Coco before Chanel. 2009 (DVD)

Rež. Anne Fontaine

On üsna tõenäoline, et kui ei oleks olnud prantsuse moeloojat Coco Chaneli, kannaksid naised siiani korsette ja muid ebamugavaid rõivaid. Chanel oli see, kes tõi naiste moepilti lihtsuse, mugavuse ja vabaduse. Tema mõju moepildile oli nii suur, et ajakiri TIME on Coco Chaneli arvanud 20. sajandi 100 tähtsaima isiku hulka.

“Coco before Chanel” on film moedisaineri noorusaastatest, milles peaosalist kehastab võluv prantsuse näitlejanna Audrey Tautou. Vaatajale ei näidata kohe edukat ja silmapaistvat moeloojat, vaid seda, kuidas 10-aastaselt õega orbudekodusse sattunud südika iseloomuga tüdruk oma edukuse suunas alles pürgima hakkab. Juba oma esimesel töökohal esinejatele rõivaid õmmeldes ja õega laval laule esitades paistab Coco silma otsekohesuse ja kangekaelsusega, temas on “see miski”, mis hilisema läbimurde tagab. Nii nagu teiseski moeprogrammis linastuvas Chaneli filmis ei ole ka siin põhifookuses mood. See on film Coco Chanelist kui naisest, armastajast ja võitlejast (http://www.filmiveeb.ee/filmid/4528/Coco-enne-Chaneli/).

Film jutustab põneva loo noore naise sirgumisest maailma moeikooniks. See näitab väga ausalt, kui raske oli tol ajal naistel meeste maailmas, rääkimata seal läbilöömisest. Vaatamata oma traagilisele lapsepõlvele ja kasinale elule suutis Coco Chanel oma sihikindluse ja südikusega siiski tuua revolutsiooni moemaailma. Näitlejate oskuslikkus lõi õhustiku nagu oleks see kõik täpselt nii juhtunudki, kuigi tegelikkuses hoidis Chanel oma eraelu kiivalt salajas. Lisaks sellele tegid ajastutruu õhustik, lossi interjöör, kaunid looduspanoraamid, hiilgav kostüümikunst ning armudraama filmi meeldivaks ning nauditavaks.

Soovitan filmi vaadata eelkõige naistel, sest Coco Chanel oma sihikindlusega ja südikusega võiks olla meie kõigi eeskuju. Ning samuti on selles draamat, kirge ja ülevoolavaid emotsioone ehk kõike, mida ühest prantsuse filmilt võiks oodata.

 

Filmi tutvustus:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coco_Before_Chanel

 

Arvustused:

https://kultuur.postimees.ee/211841/coco-kui-naine-ja-armuke

https://www.theguardian.com/film/2009/jul/31/coco-before-chanel-review

https://www.rogerebert.com/reviews/coco-before-chanel-2009

https://www.movieguide.org/reviews/coco-before-chanel.html

https://www.nytimes.com/2009/09/20/movies/20hohe.html

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja