Erialapäev „Kui pikad on vale jalad? Raamatukogud võitluses valeinfoga“

raamatukoguReedel, 4. novembril 2022. a toimub Tallinna Keskraamatukogu kunagisele direktorile Aleksander Sibulale pühendatud erialapäev „Kui pikad on vale jalad? Raamatukogud võitluses valeinfoga“.

Kell 11.00 algab vestlusring, milles arutletakse valeinfo tekkemehhanismide ja levimisviiside üle, vaadeldakse valeinfot psühholoogilisest aspektist ning vahetatakse mõtteid raamatukogude rollist valeinfo leviku tõkestamisel. Teema üle arutlevad Ekspress Meedia uuriva toimetuse juht ja tunnustatud ajakirjanik Holger Roonemaa, psühholoog Kätlin Konstabel, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi arendusspetsialist ja meediauurija Maia Klaassen, Politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonispetsialist Maarja Punak ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu esinaine ja Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu arendusjuht Tuuliki Tõiste. Vestlusringi juhib Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste infovastupidavuse nooremteadur ja digipädevuse ekspert Diana Poudel.

Päeva teise poole moodustavad valeinfo äratundmise praktilised töötoad, milles osalejad saavad kätt proovida allikatundmises, pildi õigsuse tuvastamises, valeinfo tekkes ja levikus ning demagoogiavõtete kasutamises.

Registreerimine on lõppenud, kuid vestlusringi saab jälgida veebis Keskraamatukogu Youtube ja Facebooki kanalil.

Erialapäeva kava

10.30-10.45 Kogunemine ja hommikukohv

10.45-11.00 Avasõnad

11.00-13.00 Vestlusring „Valeinfo ja raamatukogud“

13.00-14.00 Lõuna

14.00-15.00 Töötoad

Vestlusringis osalenud soovitasid kirjandust:

Tuuliki Tõiste:
Johanna Vehkoo “Valede paljastamise käsiraamat”
Florian Hartleb “Valeuudised – kasvav oht liberaaldemokraatlikele riikidele ”
Lee McIntyre “Pärast tõde, tõe pärast”

Kätlin Konstabel:
Carol S. Dweck “Mõtteviis”
Sue Johnson “Armastuse tähendus”

Maia Klaassen:
Jessikka Aro “Putini trollid”
Thomas Elkjer Nissen “Sotsiaalmeedia kasutamine relvasüsteemina”

Diana Poudel:
Robert B. Cialdini “Mõjustamise psühholoogia”

Maarja Punak soovitas autoreid Jaan aru ja Astrid Lindgren. Holger Roonemaa soovitas autoreid Timothy D. Snyder ja Peter Pomerantsev.

Erialapäeva korraldamist toetab Kultuuriministeerium.