Andres Roots „Mississippi to Loch Lomond“. 2020

Sellel aastal ilmunud 15 palast koosnev live-album on tõeline maiuspala bluesmuusika aga ka kitarrimuusika sõpradele laiemalt.

Tegemist on Andres Rootsi sooloesinemistega, mis on salvestatud läinud aastal Deep Blue festivalil Mississipi osariigis, Endla Jazzklubis Pärnus ning Šotimaal asuvas Memorial Hall, Milton of Buchanan nimelises paigas. Ühtlasi tähistatakse selle helikandjaga plaadifirma Roots Art Records kümnendat sünnipäeva.

Aastast 1995 Tartus resideeruva Andres Rootsi puhul on tegemist kroonimata eestimaise bluesikuningaga, kes on kuulsust kogunud eelkõige piiri taga. Aukartustäratavalt pikk on nende festivalide nimekiri, mida muusik on väisanud.

Antud CD-l kuuldav muusikaline materjal on eelkõige kantud Missisipi Delta bluesi mõjudest aga tunda on ka varasemalt salvestatud loomingu mõjutusi. Nii mõneski palas on tunda rockabillylikku saundi. Tehniliselt laitmatu kitarrikäsitlus ning virtuoosselt ja stiilipuhtalt esitatud lühikesed löövad palad tekitavad kuulajas positiivse emotsiooni juba alates esimestest taktidest.

Lisaks George Thorogoodi meenutavale ausale ja brutaalsele slidekitarri kõlapildile on võimalik osa saada ka lüürilisematest paladest. Nagu näiteks viiendana figureeriv “Meow meow”. Plaadilt võib leida ka varasematelt helikandajatelt pärit lugusid nagu näiteks eelviimane 14. lugu “The sheik of Hawaii” ning pala nr. 10 “4 AM hot dog”.

Täiesti arusaadav ja mõistetav, et taotlus oli teha konseptuaalselt terviklik akustilise muusikaga ja ainult instrumentaalseid palu sisaldav kontsertalbum. Sellele vaatamata oleks võinud boonusmaterjalina lisada mõningaid varasemalt salvestatud palasid. Ajalises mõttes oleks CD-le mahtunud 2-3 lisapala. Seega oleks esmakuulajal olnud võimalik osa saada underground bluesist, maskuliinsest vokaalist ja pulseerivast elektriorelist. Lisalood oleksid kahtlemata värskendavalt mõjunud.

Omaette äramärkimist väärib plaadikujundus, milles domineerib ameerikakesksus, mida võimendavad ainult ingliskeelne artisti tutvustav tekst ning kohalikku eluolu tuvustav pildimaterjal, mis moodustab toreda ja nauditava terviku ning haakub igati esitatava muusika loomusega ja bluesiliku maailmakäsitlusega.

Algselt kevadeks planeeritud plaati tuvustav üritus lükkus edasi nind leidis aset 17. juulil Tartu kultuuriklubis “Salong”.

Jääme huviga ootama selle omanäolise ja andeka muusiku ettevõtmisi tulevikus ning loodetavasti saame tema mängu kuulata rohkem ka kodumaistel lavalaudadel.

 

Urmas Eesmaa

muusikaosakonna vabatahtlik