Raamatukogud avasid uksed noorte kunstile

Tallinna Keskraamatukogu algatus Kunst raamatukokku” tõi Eesti Vabariik 100 puhul seitsmekümnesse raamatukokku üle Eesti noorte kunstnike loomingut. Aasta jooksul toimus maakondade keskraamatukogudes ning väiksemates linna- ja vallaraamatukogudes ühtekokku 225 näitust, kus oma töödega oli väljas tuhatkond last ja noort.

Raamatukogudes toimunud noorte kunstnike isiku- ja ühisnäitustel sai näha mitmesugust noorte loomingut, maalikunstist ja keraamikast moe- ja köitekunstini, sekka näiteks remondijääkidest tehtud kunstiteosed, kellad ning ka sõnakunsti taiesed. „Noored näitasid, et kunstil ei ole piire. Kunst on kõikjal meie ümber – tuleb vaid avada silmad, vaadata ning see üles leida,” ütles algatuse „Kunst raamatukokku” koordinaator Mirjam Kaun. Hea näitena tõi ta Viljandi Gümnaasiumi õpilaste rändnäituse „Viljandi maalikunstnike tsitaadid”, mis ei rännanud üksnes Viljandi maakonnas, vaid ületas koguni riigi piire ning jõudis Plunge raamatukokku Leedus.

Peale selle, et Eesti juubeliaasta puhul oli noortel kunstnikel võimalus oma töid raamatukogude näitusepindadel eksponeerida, jõudis kunst raamatukokku ka põnevate töötubade kaudu. Näiteks Raplas oli väga menukas Joonas Sildre koomiksi joonistamise töötuba, Pärnus aga sai õppida joonistama 3D-pliiatsiga. 13. detsembril toimunud üle-eestilisel kunstipäeval joonistasid ja meisterdasid Eesti raamatukogudes samaaegselt kümned lapsed ja noored.

Tänu algatusele „Kunst raamatukokku” said raamatukogud värskendada oma näitusepindasid uute siinide, pildiraamide ja vitriinidega, mis annab paremad võimalused kunstinäitustega jätkata ka edaspidi. Mitmel pool on raamatukogud noorte kunstnikega juba ka kokku leppinud, et näitused toimuvad ka sel aastal.

Algatuse koordinaator Mirjam Kaun rõõmustab, et raamatukogud üle Eesti tulid ühise eesmärgi nimel kokku ning tegid ühise kingituse Eestile. „Oli tore näha, kuidas noored kunstnikud astusid esimesi samme oma kunsti reklaamimisel ja nägid ka oma kaaslaseid, teisi kunstnikke, hoopis uue külje pealt. Nagu Grimmide muinasjutus „Tuhkatriinu“ ilmus ikka ja jälle välja mõni vaikne noor, kes tuli välja fantastiliste kunstiteostega, mis üllatuseks nii lähikondlastele kui ka külastajatele,” märkis Kaun.

  1. aastal möödus sada aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.

Näited noorte kunstnike loomingust:

Martin Kork: https://drive.google.com/open?id=1hKKAuh3DPdMVvosUbFdon1tXEdTPQXKa

Sandra Serena Sulin: https://drive.google.com/open?id=1MnxEfsy1bYdAqlVT26l44w_dnfaCg-si

Naatan Hollman: https://drive.google.com/open?id=1gd7Hz-Nj0B-YjmOvCKdS80Iu315GBlY6

 

Lisainfo: Projekti „Kunst raamatukokku” koordinaatorilt Mirjam Kaunalt telefonil 683 0914 ja e-posti aadressil kunst@nulltln.lib.ee.

 

16.01.2019

Virve Kirikali fotonäitus „Lumeimprovisatsioonid“ keskraamatukogus

02.01–31.01.2019 saab Tallinna Keskraamatukogu galeriis (Estonia pst 8) vaadata Virve Kirikali fotonäitust „Lumeimprovisatsioonid“.

Veest oled sa võetud,

veeks pead sa saama.

 

Kunstnik kirjeldab oma lumekujude loomist:

„Kõik need lumekujud – skulptuurid, mida ma talvel sulailmadega ja kevadeti Jõelähtme jõe ääres ja aias olen loonud, on improvisatsioonid minu mälupiltidest. Mind võlus hele valge puhas lumi kui ilus ja tundlik materjal. Alustasingi nagu „puhtalt lehelt“. Kujud püsisid kahjuks ainult lühikest aega, vahel ainult mõne hetke, et siis jälle veeks sulada. Tihti ei teadnud ma sedagi, mis lumehangest välja võib ilmuda. Nii juhtuski, et mõned neist said oma mõtte ja tähenduse alles hiljem.“

Tallinna Keskraamatukogu galerii on avatud E-R kell 10-20 ja L kell 10-17.

Olete oodatud.

 

16.01.2019

Õnnelik seenior projekt – tegevus- ja vestlushommikud raamatukogus

09. oktoobrist 2018. a16. maini 2019. a ootame kõiki vanuses 60+ Tallinna Keskraamatukokku (Estonia pst 8), et osaleda projektis “Õnnelik seenior – tegevus- ja vestlushommikud  raamatukogus”.

Projekti „Õnnelik seenior tegevus- ja vestlushommikud raamatukogus“ eesmärk on pakkuda seeniorile võimalust olla sotsiaalselt aktiivne ühiskonnaliige. Projekti raames viime regulaarselt läbi tegevus- ja vestlushommikuid ja kohtume mälutreeneiga.

Osalejateks ootame seenioreid alates 60ndast eluaastast, kes on tegevustes isetegijad, iseõppijad ja kogemuste jagajad.

TEGEVUS- JA VESTLUSHOMMIKUD 2 KORDA KUUS! Ühe kuu jooksul toimuvaid tegevus- ja vestlushommikuid seob üks kindel teema. Ühel korral kohtutakse erialaspetsialistiga ja teisel korral toimub raamatukoguhoidjate modereeritud vestlus/arutelu seenioride endi vahel. Sealhulgas tutvustavad raamatukoguhoidjad osalejatele teemakohaseid raamatuid ning viivad läbi käelisi ja arvutialaseid tegevusi ning õpetavad igal kohtumisel mõne uue oskuse või jagavad teemakohast infot.

  • Jaanuar 2019 Arvutimaailm ja seeniorid

Neljapäeval, 10.01.2019 kell 11.00-12.30 arvutiklassis tegevushommik.

Tutvustame Tallinna Keskraamatukogu lugemissaali  poolt pakutavaid arvutiõppe ja nutiseadmetega seotud teenuseid.

Teeme tutvust lihtsate arvutiprogrammidega- raamatukoguhoidjad Tea Roosvald,  Leelo Ainsoo, Mai Raet

 

Teisipäeval, 22.01.2019 kell 11.00 -12.30 rõdusaalis vestlushommik.

Külaline veebikonstaabel Jana Frolova.

Teema: “Arvutimaailm ja seeniorid. Turvaline internet” 

 

  • Veebruar 2019 Erinevad kultuurid/reisimine

Teisipäeval 05.02.2019 kell 11.00-12.30 Vestleme ja arutleme reisimise teemadel. Raamatukoguhoidja tutvustab Korea kultuuri, teeme käelisi tegevusi.

Läbiviijad raamatukoguhoidjad  Leelo Ainsoo, Mai Raet, Pille Aas.

 

Neljapäeval 21.02.2019 kell 11.00-12.30 Tutvustame mitmeid huvitavaid reise ja kultuure.

Külas on seeniorist reisisell Taso Erima.

 

  • Märts 2019 – Ajalugu
  • Aprill 2019 – Loodus ja loomad
  • Mai 2019 Kultuur ja kirjandus

 

MÄLUTREENING 1 KORD KUUS (oktoober 2018 – mai 2019)! Läbiviijaks on mälutreener, kes on õppinud vanemaealiste inimeste mälu treenimist. Mälutreening on suund vaimse tervise edendamise valdkonnas. Ei ole head või halba mälu. Oma aju funktsioone saab parandada igaüks. Mälutreeningul tegeletakse mälu kasutamise oskustega. Mäluharjutusi tehes säilivad ja paranevad vaimsed võimed.

Läbiviija mälutreener Vaike Pähn, MTÜ 65b

Mälutreeningud toimuvad:

neljapäeval, 17.01.2019 kell 12.00-13.30.

neljapäeval, 14.02.2019 kell 12.00-13.30.

neljapäeval, 14.03.2019 kell 12.00-13.30.

neljapäeval, 11.04.2019 kell 12.00-13.30.

neljapäeval, 09.05.2019 kell 12.00-13.30.

 

Lisainfo: eo@nulltln.lib.ee või raamatukogus kohapeal. Osavõtt on tasuta!

Projekti läbiviimist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu

 

26.09.2018

Telli raamatukogubussi teavik Pelguranna raamatukogust

Head uudised raamatukogubussi lugejatele! Nüüd saab tellida teavikuid mugavalt oma lähimasse peatusesse.

Tellimise teenuse kasutamiseks on vaja teada järgmist:

⇒ Tellida saab ainult Pelguranna raamatukogu teavikuid.

