Igitee. 2017 (DVD)

Eesti-Soome-Rootsi ühistööna valminud suurfilm „Igitee“ (rež. Antti-Jussi Annila) jutustab ühest ajaloo hämarusse suikunud peatükist – Soome ameeriklaste saatusest nõukogude režiimi all. 1930. aastate Suure Depressiooni aegu kutsub Stalin kogu maailma töölisi üles ehitama uut sotsialistlikku ühiskonda, mis baseeruks õiglusel, võrdsusel ja vabadusel. Kutsele vastab üle 10 000 Skandinaavia päritolu ameeriklase. Nende hulka satub ka pereisa Jussi Ketola.

Kapitalismis pettununa on Jussi Ameerikast töölt tagasi kodumaale Soome naasnud ajal, mil riigis tõstab pead paremäärmuslik liikumine. Ühel saatuslikul suveööl tullakse Jussile tema tallu järele, et ta metsas hukata. Haavatuna õnnestub tal jälitajate käest põgeneda ja ületada Nõukogude Liidu piir. Venemaal tabavad meest aga järgmised katsumused. NKVD suunab ta salakuulajana ameeriklaste poolt asutatud sotsialistlike tööliste paradiisi kujutavasse ideaalkolhoosi “Hopea”. Olles võõrastele oma ja omadele võõras peab Jussi vastu seisma kurjuse ülemvõimule. Lahutatud oma perest ja kodumaast on ainus võimalus ellu jäämiseks kohaneda sealsete oludega, alluda kommunistlikule ajupesule ning mitte murduda salapärase NKVD kõrge ohvitseri surve all. Ainus mõte, mis aitab Jussil selles võitluses vastu pidada, on lootus koju pääsemisest. Kuid peagi poliitilised tuuled pöörduvad ja välismaalased muutuvad Stalini režiimi silmis kahtlaseks elemendiks, kellest on vaja vabaneda. Ideaalid purunevad, külad põlevad, inimesed kaovad. Ent lootus sureb viimasena (https://www.forumcinemas.ee/Event/301009/).

„Igitee“ põhineb soome kirjaniku Antti Tuuri samanimelisel menuromaanil, mille aluseks on soomlaste tõestisündinud lood. See on lugu idealistidest, kes uskusid, et suudavad oma veendumuste abil maailma paremaks muuta. Filmi üheks põhimotiiviks tundub olevat, et usk inimlikkusesse ja õiglusse aitavad edasi elada ka siis, kui oled kõik oma elus kaotanud.

Olles ise ka ajalooliste filmide ja ajaloo huviline, oli film minu jaoks eriti põnev – varasemalt ei olnud ma filmi sisuga tutvunud, kuid nähes filmi oli minu imestus suur, et nii paljud ameeriklased ja kanadalased läksid vabatahtlikult Nõukogude Liitu elama ja töötama. Sellest ajaloopeatükist ei olnud ma varem kunagi kuulnud ja see tundub siiani uskumatu.

Filmi tegi minu arvates köitvaks just suurepärased näitlejatööd. Kõik näitlejad olid rollidesse hästi valitud ning seetõttu mõjus film ka väga usutavalt. Filmi peategelased olid väga elulised ja sümpaatsed ning nendele oli lihtne kaasa elada.

Filmi soovitan vaadata kõigil ajaloohuvilistel kui ka inimestel, kellele meeldib vaadata elulisi draamafilme. Samuti soovitan lugeda ka raamatut.

 

Filmist:

https://soome100.postimees.ee/4036435/mangufilm-igitee-lugu-mida-oleks-raske-uskuda-kui-ei-teaks-et-see-tosi-on

https://menu.err.ee/647095/igitee-tegevustikku-meenutava-eluga-vanadaam-vaatas-filmi-koos-autoritega

 

Arvustused:

https://kultuur.postimees.ee/4324921/igitee-arvustus-lihtsa-filmitegija-rasked-valikud

http://kinoveeb.delfi.ee/filmidjaarvustused/arvustus-eesti-soome-igitee-teemad-kaivad-rezissoorile-ilmselgelt-ule-jou?id=80509510

https://kultuur.err.ee/647069/david-vseviov-igitee-rollitaitmised-olid-perfektsed-aga-midagi-jai-puudu

 

Liis Kivirand
Muusikaosakonna raamatukoguhoidja