Krista Kaer soovitab

Eesti keeles avaldatud raamatul on kerge peaaegu jäljetult pildilt kaduda, kuigi tegu võib olla mujal maailmas erakordselt menuka teosega, kirjutas kirjastaja ja tõlkija Krista Kaer Sirbis. Sellest tulenevalt koostab Krista Kaer Tallinna Keskraamatukogu lugejatele väärt tõlkekirjanduse soovitusnimekirju. Raamatute saadavust saab kontrollida e-kataloogist ESTER.

 

Lugemissoovitused:

2020 veebruar

1. Bill Bryson “Inimkeha„ingliskeelne e-raamat
2. Liu Cixin “Kolme keha probleem„inglliskeelne e-raamat, sarja 1. osa, 2. osa; venekeelne e-raamat, sarja 1. osa, 2. osa.
3. Peter Pomerantsev “See ei ole propaganda„ingliskeelne e-raamat
4. Bohumil Hrabal Ma teenindasin Inglise kuningat
5. Sylvia Plath Klaaskuppel ingliskeelne e-raamat
6. Emily St.John Mandel Jaam Üksteisttema uus raamat “Klaashotell” varsti inglise keeles tulemas ja seda peetakse 2020. aasta üheks oodatumaks raamatuks. Ingliskeelne e-raamat.
7. Christine Leunens Vangistatud taevasingliskeelne audioraamat
8. Virginie Despentes Vernon Subutex
9. Golnaz Hashemzadeh Bonde Sellised me olemeeestikeelne e-raamat
10. Sally Rooney Vestlused sõpradega –  eestikeelne e-raamat, ingliskeelne e-raamat

raamatukaaned

Tõlkija Krista Kaer: „Iga uus raamat tähendab uut paeluvat maailma, mis ootab avastamist.“
  1. Sebastian Barry „Otsata päevade aegu“ – Barry nimi peaks olema eesti lugejale juba tuttav romaani „Salajane käsikiri“ tõttu. Ka selles ohtralt auhinnatud raamatus jätkab ta McNultyde suguvõssa kuuluvate inimeste saatuste kirjeldamist ja teeb seda ootuspäraselt haaravalt ja liigutavalt.
  2. Jorge Luis Borges „Kujuteldavate olendite raamat“ – Suurepärane raamat, mis aitab kindlasti paremini mõista mütoloogiaid ja kirjandusteoseid, kus need kirjeldatud olendid esinevad. Kohe väga soovitav lugemine.
  3. Daniel Kehlmann „Tyll“ – Daniel Kehlmanni „Maailma mõõtmine“ oli kunagi Eestis ja mujalgi erakordselt populaarne ning ka „Tyll“ on väga väärt seda, et see riiulilt üles leitaks. Kehlmann on suurepärane kirjanik ning viis, kuidas tema on Thijl Ulenspiegeli loo kaudu Kolmekümneaastase sõja aega kujutanud, on väga paeluv ja põnev.
  4. Golnaz Hashemzadeh Bonde „Sellised me oleme“ – Raamat, mis jätab mulje, nagu oleks see jutustatud ühe hingetõmbega, väga emotsionaalne ja mõtlemapanev. Ühelt poolt iraani pagulase lugu Rootsis, teiselt poolt lihtsalt naise lugu, kes on sunnitud oma elule tagasi vaatama ja üht-teist ümber hindama.
  5. Nancy Mitford „Armastus külmas kliimas“ – Raamat, mida võib lugeda ja nautida ükskõik millises kliimas. Nancy, üks kuulsatest Mitfordi õdedest, jutustab huumori, iroonia ja leebe mõistvusega lugu rohkem või vähem ekstsentrilistest inimestest, kes kõik ihkavad ikka natukest inimlikku õnne.
  6. Elena Ferrante „Lugu uuest perekonnanimest“ – Ferrante on tänapäeva maailmas erakordne kirjanik, sest tal on õnnestunud jääda tundmatuks ja lasta raamatutel enda eest kõnelda. Ja seda teevad need hästi, sest kirjaniku oskus luua maailm, kus tema värvikad ja nüansirohked tegelased tegutsevad, on imetlusväärne.
  7. Julian Barnes „Aja müra“ – Veel HeadRead festivali meeleolus võib soovitada seda suurepärase stiiliga ja mõtlemapanevat teost võimu ja kunstniku suhetest ja sellest, kui muserdavalt võib see inimesele mõjuda. Barnesi raamatud on hõrgud, kirjutagu ta siis millest tahes.
  8. Michelle Obama „Minu lugu“ – Mul on väga hea meel, et see raamat on osutunud nii populaarseks ja ühe aruka ja julge naise mõtted on nii paljude lugejateni jõudnud.
  9. Niklas Natt och Dag „Stockholm 1793“ – Mujal maailmas kiiresti kuulsust koguv, kuid Eestis üsnagi märkamatuks jäänud autor, keda tasub kindlasti lugeda. Natuke teistmoodi põnevuslugu Rootsi minevikust, millele lisab värvi ka seos Carl Michael Bellmani lauludega.
  10. Robert Galbraight „Surmav valge“ – Neljas raamat, milles tegutsevad Cormoran Strike ja Robin. Ma olen hakanud lugema neid raamatuid juba sellepärast, kuidas autor kirjeldab tegelaste suhteid ja Suurbritannia ühiskonna eri kihte, nii et kuritegu ja selle lahendamine ei tundugi enam kõige tähtsam. Kui oleks võimalik, sirutaksin kohe käe viienda osa järele, aga selleks tuleb oodata järgmise aastani.

 

03.07.2019