Tellida saab vaid neid teavikuid, mille staatus e-kataloogis ESTER on „KOHAL“ või „VARUKOGUS“.

⇒ Uudiskirjandust, st teavikuid, mis on saabunud Pelguranna raamatukokku viimase kuue kuu jooksul, raamatukogubussi tellida ei saa.

⇒ Korraga saab tellida kuni viis teavikut.

⇒ Raamatukoguhoidja määrab tellitud teaviku kättesaamise tähtpäeva ja teatab selle lugejale kas e-posti või telefoni teel. E-posti teel teatamine on tasuta, telefoni teel tasuline. Kui lugeja ei tule tähtpäevaks teavikut laenama, tellimus tühistatakse.

Raamatukogubussi peatuste info leiad: https://keskraamatukogu.ee/raamatukogu/raamatukogubuss/

Bussi tegemistel saab silma peal hoida Facebookis: https://www.facebook.com/KatarinaJee/

 

07.01.2019

Elo Selirand Pääsküla raamatukogus

Reedel, 18. jaanuaril kell 17 kohtub lugejatega Pääsküla raamatukogus (Pärnu mnt 480a) kirjanik ja telerežissöör Elo Selirand. Kohtumisel vestleb kirjanik oma elust ja loomingust.

Enda kohta on ta öelnud „Olen kirjutanud ja joonistanud elus mõned raamatud. Esimene neist oli tõesti värvimisraamat, mis sündis pöörastel 90ndatel keskkoolitüdrukuna ja kandis nime “Kalalandia”. Selle kõrvale on tulnud nüüd teised. Seda nii Aliis Jõena – “Viimane laev” kui Elo Selirannana “Tormpuudlane”. Kõigis oma lugudes olen ma püüdnud säilitada, panna kirja ja jätta alles – mälestusi. Ja neid ma õigupoolest korjan ja kogungi. Heal meelel jagan kogunejatega oma kogu ja korjan juurde uusi.“

Osavõtt on tasuta. Lisainfo Pääsküla raamatukogust e-posti aadressil paaskula@nulltln.lib.ee ja telefonil 680 3495.0

 

 

02.01.2019

„Kirjutamise klubis“ toimuvad kohtumised külalisesinejatega

Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) „Kirjutamise klubi“ neljanda hooaja kohtumised viib läbi kirjanik ja keskraamatukogu raamatukoguhoidja Ketlin Rauk (Priilinn).

2019. aastast toimuvad kohtumised põnevate külalisesinejatega – kirjanike, luuletajate, kirjastajate, illustraatorite ja paljude teiste põnevate loomemaailma spetsialistidega.

♦ 11. jaanuar kell 16

Teema: Stsenaariumide kirjutamine
Külas kirjanik ja stsenarist Birk Rohelend.

25. jaanuar kell 16

Teema: Reisiraamatute kirjutamine
Külas kirjanik Brigitta Davidjants.

8. veebruar kell 16

Teema: Kirjaniku tööpäev
Külas kirjanik Jan Kaus

Kaks korda kuus toimuva „Kirjutamise klubi“ eesmärgiks on tutvustada noortele alates 14. eluaastast erinevaid tekstiloome võimalusi ning sellega seotud elukutseid. Igal kohtumisel annavad kirjutamisega seotud spetsialistid noortele teadmisi ja praktilisi oskusi. Klubi annab noortele võimaluse erinevate loominguliste võtete katsetamiseks, pakub toetavat keskkonda oma senise loomingu esitamiseks ja tagasiside saamiseks. Klubi üritustel tutvustatakse noortele edasiõppimis- ja karjäärivõimalusi kirjutamise valdkonnas.

Kohtumistele ootame 14–26-aastaseid noori. Osalema ei pea kõigil „Kirjutamise klubi“ kohtumistel, kaasa võib lüüa ka üksikutel kohtumistel.

Lisainfo ja registreerimine e-posti aadressil noorte@nulltln.lib.ee ja telefonil 683 0920.

Osavõtt on tasuta.

Projekti toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

 

14.12.2018

Terviseloeng rasketest haigustest ja vaktsineerimisest

Esmaspäeval, 4. veebruaril kell 17.30 toimub Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis loeng „Mikroskoopilised vaenlased, kes teevad palju pahandust“. Loengus tuleb juttu meid ohustavatest rasketest haigustest, mida on võimalik vaktsineerimisega ära hoida.

Loengu viivad läbi pere- ja terviseõed Katrin Poom ja Tiina Käi, kelle igapäevaseks tööks on haiguste leevendamine ja ennetustöö tervislike valikute osas.

