Anti Kuus „Saaremaa Blues“. 2019 (CD)

Antud helikandja on 63-aastase Saaremaalt pärit muusiku, produtsendi, ettevõtja ja fotograafi debüütalbum. Kümnest palast koosnev läinud aasta aprillis ilmunud CD on ülistuslaul Saaremaale. Karges põhjamaise alatooniga rokikuues salvestatud palades leidub vitaalset, sütitavat, elurõõmsat ja positiivset energiat, mis toovad naeratuse näole ja panevad jala tatsuma aga ei puudu ka lüürilise alatooniga mõtlikud ballaadid.

Igati positiivselt mõjub lugude lihtsakoelisus, mis oma siiruses ning eheduses kuulaja endasse haarab ning seda juba alates esimesest palast, mis saanud nimeks “Öö mõte on kuus”. Pisut folgilikku lähenemist ja drubaduurilikku tonaalsust tabas kõrv albumi viienda loo puhul: ” Laulvad tuuled”.

Kõige meeldejäävam on kahtlemata plaadi nimilugu, mis loob kontseptuaalse terviku ja tekitab kuulajas sümpaatia saarel elavate inimeste ja looduse vastu ning mis selle meeldiva muusikalise elamuse kokku võtab.

Muusikalises mõttes on kindlasti oluline kodumaise bassimängijate absoluutsesse eliiti kuuluva Raul Vaigla osalemine antud projektis. Nii mõneski palas on võimalik osa saada ka tema elektrikitarri mängimise oskusest. Sestap on ka mõistetav, et mitmete palade puhul on võimalik ära tunda Ultima Thulele omast kvaliteetset ja koheselt äratuntavat soundi.

Kõikide laulude muusika ja teksti autoriks on Anti Kuus, välja arvatud esimese ja kolmanda pala puhul on tekstid kirjutanud Sulev Oll. Salvestuse ja palade kokku miksimise eest kannab hoolt Henri Kuus ning master on tehtud Matrix stuudios Elmu Värgi osavõtul, kes on tuntud ja hinnatud tegija eesti muusikamaailmas. Lakooniline ja meeldejääv plaadikujundus on tehtud Anti Kuusi enda poolt ning seeläbi saame osa ka tema fotograafi võimetest.

Kokkuvõtteks saab öelda, et antud album väärib mitmekordset kuulamist ja mõjub ikkagi värskelt ja paeluvalt. Oma osa leiavad rokisõbrad, kuid plaadil leiduv materjal annab võimaluse jalakeerutuseks ja päris mitme loo puhul ka kaasalaulmiseks.

Jääb vaid oodata bändis Leid (Omad Poisid) tuntust kogunud ning lauluõpetaja Sirje Medelli käe all laulmist õppinud sümpaatse ja karismaatilise Saarema mehe Anti Kuusi järgmisi projekte ja ettevõtmisi.

 

Urmas Eesmaa
muusikaosakonna vabatahtlik