Ameerika suvi. 2016 (DVD)

(rež. Rain Rannu)

Karismaatiline müügikunn Norris, hädavaresest motivatsiooniraamatute fänn Alan, seiklushimuline Läti tüdruk Anna ja kõige suhtes skeptiline Eesti poiss Martin leiavad end 8000 kilomeetri kaugusel kodust, Ameerika kõrbelinnas ukselt uksele raamatuid müümas. Neile lubati elu seiklust ja võimalust teenida palju raha — kuid kas kõik ikka on nii nagu paistab?

„Ameerika suvi“ on road-movie sugemetega komöödia elust enesest, mis põhineb Eesti tudengite tõestisündinud lugudel Ameerika Ühendriikides ukselt-uksele raamatuid müües. See film puudutab meid kõiki, sest raamatumüügist on saanud Eestis unikaalne fenomen — kõik teavad kedagi, kes on suve Ameerikas veetnud, kellel on hästi läinud, kellel halvasti, igaühel oma lugu.

Eesti esimene täispikk USA­s üles võetud mängufilm on filmitud guerilla-meetodil — väike entusiastlik meeskond, 18-tunnised võttepäevad, käepärased rekvisiidid ja filmimine tavaliste inimestega nende igapäevakeskkonnas California ja Nevada kõrbelinnades. Filmi peaosades on noored Eesti näitlejad Einar Kuusk, Kristo Viiding, Helena Pruuli ja Jarmo Murumaa (https://www.forumcinemas.ee/Event/300989/).

„Ameerika suvi“ on ehe näide, et heade filmide tegemiseks ei pea alati suur eelarve ega meeskond olema. Filmis on väga hästi kasutatud ära kõik käepärased vahendid alustades inimestega ja lõpetades rekvisiitidega. Kõik see andis üsna tõetruu pildi igapäevaelust Ameerikas. Filmis oli minu arvates ka parajalt klišeesid ja absurdihuumorit.

Olles ise kokku puutunud filmi teemaga (on ka mind üritatud värvata Ameerikasse raamatuid müüma), tean, et kogu filmis näidatu on väga tõelähedane tegelikkusele – pikad tööpäevad, ootamatud seiklused, naljakad/veidrad seigad ning kümned ja kümned äraütlemised. Filmis on aga väga hästi välja toodud, kuidas erinevad inimtüübid selle raske katsumusega toime tulevad ja see kinnitab, et ühe raamatumüüja edukus sõltub sellest, kui palju ta endasse ja oma tootesse usub.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et meelelahutuslikku ja õpetlikku vaatamist jätkus küllaga ning soovitan filmi vaadata kõigil, kes on varem müügitööga kokku puutunud või plaanib sellega vähemalgi määral tegemist teha.

 

Intervjuu autoriga:

https://etv.err.ee/v/film/09a6ae89-cec2-4746-a6b2-88c72d4c20c7/rain-rannu-filmist-ameerika-suvi-me-ei-teadnud-mida-kahe-tunni-parast-filmima-hakkame

 

Arvustused:

http://www.sirp.ee/s1-artiklid/film/muumise-kunst-ja-filmitegemise-tahe/

http://kinoveeb.delfi.ee/filmidjaarvustused/arvustus-eesti-noorte-ameerikalik-seiklus-ameerika-suvi-on-meelelahutuslik-ja-opetlik?id=75589279

https://www.ohtuleht.ee/758822/arvustus-ameerika-suvi-asetab-filmivaataja-ameerika-raamatumuuja-kingadesse

 

Liis Kivirand
Muusikaosakonna raamatukoguhoidja