Aitäh, Valter Ojakäär! 2018 (CD)

Käesolev helikandja on salvestatud möödunud aastal Peeter Salmela stuudios ja Eesti Raadio stuudios ning sisaldab 15 suurepärast kodumaise kergemuusika klassikasse kuuluvat muusikapala, mille autoriks on legendaarne eesti jazzi suurkuju Valter Ojakäär.

Läbi aegade on vanameistri loomingut esitatud eri koosseisudega ning tõlgendatud erinevatel viisidel. Meeldiv on tõdeda, et käesoleva albumi puhul domineerib pisut kammerlikum ja intiimsem esitluslaad kantuna jazzmuusika parimatest traditsioonidest, mis loob positiivse ja meeldiva õhustiku ning on igati sobilik kuulamismaterjal praeguse aastaajale omaselt romantilise alatooniga raugeid suveõhtuid hindavale kuulajale.

Mitmekesisus on see, mis antud plaati kõige paremini iseloomustab ning kuigi valdavalt on tegemist üsna stiilipuhta jazzmuusikaga, ei puudu ka swing-muusika elemendid. Kohati tabas kõrv ära ka folgilikke mõjutusi ning rahvamuusikale omast koloriiti.

Lisaks tuntud ja kõigi poolt armastatud hittidele nagu “Olematu laul” (tekst: LeeloTungal), “See meeletu maailm” (tekst: Heldur Karmo), ” Üks väike laul” (tekst: Ellen Niit), leiab palasid, mis raadioeetris ja helikandjatel on oluliselt vähem kõlanud. Igal juhul on võimalik kogeda nii äratundmisrõõmu, ent teisalt pakub CD ka avastamisrõõmu vähem esitatud palade kujul. Pettuma ei pea need, kes peavad lugu svingivast jazzmuusikast ega ka need, kellele on rohkem meeltmööda melanhoolse alatooniga romantiline lembelüürika.

Omaette äramärkimist väärib virtuoosne kontrabassisoolo plaadi üheksandas palas. Muusikalises mõttes on igati tunnustust vääriv pillimeeste ja lauljate musitseerimisoskus ning nende omavaheline nauditav koostöö. Kui midagi soovida, siis vast seda, et mõnes palas oleks võinud kasutada ka meesvokaali.

Kokkuvõtteks võib öelda, et maestro 95. sünnipäeva puhuks valminud album on igati tubli ja vääriline saavutus, mis on kantud eesti jazzmuusika parimatest traditsioonidest.

Olgu siikohal ära toodud koosseis, kes meile musitseerivad: Ivi Rausi – laul

                                                                                                            Liina Saar – Laul

                                                                                                            Helin-Mari Arder – laul

                                                                                                            Danel Aljo – saksofon

                                                                                                            Jaan Jaanson – kitarr

                                                                                                           Ara Yaralyan – kontrabass

                                                                                                           Aleksandra Kremenetski – löökpillid

Jääb vaid loota, et kuuleme edaspidigi samalt kooseisult tuntud eesti heliloojate loomingut.

 

Urmas Eesmaa
muusikaosakonna vabatahtlik