MTÜ Vene Muuseumi kirillitsatrüki raamatute näitus

Iga rahva kultuur on mingil määral seotud usuga. Seetõttu on väga raske kirjeldada vene kultuuri, pööramata tähelepanu selle õigeusklikule kultuuripärandile.

Raamatud, mida 29. märtsini 2019. a Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) galeriis eksponeeritakse, on vaid väike osa MTÜ Vene Muuseumi kogust, mis hõlmab enam kui 100 eksemplari. Enamus raamatutest on jõudnud muuseumisse Võru Suurkannataja Ekaterina kirikust: vanim ajalooline pärl pärineb XVI sajandist. Näitusel on esitletud eksponaadid XVII-XIX sajandist.

Kirillitsalaadne kirjavorm on suuresti sarnane varasemalt kasutusel oleva glagolitsaga, kuid erineb oma lihtsuse poolest nii kirjapildis kui ka häälduses, mis viitab seosele kreeka tähestikuga. Tänu lihtsusele sai kirillitsast kirjavorm, mida hakati laialdaselt kasutama käsitsi kirjutatud raamatute puhul. Samuti on kirillitsa pannud aluse kirja levimisele slaavi ja muude hõimude seas, mõjutades kõigi tulevaste raamatute kirjapilti ning –stiili.

Suurem osa kirillitsatrüki raamatutest olid mõeldud kasutamiseks kirikutes. Samas võib näitusel näha ka n-ö ilmalikke teoseid, mida kasutati õigekirja ja lugemise õpetamiseks. Esimene neist on aabits, millele järgneb „Esimene õpetus poistele“ (1798. a.), psalmide raamat ja „Tundide raamat“.

Näitusel saab näha ka teoseid möödunud aegade tuntud kirikuisadelt: Johannes Kuldsuu, Ambroosius Podobedov, Platon Levšin jne.

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liikme Irina Budriku sõnul on tegu juba teise kirillitsatrüki raamatute näitusega, kuid Tallinna Keskraamatukogus märtsis toimuv ekspositsioon eristub esitletud raamatute arvu poolest. Samuti näidatakse esmakordselt ka muuseumikogu uusi liikmeid. Neist üks on Johannes Kuldsuu „Margariit“, millel võib näha Revali Nikolai kiriku omanditemplit. Antud ajalooline aare on jõudnud muuseumisse eelmisel aastal Narvast.

MTÜ Vene Muuseumi kollektsioon on ära märgitud mitmes rahvusvahelises teaduslikus publikatsioonis kui üks terviklikest omandimärkidega varustatud kirillitsatrüki raamatute kogudest. Teised samas seisukorras kollektsioonid asuvad Eesti Rahvusraamatukogus ja Tartu Ülikooli Raamatukogus. MTÜ Vene Muuseum tegutseb alates 2001. aastast ning on ainsaks vene kultuurivähemusele pühendatud muuseumidest, millel on olemas oma kogu.

Lisaks kirillitsatrüki raamatutele võib näitusel näha mitut vapustavat kunstiteost, mis pärinevad perekondlikult kunstiduolt Leonid Girinilt ja Jolanta Barauskaitelt. Antud teoste puhul on tegu nahast kollaažidega. Kokku on muuseumi kogus 28 kollaaži, millest nelja näeb keskraamatukogus näitusel – tegu on maitseprooviga tulevase näituse jaoks.

Näitus on avatud 6.–29. märtsini 2019. a Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) galeriis ning on kõigile tasuta.

Näitus on valminud Kultuuriministeeriumi toetusel.

Valikut näitusel olevatest kirillitsatrüki raamatutest näeb siit.

5.03.2019