Geenius. 2016 (DVD)

(rež. Michael Grandage ; sts. John Logan , 2016)

“Geenius“ on kaasahaarav ja vaimustav eluloodraama, mis on loodud A. Scott Bergi romaani “Max Perkins, geeniuse toimetaja” ainetel (ilmus 1978. a). Film räägib Thomas Wolfe’ist, kes tuleb New Yorgi kirjastusse Scribner paluma, et nimekas ja andekas toimetaja Max Perkins annaks välja tema raamatu. Kogu Ameerika tunneb Perkinsit sihikindla ja tööka toimetajana, kes avastab uusi andeid. Just tänu temale said tuntuks Ernest Hemingway ja Francis Scott Fitzgeraldi teosed. Wolfe’i poeetilised tekstid on otsekui laviinid, rohkem kui viie tuhande lehekülje pikkuse käsikirja kärpimine on raske ülesanne, mis on jõukohane vaid geniaalsele toimetajale. Tagasihoidliku, puritaanliku Perkinsi ja avala, väljendusrikka, jutuka imelapse Wolfe’i professionaalsest duetist saab vastandlike temperamentide koostöö ning “isa ja poja” purunematu sõprus. See aga tõukab tagaplaanile naised: Maxi abikaasa Louise’i ja nende viis tütart ning Thomase südamedaami Aline Bernsteini. Kas naistel on üldse sellises geeniuseväärilises sõpruses kohta? (https://www.forumcinemas.ee/Event/300333/)

Film räägib silmapaistvalt andekatest inimestest, kelle tavad, ideed ja tegevus on kaasaegsete tasemest märgatavalt üle. See näitab väga ausalt, kui raske on raamatute väljaandmine tegelikult – autor võib küll hästi ja lausa geniaalselt kirjutada, kuid selleks, et raamat hästi välja kukuks on vaja ka head toimetajat. Samuti toob film minu arvates väga hästi esile selle, kui raskelt tuleb kuulsus ja kui erinevalt saavad inimesed sellega hakkama – mõni läheb ennast täis ja hakkab teiste suhtes üleolevalt käituma, mõni on tagasihoidlik ja ei tee sellest suurt numbrit. Mis mulle filmi puhul meeldis, oli see, et olulisel kohal olid ka inimsuhted ja nende keerukus – see läks hinge ning pani paralleele tõmbama omaenda eluga.

Filmi vaadates leidsin ka olulise mõttetera, mis tuleks igaühel „kõrva taha“ panna – selleks, et edu saavutada tuleb kõvasti pingutada ja mitte alla anda, kuid ära ei tuleks unustada ka oma lähedasi, kes selle tõttu tihti enim kannatavad.

Kokkuvõtteks võib öelda, et väärtfilmide austajad oskavad kahtlemata hinnata “Geeniust”, milles teevad väga head näitlejatööd sellised tuntud näitlejad nagu Jude Law, Nicole Kidman ja Colin Firth.

 

Eestikeelne arvustus:

http://ekspress.delfi.ee/areen/nadala-film-geenius?id=75033673

 

Ingliskeelsed arvustused:

https://www.rogerebert.com/reviews/genius-2016

https://www.rollingstone.com/movies/reviews/genius-20160611

https://www.newyorker.com/culture/richard-brody/the-odd-factual-gaps-in-michael-grandages-genius

https://www.theguardian.com/film/2016/feb/16/genius-review-maxwell-perkins-thomas-wolfe-colin-firth-jude-law

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja