Ära vaata mu lauludesse – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”

Neljapäeval, 8. oktoobril kell 18 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8) toimub vokaalmuusika kontsert, kus esinevad sopran Maari Ernits, metsosopran Tuuri Dede ja pianist Kadri-Ann Sumera

Kõlavad Richard Straussi ja Gustav Mahleri laulud, mis on küll tuntumad orkestriseades, ja ka klaveril on orkestri pillide külluslik värvigamma ja heli põhjatu sügavus ettekujutatavad. Laulude kord mängulised, kord sügavmõttelised tekstid, mida muusika äärmiselt tundlikult ja sõnatäpselt edasi annab, äratavad filosoofilistele mõtisklustele inimesest, jumalast, surmast ja armastusest, annavad valutavale südamele lohutust ja jõudu, kannavad siirast vaimustust ja heidavad sealsamas kohati ka iroonilise kõrvalpilgu.

 

Sissepääs on tasuta.

NB! Kohtade arv on piiratud. Palume osalemine enne kontserti registreerida tel 683 0912 või muusika@nulltln.lib.ee.

Hoiame üksteise tervist, täites ohutusnõudeid!

 

Tuuri Dede lõpetas aastal 2016 ooperilaulu magistrantuuri Soomes Sibeliuse Akadeemias (õp Annika Ollinkari). Varem on ta omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp Teele Jõks), õppinud vahetusõpilasena Milaanos Giuseppe Verdi konservatooriumis (õp Cristina Rubin) ning aasta ka Georg Otsa nimelises muusikakoolis (õp Marika Eensalu). Hetkel on tal käimas eraõpingud prof. Carola Guberi juures Leipzigis.

Dede rollide hulka kuuluvad Dorabella (W. A. Mozarti “Così fan tutte”); Frida (K. Aho “Frida y Diego”); Ariel (J. Sibeliuse “Myrsky”); Ema, Kiil ja Teetass (M. Raveli “L’enfant et les sortilègès”). Ta on laulnud solistiosi sellistes suurteostes nagu Bachi “Magnificat“ ja h- moll missa; Händeli “Messias”, “Judas Maccabeus” ja “La Resurrezione”; Biberi “Missa Bruxellensis”; Pergolesi “Stabat mater”; Beethoveni 9. sümfoonia ja Leinakantaat WoO 87; Rossini “Petite messe solennelle”; Saint- Saënsi “Jõuluoratoorium“; Sibeliuse “Kullervo”; Rautavaara “Vigilia”; Honeggeri “Kuningas Taavet”; Sisaski Missa no 1, Tobias- Duesbergi “Reekviem“ jt. Konkurssidest on Dede võitnud esimese koha konkursil “Havets röst” Ålandil (2017), finalisti tiitli ja neli eripreemiat Vello Jürna nimelisel lauljate konkursil Tallinnas (2017), 2016. aastal esimese ja 2014. aastal kolmanda koha Mart Saare nimelisel lauljate konkursil Suure- Jaanis ning neljanda koha ja Sibeliuse perekonna eripreemia rahvusvahelisel Sibeliuse konkursil Soomes (2015).

Ta on teinud koostööd mitmete Eesti ja välismaa orkestrite (Tallinna Kammerorkester, Corelli Barokkorkester, Vanemuise sümfooniaorkester, UTO sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkester, Sibeliuse Akadeemia sümfooniaorkester, Saksa- Skandinaavia noortesümfoonia jt) ning dirigentidega (Kaspars Putninš, Tõnu Kaljuste, Kaspar Mänd, Peter Spissky, Erki Pehk, Toomas Kapten, Hirvo Surva, Martin Sildos, Anssi Mattila, Markus Lehtinen, Andreas Peer Kähler jt). Tuuri Dede on osalenud Luana DeVoli, Soile Isokoski, Kirsi Tiihoneni, Deborah Polaski, Elisabeth Werresi, Roberta Cunninghami, Jorma Silvasti, Franz Lukasovsky, Svein Bjorkoy, Mona Julsrudi, Maris Kupcsi, Helena Kaupova jt meistrikursustel. Ta on mitmekordne Eesti Kultuurkapitali, Rahvuskultuuri Fondi ja Selim Eskelini Fondi stipendiaat. Jaanuaris 2016 tegi Dede oma debüüdi Berliini Filharmoonias.

Tuuri on Barbara Hannigani veetud noorte lauljate projekti „Equilibrium Young Artists” liige.

www.tuuridede.com

Maari Ernits alustas lauluõpinguid Tartus Heino Elleri nimelises muusikakoolis õpetaja Karmen Puis lauluklassis. Bakalaureuse kraadi omandas Maari kiitusega Hollandis Amsterdami Konservatooriumis professor Sasja Hunnego lauluklassis. Aastatel 2015- 2017 oli Maaril au olla Hollandi Rahvusliku Ooperiakadeemia liige, kus omandas magistrikraadi.

Maari on olnud edukas olulistel rahvusvahelistel konkurssidel. Suurimateks saavutusteks on jõudmine finaali viie parima sekka dramaatilistele sopranitele mõeldud konkursil Sydney’s, Austraalias (Elizabeth Connell Prize for Dramatic Sopranos) ja jõudes pool-finaali Lõuna-Koreas toimuval rahvusvahelisel laulukonkursil (Seoul International Music Competition). Aastal 2017 omistas Hollandi Wagneri Ühing Maarile Wagneri stipendiumi, mille raames oli Maaril au külastada Wagneri teatrit Bayreuthis ja anda kontsert Amsterdamis Wagneri Ühingu korraldatavate ürituste raames.

Hiljutiste lavarollide hulka kuuluvad osatäitmised Rahvusooperis Estonia Rimski-Korsakovi ooperis „Tsaari mõrsja“, Humperdicki ooperis „Hänsel und Gretel“ (Die Knusperhexe), Massenet ooperis „Cendrillon“ (Le Prince Charmant), Hanna Kulenty kaasaegses ooperis „The Mother of Black-Winged Dreams“ (Click A), Mozarti ooperis „Don Giovanni“ (Donna Elvira), Puccini ooperis „Suor Angelica“ (Õde Angelica) ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (Senta). Lisaks on Maari laulnud stseene Verdi ooperist „Aida“ (Aida), Tšaikovski ooperist „Jevgeni Onegin“ (Tatjana), ja Wagneri ooperitest „Lohengrin“ (Elsa), „Die Walküre“ (Sieglinde), ja „Tristan und Isolde“ (Isolde). Aastal 2016 tegi Maari oma debüüdi Hollandi Rahvusooperi suurel laval Puccini ooperis Manon Lescaut madrigali osatäitjana jagades lava Eva-Maria Westbroekiga pearollis. Dirigendiks oli Alexander Joel ja lavastas Andrea Breth.

Lisaks teatritööle on Maari ka aktiivne kontsertlaulja, tehes tihedat koostööd noore Hollandi klaveri trioga – Brackman Trio, kellega koos on esitatud Wagneri Wesendonck laulutsüklit, Sibeliuse laule, ja Mahleri Rückert laule. 2018 aastal debüteeriti koos Rotterdami kontsertsaalis De Doelen Šostakovitši laulutsükliga. Maari on osalenud paljudel rahvusvahelistel meistrikursustel, sh International Vocal Arts Institute New York City’s (2018), Montrealis (2018) ja Tel Avivis (2014), Canto Vocal Programs Zagrebis (2015) ja Toulousis (2017, 2019) ning Miami Wagner Institute Floridas (2019). Maari on osa võtnud paljudest meistrikursustest, sh Ira Siffi, Linda Watsoni, Michaeal Schusteri, Sherrill Milnesi, Joan Dornemanni, Pierre Audi jpt kursustest. Hetkel täiendab Maari ennast New Yorgis David L. Jones’i laulustuudios.

www.maariernits.com

Kadri-Ann Sumera on mitmekülgne pianist, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikani.

Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof. Peep Lassmann) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. Arbo Valdma), kust sai nov. 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.

Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vaba-riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETVle ning Antes Editionile ning on andnud välja Lepo Sumera klaverimuusika plaadi, mis Eesti Muusikaauhindadel 2016 pälvis esikoha heliloomingu plaatide kategoorias. Hetkel on töös Mart Saare kogu soololaulupärandi salvestamine erinevate lauljatega (põhilauljaks Iris Oja), millest kaks esimest albumit on tänaseks ilmunud. Kadri-Ann on solistina esinenud orkestrite ees nagu ERSO (dir. A. Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir. R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir. M. Kersten) jt. Alates 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses.

Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga ning olnud pedagoog ja kontsertmeister Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Hooajal 2015/16 töötas ta õppejõuna Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt) ja muusikakoolis, alates sügisest 2016 Georg Otsa nim. Tallinna muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Kammermuusikute üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas,  Gröönimaale ja Fidži saarestikku.

www.kadriannsumera.eu