Loeme ennast botaanikaaeda

Lugemisprogramm „Loeme ennast botaanikaaeda“

Kas teadsid, et Tallinna Botaanikaaias kasvab enam kui 8500 erinevat taimeliiki? Tallinna Keskraamatukogus seitsmendat aastat toimuv klasside lugemisprogramm viis seekord Tallinna koolide 1.–9. klassid nendega tutvuma.

Botaanikaaia veebikülastus (virtuaaltuurid) on tasuta!

Lugemisprogrammis astus võistlustulle terve klass ja edukus sõltus iga õpilase panusest. Botaanikaaia külastuse võitsid need, kes lugesid kõige rohkem raamatuid – klassi peale kokku vähemalt 8500 lehekülge (iga Tallinna Botaanikaaia taimeliigi kohta ühe). Iga loetud raamat kanti klassi ühisesse lugemispassi, märkides juurde ka, kes seda luges ja milliseid emotsioone see temas tekitas.

Programmi kulgu sai jälgida Infogrammi vahendusel.

Osales 43 klassi 915 õpilasega. Kokku loeti 769 124 lehekülge.

 • Tasuta botaanikaaia külastuse neile sobival ajal võitsid kummaski vanusegrupis kolm klassi, kes on lugemisprogrammi lõpuks lugenud kokku kõige rohkem lehekülgi.
 • Kummaski vanusegrupis esikoha saavutanud klass saab auhinnaks ka tasuta ekskursiooni botaanik Urmas Laansooga.

VÕITJAD

1.-4. klasside esikolmik:

 • Nõmme Põhikool 3A – 51 692 lehekülge
 • Tallinna 21. Kool 3D – 46 583 lehekülge
 • Gustav Adolfi Gümnaasium 3S – 33 137 lehekülge

5.-9. klasside esikolmik:

 • Püha Miikaeli Kool 5T – 41 936 lehekülge
 • Jakob Westholmi Gümnaasium 5D – 35 964 lehekülge
 • Jakob Westholmi Gümnaasium 6A – 30 048 lehekülge

Lisaks loosisime kummaski vanusegrupis välja kohtumise kirjanikuga. Nooremas vanusegrupis võitis kohtumise Audentese Erakool 2C klass, vanemas Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium 7B klass.

PALJU ÕNNE!

12.05.2021


KUIDAS OSALEDA?

Aeg

Lugemisprogramm kestab 09.11.2019-30.04.2021

Osalejad

 • Osalema on oodatud kõik Tallinna koolide 1.-9. klassid.
 • Lugemisprogrammi võistkonna moodustab terve klass.
 • Ühe lugemisprogrammi võistkonna võib moodustada ka kaks klassi tingimusel, et õpilaste arv kahe klassi peale kokku jääb alla 30.
 • Lugemisprogrammi võistkonda juhib õpetaja.

Registreerimine

 • Õpetaja registreerib koolile lähimas raamatukogus võistkonna konkursile ning jääb kontaktisikuks võistkonna ja raamatukogu vahel. Registreerida saab e-posti või telefoni teel või raamatukokku kohale tulles.
 • Võistkonda võib registreerida kogu programmi toimumisaja vältel, kuid mida varem seda teha, seda rohkem on õpilastel aega lugemiseks.

Botaanikaaeda lugemine

 • Arvesse lähevad raamatud (sh kohustuslik/soovituslik kirjandus), mis on loetud programmi toimumise perioodil.
 • Arvesse ei lähe loetud ajakirjad ja -lehed ning kooliõpikud.
 • Õpetaja märgib lugemispassi (laadi alla), kes konkreetset raamatut luges ja milliseid emotsioone see lugejas tekitas.
 • Täidetud lugemipassi saadab õpetaja e-kirja teel või toob paberkandjal raamatukokku.

AUHINNAD JA VÕITJAD

 • Autasustamine toimub kahes vanusegrupis: 1.-4. klass ja 5.-9. klass.
 • Tasuta botaanikaaia külastuse neile sobival ajal võidavad kummaski vanusegrupis kolm klassi, kes on lugemisprogrammi lõpuks lugenud kokku kõige rohkem lehekülgi.
 • Kummaski vanusegrupis esikoha saavutanud klass saab auhinnaks ka tasuta ekskursiooni botaanik Urmas Laansooga.
 • Nende vahel, kes loevad kokku vähemalt 8500 lehekülge, loosime lisaks välja kaks kohtumist kirjanikega, kes muuhulgas on kirjutanud ka toredaid raamatuid taimedest.

Lisainformatsioon lähimast raamatukogust! Vaata raamatukogude asukohta.

Lisainfo programmi kohta: laste@nulltln.lib.ee või 683 0914

 

6.11.2020

Lugemisprogramm „Loeme ennast loomaaeda“

Võistlustulle astus kogu klass! laps loeb raamatut suure ja koheva lakaga lõvi kaisus

Seekordses klasside lugemisprogrammis lugesid klassid end Tallinna loomaaeda, kus on peaaegu 10 000 looma. Just see number oligi klassile eesmärgiks – lugeda kokku kõik loomaaia loomad. Osalemiseks registreeris õpetaja klassi osalema ning edastas iga kuu lõpus klassi lugemispassi raamatukokku. Osales 62 klassi 1425 õpilasega.

Arvestust peeti kahes vanusegrupis. 1.‒4. klassi õpilastel oli vaja ühe looma „äralugemiseks“ lugeda üks lehekülg, 5.‒9. klassi õpilastel aga kaks lehekülge, seega noorematele klassidele tähendas see programmi jooksul meeskonna peale 10 000 lehekülje lugemist, vanematele klassidele 20 000 lehekülje lugemist. Kokku loeti 1 349 100 lehekülge!

Kummagi vanusegrupi arvestuses kolm kõige enam lugenud klassi said auhinnaks loomaaiakülastuse.

VÕITJAD:

 • Püha Miikaeli Kool 4T (16 õpilast) – 48 680 lk
 • Tallinna Muusikakeskkool 3 (24 õpilast) – 46 455 lk
 • Tallinna Nõmme Põhikool 4c (26 õpilast) – 44 358 lk
 • Tallinna Inglise Kolledž 5K (25 õpilast) – 58 063 lk
 • Jakob Westholmi Gümnaasium 6A (27 õpilast) – 36 637 lk
 • Püha Johannese kool 6T ja 6P (15 õpilast) – 34 180 lk

Lisaks loosisime kummaski vanusegrupis välja kohtumise kirjanikuga. Nooremas vanusegrupis võitis kohtumise Edu Valem Erakool 3A klass, vanemas Tallinna Kivimäe Põhikooli 7B klass.

Palju õnne!

*****


Kuuendat aastat alustav klasside lugemisprogramm viib meid seekord loomaaeda! Kas tead, kui palju loomi meie Tallinna loomaaias kokku on? Neid on enam kui 10 000! Just selle ilusa ümmarguse 10 000 looma me eesmärgiks võtamegi.

Konkursi teeb eriliseks see, et iga õpilane ei võistle mitte üksi, vaid võistlustulle astub terve klass. Seega – klassi ehk võistkonna edukus sõltub kõigist õpilastest. Kuna tegemist on klassidevahelise lugemiskonkursiga, peab iga klassi etteotsa asuma õpetaja.

Õpetaja edastab programmi lugemispassi raamatukogule iga kuu. Lugemispassi märgitakse, kes millist raamatut luges, mitu lehekülge raamatus oli ning vähemalt kolm sõna selle kohta, milliseid emotsioone raamat lapses tekitas.

Iga registreerunud klass saab oma koduraamatukogu seinale ka enda väikese loomaaia pildi, mida loetud lehekülgede arvu järgi „ära lugema“ hakata. Nimelt märgitakse iga kuu andmete alusel pildile, kui palju eesmärgist klassil loetud on. Nii on hea õpilastel raamatukogus uusi raamatuid valimas käies või klassiga raamatukogutundi tulles vaadata, kuidas Tallinna loomaia asukate kokkulugemine nii enda meeskonnal kui ka teistel edeneb.


KUIDAS OSALEDA?

Aeg

Klasside lugemisprogramm kestab 05.11.2019-30.04.2020

Osalejad

Osalema on oodatud kõik Tallinna koolide 1.–9. klassid. Konkursil osaleb terve klass. Klassi ehk võistkonda juhib õpetaja. Kui klassis on õpilasi vähe, võib kaks klassi ka ühtse võistkonnana tegutseda. Ainsaks piiranguks sel puhul on, et õpilaste arv kahe klassi peale kokku jääks alla 30.

Registreerimine

Õpetaja registreerib klassi konkursile ning on lüli klassi ja raamatukogu vahel. Registreeruda tuleks oma kooli piirkonna raamatukogus. Registreeruda saab kogu programmi toimumisaja vältel, kuid mida varem, seda parem.

Loomaaeda lugemine

Kuidas siis lugeda oma klass loomaaeda?

Ikka nii, et iga loetud lehekülg aitab loomi kokku lugeda! Nooremasse vanusegruppi kuuluvad klassid (1.-4. klass) peavad edukaks loomaaeda lugemiseks klassi peale kokku lugema 10 000 lehekülge, vanemasse vanusegruppi kuuluvad klassid (5.-9. klass) 20 000 lehekülge. Ehk siis – nooremas vanusegrupis saab ühe looma loetud ühe leheküljega, vanemas vanusegrupis tuleb selleks lugeda kaks lehekülge.

Arvesse lähevad raamatud, mis on loetud programmi toimumise perioodil.

Loomaaeda lugemisel ei lähe arvesse ajalehed ja kooliõpikud.


AUHINNAD JA VÕITJAD
kaks jääkaru, kaks makaaki, kuus öökulli ja kaks surikaati

Auhinna saamiseks tuleb kõik loomaaialoomad kokku lugeda. Kolm klassi nooremast vanusegrupist ja kolm klassi vanemast vanusegrupist, kes kõige rohkem lehekülgi-loomi kokku loevad, saavad auhinnaks väga vahva loomaaia ühiskülastuse.

Lisaks loosime tublimate klasside vahel välja kaks kohtumist kirjanikega, kellele loomade teema sugugi võõras ei ole!

Lisainformatsioon lähimast raamatukogust!

Vaata raamatukogude asukohta.