Falco “The ultimate collection”. 2008 (CD)

Austria artisti Falco (kodanikunimega Johann Hölzel) puhul oli tegemist ühe huvitavama ja karismaatilisema lauljaga saksakeelses pop- ja rockmuusikas. 40-aastaselt autoõnnetuses hukkunud muusikust jäid maha mitmed tuntud hitid nagu “Rock Me Amadeus”, “Der Kommissar” ja “Jeanny”.

Falco hiilgeajad jäid 1980ndatesse ja 1990ndate alguspoolele ning kogumik annab neist korraliku ülevaate. Valdavalt on laulud saksa keeles, kuigi mõnedes lugudes kuuleb ka inglise keelt (näiteks eelpool mainitud “Jeanny”). Üsna omapärane ja paeluv on cover Bob Dylani loost “It’s All Over Now, Baby Blue”; vürtsi lisab seegi, et Falco laulmismaneer meenutab Mick Jaggerit. Üldse on võimalik plaati kuulates tõmmata paralleele Falco ja mitme tuntud artisti vahel nagu Nina Hagen, Šveitsi duo Yellow ja David Bowie. Paljud lood tunduvad olevat inspireeritud just Bowie lugudest. Plaadil kuuenda loo “Helden von Heute” intro on äravahetamiseni sarnane omaaegse David Bowie introga megahitist “Heroes”. Kui millestki üldse puudust tunda, siis palast nimega “Out of the Dark”.

CD väärib kuulamist kasvõi seetõttu, et saksakeelset pop- ja rockmuusikat kõlab meie mail harva. Ilmselt tekitab kogumik positiivseid emotsioone nendes inimestes, kelle noorusaeg jäi 1980ndatesse, kes hästi mäletavad Berliini müüri langemist ja kõike sellega seonduvat ning kellele meeldis vaadata saksa politseisarju nagu “Derrick”. Kindlasti leidub Falcot kuulates avastamisrõõmu ka nooremale generatsioonile.

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik