuga ja lõpeb jutujoogaga. 
⇒ Kell 13-14 – LARP J. Krossi raamatu „Mardileib” põhjal. Lisainfo ja eelregistreerimine e-posti aadressil: kalamaja@nulltln.lib.ee.


Kadrioru raamatukogus

⇒ Kell 13 – Mika Keränen – kohtumine autoriga ja Järje Hoidja üleandmine


Raamatukogubuss Katarina Jee

Raamatukogubuss on ainus Eestis ja väärib kindlasti külastamist. Raamatukogubussi kogust, mille suuruseks on ligikaudu 4000 raamatut, leiavad raamaturõõmu nii suured kui väiksed, nii noored kui vanad lausa kolmes keeles – eesti, vene ja inglise keeles. Raamatukogubussis saavad lapsed joonistada ja pilte värvida, osaleda erinevates viktoriinides ja lahendada ristsõnu.

 

Festivalil sõidab ringi ka keskraamatukogu jalgratas „Raamat paneb rattad käima”.

10.08.2020

Tere tulemast meie õueraamatukogudesse!

Estonia pst 8 õueraamatukogu

Tallinna Keskraamatukogu peamaja (Estonia pst 8)

Ilusa ilma korral toimub T-R 11-16 õues raamatukogule mittevajalike raamatute müük. Väljas on ka istumiskohad vabas õhus lugemiseks või raamatukogu tasuta WiFi kasutamiseks. Halva ilma korral saab raamatuid osta müügiriiulitelt raamatukogu siseruumides.

Perioodil 17.07-19.08 toimuvad lasteüritused (halva ilma korral siseruumides):

– teisipäeviti kell 13-15 käeline tegevus

– kolmapäeviti kell 13-15 lauamängud

– reedeti kell 13-15 raamatubingo

 

29.07 kell 11-18 toimub raamatutäika. Kell 13-16 pakutakse lisaks tegevusi lastele ja noortele.

Lisainfo tel: 683 0920
 


Võõrkeelse kirjanduse osakond (Liivalaia 40)

Ilusa ilma korral on väljas istumiskohad vabas õhus lugemiseks ning raamatuvahetuskärud, kust lugejad saavad tasuta kasutatud raamatuid võtta või kodus seisvaid raamatuid teistele võtmiseks tuua.

Lisainfo tel: 683 0960

 

Kadrioru raamatukogu (L. Koidula 12a)

Õues on istumisvõimalused vabas õhus lugemiseks.

Ilusa ilma korral toimuvad laupäevased lastetunnid kell 12.00-13.00 Kadrioru raamatukogu aias (halva ilma korral siseruumides). Lastetundides meisterdatakse, joonistatakse ja tutvutakse uute lasteraamatutega.

Lisainfo tel: 601 3420
 

Kännukuke raamatukogu (E. Vilde tee 72)Kännukuke raamatukogu õueraamatukogu

Ilusa ilma korral on õues istumiskohad lugemiseks või raamatukogu tasuta WiFi kasutamiseks – vaibad, toolid, pingid ja võrkkiik. Lapsed saavad mängida õuemänge ja uurida põnniraamatuid ning neile pakutakse ka erinevaid tegevusi.

Vastavalt ilmale toimub hoovis ka raamatukogule mittevajalike raamatute müük. Halva ilma korral saab raamatuid osta teenindussaalide müügiriiulitelt.

Lisainfo tel: 683 0951
 

Laagna raamatukogu (Võru 11)

Ilusa ilma korral on lugejatel võimalus lugeda raamatuid ja perioodikat Laagna aias või kasutada raamatukogu lähistel tasuta WiFi võrku.

Toimuvad ka laste- ja noorteüritused (halva ilma korral siseruumides):

24.07 ja 14.08 kell 11.00 Loomabeebits (4-7-aastastele vene emakeelega lastele). Õpime eesti tähestikku ja uusi sõnu eesti keeles koos Navitrolla joonistustega ja Leelo Tungla luuletustega.

22.07 ja 19.08 kell 12.00 Kuidas valmib teatrietendus (vene keeles, 7-18-aastastele lastele ja noortele). Tutvustame teatrietenduse erinevaid etappe ja räägime sellest, milliste elukutsete esindajad töötavad teatris.

17.07, 07.08 ja 08.08 kell 12.00 Inglise keel lastele (algklasside õpilastele). Loeme ette, mängime, fantaseerime.

Lisainfo tel: 635 0020
 
Nõmme raamatukogu õueraamatukogu

Nõmme raamatukogu (Raudtee 68)

Ilusa ilma korral on Nõmme raamatukogu õueraamatukogu avatud T-R 12-17. Õues saab lugeda ajalehti ja ajakirju ning küsida raamatukogust mängimiseks õuemänge. Lapsi ootab iseseisvalt läbitav otsimismäng.

25.07, 8.08 ja 22.08 kell 12.00 toimuvad lasteüritused, kus mängitakse spordimänge ja tutvutakse uuema lastekirjandusega.

Lisainfo tel: 672 3858
 

Pirita raamatukogu (Metsavahi tee 19)

Laupäeviti saab ilusa ilma korral alates kell 12.00 veeta aega mõnusates lugemispesades, mängida õuemänge jm.

Lisainfo tel: 683 0955

 

Pääsküla raamatukogu (Pärnu mnt 480a)

Ilusa ilma korral on väljas istumiskohad vabas õhus lugemiseks ning raamatuvahetuskärud, kust lugejad saavad tasuta kasutatud raamatuid võtta või kodus seisvaid raamatuid teistele võtmiseks tuua.

Lisainfo tel: 680 3495

 

20.07.2020

Madli Kaljo näitus „Taaskasutades loodust”

Juulis ja augustis saab Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) uudistesaalis vaadata Madli Kaljo näitust „Taaskasutades loodust”.

“Tere!

Minu nimi on Madli. Olen 18 aastat vana ja õpin Tallinna 32. Keskkoolis. Olen alati tundnud huvi taaskasutuse ja erinevate keskkonnakaitsega seotud teemade vastu. Seoses sellega lõin oma uurimistöö raames mininäituse “Taaskasutades loodust”. Käisin ning ostsin teise ringi riidepoest 1€ päevalt mantleid ja teksaseid ning hakkasin pihta. Valisin iga töö jaoks ühe mahuka keskkonnaprobleemi ning üritasin selle värvide keeles kanda riietele. Et probleem puust ja punasest veel selgemaks teha, kirjutasin selle lühidalt ümber ka paberkottidele, mille mannekeenidele pähe tõmbasin. Lisaks probleemidele sümboliseerib iga riideese ka üht aastatega, sest aastaring on ideaalne näide sellest, kui mõjutatavad me tegelikult emakese looduse poolt oleme. “

Madli Kaljo

 

10.07.2020

Raamatutäika Tallinna Keskraamatukogu peamajas (Estonia pst 8)

Kolmapäeval, 29. juulil kell 11-18 müüakse Tallinna Keskraamatukogu peamaja (Estonia pst 8) ees toimuval täikal eestikeelset ilu-, teadmis- ja lastekirjandust, mida on raamatukogus suures eksemplaarsuses või millest on välja antud uusi trükke. Kell 13-16 on kavas toredad laste- ja noorteüritused, nt raamatubingo ja minutikõnd! Kehva ilma korral toimub täika suures saalis.

Raamatute hinnad on soodsad (alates 0,15 €). Lauad ja riiulid on paigutatud hajutatult, et kõik saaksid oma tervist hoida. Kõik huvilised on oodatud!

Täiendav info Tallinna Keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakonna juhatajalt Tiina Põldmaalt, telefon 683 0919, e-post tiina.poldmaa@nulltln.lib.ee.

 

14.07.2020