Loeng toimub Tallinna Keskraamatukogu ja Eesti Õdede Liidu koostöös algatatud sarjas „Tunnike tervise heaks”.

Hoidke tervist ja tulge raamatukokku.

 

16.01.2019

Luuleklubi külaline on Helen Rätsep

Kolmapäeval, 6. veebruaril kell 18.30 toimub Paepealse raamatukogus (P. Pinna 8) luulehuviliste kohtumine „Luuleklubi”.

Üritusel loeme luuletusi, räägime luuleteostest ning luule kirjutamisest ja esitamisest. Seekordsel üritusel tutvustab luuletaja Helen Rätsep oma luuleblogi “Loomevabadus”, mis asub sotsiaalvõrgustikus Facebook. 24-aastane luuletaja jagab veebilehel lisaks enda luuletustele ka mõtteid, mis kirjeldavad nende kirjutamise meeleolu. Tema luuletuste ja mõtetega on kerge seostada end igal noorel inimesel, kes on sattunud emotsionaalselt keerulistesse ja intrigeerivatesse olukordadesse. Autor on oma luuletusi ette kandnud kirjandusõhtul “Viimane Neljapäev”.

Luuleblogi “Loomevabadus” asub veebilehel
www.facebook.com/Loomevabadus-349502165818911/

„Luuleklubi” toimub üks kord kuus, iga kuu teisel nädalal. Igal klubi kohtumisel tutvustab üks professionaalne luuletaja oma loomingut – raamatut või luuleblogi. Seejärel järgneb arutelu. Kõikidel osalejatel on võimalus enda või teiste autorite luuletusi esitada.

Osavõtt on tasuta ja oodatud on kõik, kellele luule huvi pakub.

Lisainfo: aimur.keskel@nulltln.lib.ee ja 683 0917

Liitu „Luuleklubiga” Facebookis.

 

17.01.2019

Bulat Okudzava luule ja laulude õhtu

16. jaanuaril kell 17.30 toimub võõrkeelse kirjanduse osakonnas Bulat Okudzava luule ja laulude õhtu. Kontserdil esinevad Olga Einasto ja Elmet Neumann.

Olga Einasto töötab Tartu Ülikooli raamatukogu teenindusosakonna juhatajana. Tema partner kontserdil on professionaalne muusik Elmet Neumann, kes on laulude arranžeerija ning ühtlasi saadab Olga Einastot kitarril.

Üritusega tähistame 20 aastat võõrkeelse kirjanduse oskonna tegutsemisest Liivalaia 40 ruumides.

Üritus toimub vene keeles ja sissepääs on tasuta.

Lisainfo: vko@nulltln.lib.ee või telefonil 683 0961

 

07.01.2019

Lugemisprogrammi „Meie Rühma Raamat“ vahekokkuvõte

30. aprillini 2019. a toimub Põhja-Tallinna lasteaedadele lugemisprogramm „Meie Rühma Raamat“. Lasteaedade lugemisprogramm on jätkuks 2013. aastal Pääsküla raamatukogust alguse saanud Tallinna koolidele mõeldud lugemisprojektile „Loeme valmis „Oma raamatu”“.

Lugemisprogrammi eesmärgiks on väärtustada lugemist, kui lapse silmaringi ja sõnavara arendavat tegevust, samuti õpetada lastele meeskonnatööd ja teistega arvestamist.

Jaanuariks 2019. a on programmis registreerunud osalema 12 rühma kuuest Põhja-Tallinna lasteaiast. Kokku on rühmad lugenud 230 raamatut.

Rühmade edetabel loetud raamatud paksuse järgi:

1) Päikesepesa (raamatus 54 lehte)

2) Rukkilill (raamatus 44 lehte)

3) Vikerkaar (raamatus 30 lehte)

4) Põnnituba (raamatus 23 lehte)

5) Päikeseratas (raamatus 20 lehte)

Kõige innukam lugeja on Ronja Põnnitoast, kes on lugenud kaheksa raamatut. Talle järgnevad Marjanne Päikeseratta ning Helena Päikesejänkude rühmast kolme loetud raamatuga. 

Lastevanematega koos on lugenud enim raamatuid Ronja Põnnitoast, kokku 15 raamatut. Talle järgnevad Hugo Mesimummi rühmast ning Leila Vikerkaare rühmast. Mõlemal perel koos lapsega loetud kuus raamatut.

Rühmades on enim raamatuid loetud Rukkilille rühmas (40 raamatut), Päikesepesas (36 raamatut) ja Vikerkaare rühmas (12 raamatut)

Rohkem infot: Lugemisprogrammi „Meie Rühma Raamat“ 

 

09.01.2019