Benny Goodman “The Best of Benny”. 2008 (CD)

Kogumik „The Best of Benny“ sisaldab 23 muusikapala svingmuusika paremikust. Klarnetimängija ja ansamblijuht Benny Goodmani nimi seisab kõrvuti teiste sama ajastu tähtedega nagu pianist Count Basie ning trombonistid Glenn Miller ja Tommy Dorsey, tema tantsuorkester kuulus bigbändide kuldaega.

Plaadil kõlavad virtuoossed klarneti-, trombooni- ning trompetisoolod, lisaks teeb Goodman koostööd ka mitmete vokalistidega. Viimastest tuntuim on hiljem säravat soolokarjääri teinud Peggy Lee. Otse loomulikult leiab helikandjalt kuulsa pala “Sing Sing Sing”. Teadupärast kujunes sellest bändi avalugu-signatuur nii arvukates raadiosaadetes kui ka avalikel esinemistel. Tuntumatest lugudest võiks mainida ka pala “Smoke Gets In Your Eyes“, mille suureks hitiks laulis 1950ndatel The Platters.

Plaadilt suisa õhkub 1930ndate ja1940ndate alguse hõngu. Tuntud automargiks oli siis luksuslik Duesenberg. Kinos jooksid filmid Hollywoodi tuntumate staaridega nagu näiteks Clark Gable, Marlene Dietrich ja Greta Garbo. Muretu, särav, glamuurne, pisut frivoolne – ei jälgegi Ameerikat laastanud majanduskriisist või lähenevast Teisest maailmasõjast. Sellest tonaalsusest on kantud kogu CD.

Kohustuslik kuulamismaterjal neile, kellel soov pisut nostalgitseda või vanu häid aegu meelde tuletada. Ei tasu peljata vinüülplaadi raginaid ja kahinaid, sest kogu materjal on digitaliseeritud ja nauditav ka kaasaegsele kuulajale.

Vt leidumust e-kataloogis ESTER

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik