Iris. 2014 (DVD)

Rež. Albert Maysles

Iris Barrel Apfel (sündinud 29. augustil 1921) on Ameerika ettevõtja, sisekujundaja ja moeikoon. Ta on õppinud New Yorgi ülikoolis kunstiajalugu ja osalenud Wisconsini ülikooli kunstikoolis. Oma mehe Carl Apfeliga asutas ta Old World Weaversi tekstiilifirma ja nad pidasid seda kuni pensionile minekuni 1992. aastal. Töö tõttu reisis paar palju maailma eri paigus, kust Iris hakkas ostma mitteläänelikke kangaid. Ta kandis neist õmmeldud rõivaid nii klientidega kohtudes kui ka kõrgseltskonna pidudel ning mõjutas oma eeskujuga moodi. Iris on osalenud paljudes disainiprojektides, sealhulgas töötanud Valges Majas üheksa presidendi valitsemise ajal. Iris sai üldsusele tuntuks 2005. aastal, kui tema garderoobist tehti näitus „Rara Avis: The Irreverent Iris Apfel“ New Yorki Metropolitani kunstimuuseumi kostüümiinstituudis.

Dokumentaalfilm „Iris“ vaatleb maailma vanima moeikooni igapäevaelu kolme aasta vältel. Värvikas ja lõbus vanaproua võtab vaatajad kaasa oma korteritesse, shopingutuuridele ja erinevatele üritustele. Iris jutustab oma möödunud ja praegusest elust, tutvustab oma meeletult suurt garderoobi ja erinevaid kogusid ning räägib oma eklektilisest ja ekstravagantsest riietumisstiilist. Samuti annab ta nippe, mida järgida enda stiliseerimisel ning isikupäraseks muutmisel.

Film on lõbus, ehe ja siiras portreteering värviküllasest vanadaamist, kes naudib oma elu täiel rinnal ning ei karda seda maailmale näidata.

 

                                                  „It’s better to be happy than to be well-dressed.“ – Iris Apfel

 

 

Intervjuu Irisega:

https://www.vogue.com/article/iris-apfel-documentary-albert-maysles

 

Arvustused:

https://www.theguardian.com/film/2015/aug/02/iris-review-vibrant-sartorial-documentary

https://www.theguardian.com/fashion/2015/jul/29/iris-apfel-documentary-film-better-happy-than-well-dressed

http://morrieandme.com/inspiration/iris/

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja