Buddy Miles “Miles Away From Home”. 1998 (CD)

Enamik meist on kuulnud ütelust: „Legend juba oma eluajal“. Armastatud  trummari ja vokalisti Buddy Miles’i (kodanikunimega George Allen Miles jr) puhul kehtib see suisa mitmekordselt. Kahjuks saame selle aasta septembris meeles pidada mitte tema 70. sünnipäeva, vaid sünniaastapäeva – andekas muusik lahkus meie hulgast südamepuudulikkuse tõttu vaid 60 aasta vanuselt.

Buddy Miles alustas trummide mängimist 9-aastasena. Hüppelauaks kujunes isa bänd The Bebops, kus noor Buddy kaasa tegi, olles vaid 12 aastat vana. Tõeliseks läbimurdeks kujunes aga edukas lavadebüüt  1967. a toimunud legendaarsel Monterey Pop Festivalil, kus Buddy Miles esines oma bändiga Buddy Miles Express. Aukartustäratav on nende koostööpartnerite ja muusikute nimekiri, kellega Buddy aastakümnete vältel lava ja stuudiot jagas: Jimi Hedrix ja tema Band of Gypsys, jazz-kitarrist John McLaughlin, soulilegend Wilson Pickett, Carlos Santana, Stevie Wonder, David Bowie jpt.

Rocki, souli, funki, bluesi ja jazzi  sugemetega album „Miles Away From Home“ on Buddy 16. stuudios valminud sooloplaat. Muusikaliseks mõjutajaks ja tooniandjaks on sellel kahtlemata Henri Brown, kes lisaks basskitarri mängimisele on ka lugude produtsent. Tegemist on suurepärase kooslusega ja kõik CD-l leiduvat 12 pala on igati kuulamisnaudingut tekitavad. Kuigi esiplaanil on Buddy vokaal, saab siiski aimu ka võrratust trummimängust. Omaette pärliks on kahtlemata albumil kõlav eelviimane live esituses kõlav „Solve This Problem“.

Kokkuvõtteks võib ütelda, et kuigi albumi valmimisest on möödunud mitmeid aastaid, mõjub see endiselt värskelt ja paeluvalt ning läheb iga kuulamiskorraga aina paremaks nagu vana hea vein, mis aastatega oma väärtust ei kaota, pigem vastupidi.

Vt leidumust e-kataloogis ESTER

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik