Lahtiolekuajad pühade ajal

Jõulupilt. Kelly Sikkema. Unsplash

23.12.2022 – suletakse teenindusosakonnad ja haruraamatukogud kolm tundi tavapärasest varem
24.-26.12.2022 – raamatukogu kõik osakonnad ja haruraamatukogud on suletud, raamatukogubuss ei sõida marsruudil
31.12.2022 raamatukogu kõik osakonnad ja haruraamatukogud on suletud
01.01.2023 – raamatukogu kõik osakonnad ja haruraamatukogud on suletud

Mõnusat lugemist saab laenata meie e-raamatukogudest:
⇒ ELLU – mitmekesine valik eestikeelset kirjandust
⇒ OverDrive – e-raamatud ja audioraamatud ja e-ajakirjad võõrkeeltes
⇒ Naxos – klassikalise ja džässmuusika andmebaasid

Lugemissoovitusi leiab:
 lastele ja noortele blogist „Loe mind
 noortele ja täiskasvanutele blogist „Lugemiselamused”
 venekeelsed blogist „Читаем, пишем, обсуждаем
 ingliskeelsed blogist „Joy of Reading

Ilusat pühadeaega!

 

06.12.2022

Raamatukogude aasta lõpetamine

plakatRaamatukogude aastal on aeg anda teatepulk edasi järgmisele teema-aastale ehk liikumisaastale.
13. detsembril paneme üheskoos väärika punkti raamatukogude aastale ning seda üle Eesti. Avalikud sündmused ootavad kaasa elama, kaasa mõtlema ning kaasa liikuma.

Tallinnas oodatakse kõiki huvilisi 13. detsembril kell 10 Tammsaare muuseumi õuealale. Raamatukogude aasta piduliku lõpetamise juhatavad sisse kultuuriminister Piret HartmaniRahvusraamatukogu direktori Janne Andresoo ja Liikumisharrastuse Kompetentsikeskuse juhi Alo Lõokese sõnavõtud. Meeleolu loob muusikaline etteaste Liisi Koikson Trio esituses. Sooja saab sisse kirjandusliku liikumismänguga. Kell 10.45 viib Mati Undi muuseumi kuraator Annika Aus osalejad kirjanduslikule tuurile Kadriorgu. Jalutuskäik lõppeb Rahvusraamatukogu väikeses majas (Narva mnt 11), kus jätkub Liisi Koikson Trio kontsert ning osalejaid kostitatakse sooja joogiga. Kell 10.45 saab liituda ka ekskursiooniga Kadrioru raamatukogus.

 

Vaata üritusi, mis toimub üle Eesti siit: https://www.raamatukogudeaasta.ee/sundmus/raamatukogude-aasta-lopetamine/

 

08.12.2022

Tutvustame uudiskirjandust

plakatKolmapäeval, 14. detsembril kell 17.30 ootame kõiki huvilisi uudiskirjanduse tutvustamisele. Triinu Rannaäär tutvustab uusi ja põnevaid lugemiselamusi.

Kohtumiseni Tallinna Keskraamatukogu rõdusaalis (Estonia pst 8).

Registreerimine ja lisainfo: eo@nulltln.lib.ee või 683 0920.

 

25.11.2022

Detsembri raamatuklubi

detsembri raamatuklubi plakatEsmaspäeval, 19. detsembril kell 17.00 ootame kõiki huvilisi Raamatuklubisse arutlema Charles Dickensi raamatu “Jõulujutud” üle. Viimane aeg jõulumeeleolu tekitamiseks!

Raamatuklubi toimub Tallinna Keskraamatukogu rõdusaalis (Estonia pst 8) ning seda viib läbi vabatahtlik Marge.

Registreerimine ja lisainfo: eo@nulltln.lib.ee või 683 0920

 

08.12.2022

Raamatukogud kutsuvad raamatukokku vabatahtlikke

vabatahtlikud
Sääse raamatukogu vabatahtlikud Saskia, Heidi Liine ja Triine

Kas teadsid, et raamatukogudes saab vabatahtlikuna kogukonda panustada? Mida vabatahtlikud teevad, mis kasu sellest saavad ja kas see võiks olla midagi ka sinu jaoks – kindlasti tasub seda huvi korral kohalikust raamatukogust lähemalt uurida. Raamatukogus võib leida mõnusat suhtlust, kasulikke kogemusi ja mitmekülgset eneseteostust igas vanuses.

Seekord jagavad oma kogemusi neli noort Sääse raamatukogu vabatahtlikku. Heidi Liine (12), Saskia (15), Triine (16) ja Andreas (9) leiavad võimalusel paar korda nädalas mõne tunni, et raamatukogule oma aega pühendada.

Andreas on meie kõige noorem vabatahtlik. Tema alustas väiksena raamatukogus käimist koos raamatusõbrast emaga ja sel aastal aitab ta meil juba lasteraamatuid riiulitele panna ning on teinud väljapaneku oma lemmikraamatutest. 

Tüdrukud leidsid raamatukogu vabatahtlikuks saamise võimaluse kuulutuse kaudu ühe raamatukogu stendilt ja valisid välja neile kõige sobivama raamatukogu. Koos pöörduda on tihti veidi julgem, seega soovitavad nad leida sõbrad, kellega koos esimest korda tulla.

Raamatukogus tööd tehes saavad vabatahtlikud ja raamatukoguhoidjad omavahel vestelda, infot jagada ja arutleda, mida on viimasel ajal kuuldud, nähtud ja ka loetud. Koos korrastatakse riiuleid ja pannakse tagastatud raamatuid riiulitesse, vabatahtlikud on oodatud tegema väljapanekuid, kirjutama raamatusoovitusi Tallinna Keskraamatukogu lugemisblogidesse jpm. Olenevalt raamatukogust on võimalik veel mitmel muulgi moel kaasa lüüa – nt Kännukuke raamatukogus on võimalik abiks olla mitmekülgses innovatsioonilaboris või robootikaringide läbiviimisel, Männi raamatukogus võib korraldada nt lauamänguõhtuid jne. Oodatud on igasugused ideed erinevateks sündmusteks, klubideks jne.

Sääse raamatukogu noored vabatahtlikud toovad vabatahtliku töötamise plussidena välja rõõmu sõpradega kohtumistest, võimaluse ise midagi põnevat välja mõelda, tegevusi ja ülesandeid ette valmistada ning tulevikuks vajalike töökogemuste saamise. Viimast on võimalik hiljem kuhugi tööle kandideerides enda tugevusena ja aktiivsuse näitajana välja tuua. Lisaks naudivad nad raamatukogu mõnusat rahulikku atmosfääri. 

 

08.11.2022

Viis küsimust…

Nadežda HonjakSeekordses uudiskirjas tutvustame teile Nurmenuku raamatukoguhoidjat Nadeždat. Ta alustas tööd raamatukoguhoidja abina juba 1965. aasta 1. augustil 16-aastasena plikatirtsuna Eesti NSV Teaduste Akadeemia Keskraamatukogus, kus praegu asub Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu (Rävala pst 10). Tööle sai ta sinna muidugi n-ö tutvuste kaudu. Nimelt töötas Nadežda ema sõbranna Teaduste Akadeemia raamatukogus direktori asetäitjana. Värske raamatukoguhoidja abi töötas poole kohaga raamatukogus täpselt ühe kuu. Tema tööülesannete hulka kuulusid näiteks raamatute mahakandmine ja kontroll-lauas külastajate lugejakaardi kontrollimine.
Sel aastal on Nadeždal tööjuubel – 20 aastat Tallinna Keskraamatukogus raamatukoguhoidjana töötades.

Mis on sinu lemmikraamat?

Raske on tuua välja vaid ühte konkreetset raamatut, kuid mäletan, et noorena oli minu suurteks lemmikuteks Stefan Zweig „Kiri tundmatult“, Emile Zola „Saak“ ja Theodore Dreiser „Õde Carrie“. Need lood on mul eredalt meeles. Loen raamatuid ainult paberkandjal, sest ma lausa jumaldan uute raamatute värsket lõhna. Lugemissoovitusi annavad mulle sõbrannad ja meie enda lugejad. Mulle meeldib väga lugeda ka teadmiskirjandust teemadel nagu naine ühiskonnas ning erinevate maade traditsioonid ja kultuur. Loen ka reisikirjasid. Igapäevaselt püüan ikka end kursis hoida uudistega, tarbin meediat nii eesti kui vene keeles.

Mis sulle su töö juures kõige rohkem meeldib?

Lugejate teenindamine ja nendega suhtlemine olmeteemadel, ürituste läbiviimine ning lugejate abistamine arvutiga. Minu jaoks on oluline ka enda arendamine läbi erinevate koolituste. Lugejate teenindamisel jälgin hoolikalt lugeja kehahoiakut ning üleüldist meeleolu ja häälestan end teda teenindades vastavalt sellele.

Mida toredat on sul raamatukogus juhtunud?

Kunagi panime raamatukogus kõik naljakad juhtumid lausa anekdootide vihikusse kirja. Eks ikka saab natuke itsitada omaette, kui lugejad ajavad sassi pealkirjad ja autorid ning vahepeal ei saa isegi aru, et mis raamatut lugeja täpselt soovib. Nali ja naermine on minu jaoks igapäevaselt väga olulised. Kui nalja ei saa, siis tuleb ise teha!

Mida meeldib sulle vabal ajal teha?

Mulle meeldib väga reisida ja Eesti erinevaid spaasid külastada – meeldib võrdselt nii ujuda kui saunas käia. Pean lugu aktiivsest eluviisist ning laenan tihti meie Nurmenuku raamatukogu spordivahendeid, peamiselt hantleid ja kõndimiskeppe. Kodus meeldib mulle küpsetada, kuigi tavaliselt üritan koduste toimetustega võimalikult ruttu valmis saada, et jääks rohkem aega raamatute lugemiseks.

Mis raamatut sa hetkel loed?

Hetkel loen Irina Bogdanova raamatut „Отзвуки времени“.

