MTÜ Lasnaidee „Elav raamatukogu” Paepealse raamatukogus

10. novembril toimub Lasnamäel Paepealse raamatukogus (P. Pinna 8) uudse formaadiga sündmus – „Elav raamatukogu”, kus kõik huvilised saavad tutvuda nn elavate raamatutega, kelleks on põneva eluloo või taustaga lasnamäelased. Sündmuse eesmärk on soodustada sotsiaalset sidusust ning ehitada sildu eri sotsiaalse või kultuurilise taustaga inimeste vahel.

„Elava raamatukogu” teemad võivad olla väga erinevad: religioossed või ideoloogilised vaated, ebatavalised ametid ja hobid, erilised vajadused, seksuaalsed ja rahvuslikud vähemused ja palju muud. Elavad Raamatud on valmis rääkima oma loost vabas, ausas ja positiivses dialoogis. Sündmus on mõeldud kõigile, kes soovivad avardada oma maailmavaadet ning teadvustada ja astuda oma harjumuspärasest mõttemustrist välja.

“Nii nagu Lasnamäe, on ka lasnamäelaste kohta levinud erinevad stereotüübid. Inimlikult võttes on loomulik, et meil kujunevad eelarvamused nende kohta, keda me ei tunne. Seetõttu ongi oluline keskenduda avatud suhtlusele, mis lõhuks nähtamatuid barjääre ning suurendaks mõistmist,” seletab MTÜ Lasnaidee eestvedaja Maria Derlõš.

Võime arvata, et oleme ühiskonnana väga avatud, tegelikkuses aga kaldume suhtlema pigem endasarnaste inimestega. See tekitab paratamatult sotsiaalselt suletud gruppe, kes omavahel ei lävi. End sel viisil alateadlikult isoleerides jääme aga ilma uutest huvitavatest tutvustest, mis muidu rikastaks meie maailma,” lisab noorteklubi Active eestvedaja Darja Djatšenko.

Kokku on „Elava raamatukogu“ valikus 14 raamatut, vt tutvustust veebilehelt. Nende seast saab valida maksimaalselt neli kõige intrigeerivamat. Kohapeal toimub raamatutega tutvumine neljas voorus väikestes, maksimaalselt viieliikmelistes gruppides. Iga voor kestab pool tundi, mille jooksul elav raamat räägib endast ning lugejatel on võimalus esitada küsimusi. Elavad raamatud jagavad oma isiklikke lugusid, mis võib olla nende jaoks väga emotsionaalne ja delikaatne. Seega on oluline, et lugejad oleksid võimalikult empaatilised ja mõistvad.

Et anda puhkepaus nii raamatutele kui ka lugejatele, on iga vooru vahel paus, sh üks pikem lõunasöögipaus. Sündmus on tasuta, kuid kohtade arv on piiratud. Korraldajad paluvad huvilistel aegsasti registreerida ning valida enda jaoks kõige huvipakkuvamad Raamatud. Pane ennast kirja registreerimisvormi kaudu.

10. novembril toimuvat „Elavat raamatukogu“ korraldavad MTÜ Lasnaidee ja noorteklubi Active.

MTÜ Lasnaidee koondab 2014. aastast aktiivseid lasnamäelasi, et innustada teisi elanikke koostööle ja omaalgatusele ning muuta oma kodupiirkond huvitavamaks ja mitmekesisemaks. Seetõttu ongi ühendus koostöös kohaliku noorteklubiga Active ning Briti Nõukogu toetusel valinud „Elava raamatukogu“ fookuseks just Lasnamäe piirkonnas elavad ja tegutsevad inimesed. Eestis võeti „Elav raamatukogu“ esmakordselt kasutusele 2006. aastal Euroopa Nõukogu kampaania „Kõik erinevad – kõik võrdsed“ raames. Formaat töötati välja ja piloteeriti Roskilde muusikafestivali jaoks Taanis 2000. aastal, nüüdseks on see edasi levinud ja leidnud aina suuremat kasutust üle maailma.

 

Lisainfo: Maria Derlõš tel 372 511 0290, lasnaidee@nullgmail.com

 

30.10.2018