See veebileht kuulub Tallinna Keskraamatukogule, keskraamatukogu.ee ei ole vastavuses avaliku teabe seaduse §32 alusel kehtestatud ligipääsetavusnõuetega. Teatise lõpus on välja toodud kontaktandmed, kuhu pöörduda, kui veebilehe ligipääsetavusega ilmneb probleeme.
Link on vajalik neile, kes kasutavad arvutit alternatiivsete juhtimisliideste abil ja liiguvad lehel ühelt elemendilt teisele. Sellise lingi puudumine muudab neil liikumise liiga aeglaseks. Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.2.1.1.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.4.1.2.
Kui kasutaja vaatab ekraanilugejaga lehte üle, ei ole otsingu sihtkoha valikuid ekraanilugejate jaoks olemas ning kasutaja ei teagi, et tal on võimalik otsingu sihtkohta muuta.
Alternatiiv: tabuleerimist jätkates, jõuab kasutaja sissejuhatavas teksis oleva e-raamatukogu Overdrive lingini, sealt edasi on kiirmenüüst leitav ka e-kataloog ESTER.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.2.1.1.
Veebilehitseja peidab need liidesest, mille kaudu ekraanilugeja ja veebilehitseja suhtlevad. Kuigi ekraanilugejate kasutajad kuulavad, mitte ei vaata lehti, kasutavad nad üsna tihti väiksemaid suumitasemeid, et sundida dünaamiliselt lehe kujundust muutvaid veebilehti lauaarvuti vaatesse minema– nii mahub kogu tekst korraga kuvarile ja ekraanilugeja saab anda ülevaate kogu sisust.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.4.1.1.
Veebilehe koodis tuleb märgistada kõik pealkirjad vastava elemendiga selleks, et tugitehnoloogiate kasutajatel oleks võimalik tuvastada kõik pealkirjad ja nende abil navigeerida. Antud lehel on mõned pealkirjafunktsioonis tekstid semantiliselt pealkirjana tähistamata ja see aeglustab ekraanilugejatel sisuosade vahel liikumist.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.2.4.2; 9.2.4.6; 9.2.4.10.
Ekraanilugejate jaoks lisatakse kodulehel olevate piltide juurde kirjeldav alt-tekst, mida tavalugeja ei näe. Sellel lehel olevaid visuaale kirjeldav tekst on kohati sisutühi, kuna koduleht paneb vaikimisi pealkirjad ka illustreerivatele elementidele ja plakatitele, millel olev info on tekstis korratud; infomüra segab lehe kasutamist.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.1.1.1.
Ekraanilugejate jaoks lisatakse kõigile kontaktivormi elementidele, nagu kirjutusväljad, märkeruudud jne, sõnalised nimetused.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.3.3.2.
Seega ei pääse ekraanilugejatega kasutajad nendele sisuosadele ligi.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.2.1.1.
Teksti kontrastsus on oluline vaegnägijate jaoks, et nad saaksid hõlpsalt teksti lugeda. Kontrastsust hinnatakse teksti ja tausta värvi suhtena ning mõjutajaks on ka fondi suurus ja olulisus. Stiilivahetaja funktsioon pakub võimalust lülitada sisse kõrgkontrastse vaate (kollane kiri mustal taustal).
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.1.4.3.
Mõnel juhul võib abi olla lehe sisu suurendamisest kasutades veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust. Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või – klahvi.
Koduleht kasutab oma tegevuse optimeerimiseks andmekorje küpsiseid, küpsistest keeldumise teekond on ebamõistlikult keeruline. Lehe kõigi funktsioonide normaalseks kasutamiseks tuleb kasutajal sisuliselt kõigi küpsistega nõustuda.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.3.3.4.
Kui uudiskirja lehel kontrollitakse „kas sa oled inimene“, on audiokontroll inglise keeles, mis vajab suhteliselt head inglise keele oskust.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.1.2.1.
Värv ei tohi olla ainus vahend, millega eristatakse visuaalset teavet (lisaks erinevale värvile tuleb eristada ka mõne teise vahendiga, näiteks lisades teist värvi linkidele ka jooned). Veebilehel on kõik lingid eristatud musta värvi põhitekstist vaid sinise värviga.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.1.4.1.
Ligipääsetavuse abitehnoloogial on võime tekitada kasutajatele veebilehel olevate linkide loendit, millest kasutaja saab omale huvipakkuvat infot valida. Seega peaks lingiks kasutatav nimi olema võimalusel iseseivalt, ilma kontekstita tähenduslik.
Puudujäägi tõttu on mittevastav ligipääsetavusnõue 9.2.4.4.
Videotele tuleb lisada nende ligipääsetavaks muutmiseks nende sisu sünkroonselt edasi andvad subtiitrid. Tallinna Keskraamatukogu on siiani hinnanud videotele subtiitrite lisamist ebaproportsionaalselt koormavaks.
Tallinna Keskraamatukogul on käimas uue, kõigile ligipääsetavusnõuetele vastava veebilehe hankimine. Võimalusel püüame parandada ka käesoleva veebilehe ligipääsetavust. Kui te soovite anda tagasisidet ligipääsetavuse kohta või on midagi vajalikku jäänud teie jaoks ligipääsmatuks, siis palun võtke meiega ühendust allpool olevate kontaktide kaudu.
E-post: veebihaldur@nulltln.lib.ee
Telefon: 683 0925
Vastame teile tavaliselt viie tööpäeva jooksul.
Avalike teenuste veebide ja rakenduste ligipääsetavuse osas teostab järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.
Veebileht: www.ttja.ee
E-post: info@nullttja.ee
Telefon: 667 2000
Käesoleva ligipääsetavuse teatis on koostatud enesehindamise põhjal.
Käesolev teatis on koostatud 2. veebruar 2024.