 

08.11.2022

Meil on oma TikToki kanal

raamatud, mida oleme soovitanud tiktokisTallinna Keskraamatukogule loodi TikToki profiil 2021. aasta suvel eestikeelse kirjanduse osakonna juhataja Tiina Põldmaa ja Nurmenuku raamatukogu juhataja Kelli Pullisaare eestvedamisel. Meie profiili leiab kodulehelt www.tiktok.com/@keskraamatukogu.ee, kuid veelgi mugavam on vaadata videosid oma mobiiltelefonist TikToki rakendusest (@keskraamatukogu.ee).

Raamatukoguhoidjad loodavad TikToki videote abil jõuda veelgi paremini oma noorte lugejateni, (25% TikToki kasutajatest on vanuses 10-19), et reklaamida uusi raamatuid ja raamatukogu teenuseid, soovitada head kirjandust ning populariseerida lugemist. Esimene raamatukogu tutvustav video laaditi keskkonda üles 2021. aasta augustis, kui otsustasime ühineda TikTokis leviva üleskutsega filmimaks oma raamatukogu.
2021. aasta kõige populaarsem video tutvustab uusi noorteraamatuid, video laeti üles 30.12.2021 ja see on kogunud praeguseks hetkeks 10 300 vaatamist. Hetkel jälgib Tallinna Keskraamatukogu 393 kasutajat ja meie profiil on kõikide oma videotega kokku kogunud 4868 meeldimist.

Raamatukogu TikToki lehele laetakse üles uusi videosid regulaarselt (1-2 videot nädalas) ja praeguseks on videosid teinud eestikeelse kirjanduse osakond ja Nurmenuku raamatukogu. Nurmenuku raamatukogust leiab ka püsiväljapaneku populaarsetest ingliskeelsetest TikToki raamatutest.

 

13.09.2022

Kingime 4774-le sel sügisel Tallinnas esimesse klassi läinud lapsele raamatu

raamatukaasKolmapäeval, 19. oktoobril kell 10 esitletakse Paepealse raamatukogus (P. Pinna 8) Urmas Nemvaltsi koomiksiraamatut “Laura, Martin ja Metsavana maailm”. Tegu on neljateistkümnenda Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatuga, mis jõuab lähiajal kõikide Tallinna koolide esimese klassi lasteni. Raamatu väljaandmisega tähistatakse ühtlasi Paepealse raamatukogus asuva Eesti suurima koomiksikogu 10. sünnipäeva. 

Urmas Nemvalts on tuntud Mürakarude koomiksi ja Postimehe päevakajaliste karikatuuride autor ning illustreerinud ka arvukalt lasteraamatuid. Kirjandusdebüüdi tegi ta 2001 raamatuga „Trollilugu“. Temalt on ilmunud ka lasteraamatud „Väikeste meeste jutud“ ja „Väikeste meeste lennumasinad“. 

Urmas Nemvaltsi sõnul on tegu tema seni parima raamatuga. “Raamat sisaldab palju sellest, millesse ma usun. Seda, et kui ilmas oleks vähem ahnust ja hirmu ning rohkem hoolimist ja armastust, oleks maailm palju parem paik.”

2007. aastal Tallinna Keskraamatukogu poolt algatatud kinkeraamatute projekti eesmärk on, et lapsed käiksid esimeses klassis õppimise ajal koos õpetajatega läbi tee koolist lähimasse raamatukokku ning õpiksid sel moel juba varakult lugemisest rõõmu tundma. Aastate jooksul on raamatukogu külastanud ja raamatu kingiks saanud üle 50 000 esimese klassi õpilase.

Kinkeraamatu üleandmise kokkuleppimiseks võtab raamatukogu koolidega ühendust. Tallinna Keskraamatukogust saab raamatut juba ka laenata ning samuti on seda võimalik lugeda e-raamatuna raamatukogu veebilehel ja e-raamatukogus OverDrive. Aasta lõpuks jõuab „Laura, Martin ja Metsavana maailm“ raamatukogudesse üle Eesti.

Kinkeraamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. 

 

17.10.2022

Korea kultuuri klubi: Ilu ja tervise salanipid

plakat7. detsembri kohtumisel kell 18 Tallinna Keskraamatukogu rõdusaalis (Estonia pst 8) räägime Korea ilumaailmast, nahahooldusest nii sees- kui välispidiselt, populaarsetest vananemisvastastest protseduuridest, uskumustest, jõudu ja toonust andvatest imeeliksiiridest ja natuke ehk ka saunakultuurist. 

Nagu Aasia riikides tavaks, on austus traditsioonilise meditsiini vastu Koreas väga kõrge. Kuid nii toidu kui imerohtude tarbimise ülim eesmärk on “tervislik sära”, näos peegelduv elujõud. Ilukirurgia võib aidata korrigeerida kujuteldavad puudujäägid, kuid tervise ja naha eest tuleb ise igapäevaselt vaeva näha, ning siidist ja nooruslikku nahka hinnatakse rohkem kui teatud kujuga nina või silmi. 

Olete lahkesti oodatud osalema, huvituma ja testima.

Lisainfo: tel 6830917 ja ls@nulltln.lib.ee

 

29.11.2022