Jaak Joala “Suveöö” ja “Unustuse jõel”. 2016 (CD-d)

Tänu Olavi Pihlamäele on meil olemas kogumikud, millel korralik ülevaade Jaak Joala lauludest – „Suveöö“ ja „Unustuse jõel“. Kaks albumit annavad kokku ilusa terviku.

Plaatidel kõlab palju välismaa populaarmuusika cover’eid, näiteks “Lady Madonna” (originaalis ansambli The Beatles laul), “Viltkübar” (Procol Harum – „Homburg“) ja “Kondori lend” (Daniel Alomía Robles’i pala „El condor pasa“, mille laulis kuulsaks duo Simon and Garfunkel). Kui enamasti kipuvad originaalesitused olema töötlustest atraktiivsemad, siis näiteks Procol Harumi pala on Jaak Joala esituses isegi parem kui algne versioon – seda just eelkõige Jaagu laitmatu vokaali ja suurepärase musitseerimisoskuse tõttu. Teadupärast kuulus Procol Harum Jaak Joala lemmikute hulka, millest annab tunnistust veel teinegi cover: „A Salty Dog“ on saanud eestikeelsed sõnad Valli Ojaverelt, pealkirjaks „Ohe öös“. Meeldiva vahelduse annab prantsuse šansooniklassika Charles Aznavour’i ja Yves Montand’i repertuaarist.  Tuntud „Les feuilles mortes“ on eestikeelses variandis saanud nimeks “Sügislehed” ning on siinmail sama tuntud ja hinnatud kui mujal maailmas. Kaunid prantsuse armastuslaulud lisavad kogumikule pisut erinevat tonaalsust ja mõjuvad oma lüürilise sentimentaalsusega igati hingekosutavalt. Huvitav fakt seegi, et Soome bändi Ernos poolt salvestatud “Maria Louisa” sai Jaak Joala poolt esitatuna tuntumaks kui algne versioon ja seda mõlemal pool Soome lahte.

Helikandjatelt võib leida ka aegumatut eesti klassikat, mille loojateks legendaarne tandem Arne Oit ja Heldur Karmo.”Suveöö” ja “Minu südames sa elad” on kenasti olemas ning loomulikult ka teise plaadi nimilugu „Unustuse jõel“. Lisaks teistele tuntud-teatud heliloojatele nagu Uno Naissoo, Kustas Kikerpuu ja Rein Rannap leiame kogumikult ka tolleaegse eesti tuntuma jazzpianisti Raivo Tammiku laule.

Päris mitmed salvestused CD-del on monoheliga, aga eheduse mõttes on isegi parem, et pole üritatud neid digitaliseerida. Olavi Pihlamägi sõnul loobuti mõttest tekitada pseudostereo sound’i. Õige kah. Ei kujutaks ju keegi ette uuesti helindatud ja koloreeritud kuulsat telefilmi “Mehed ei nuta”.

Kogumike puhul on omaette väärtuseks korralik pildimaterjal ja Olavi Pihlamägi sisukad kommentaarid Jaak Joala tegemistest ning sellest, kuidas laulud salvestatud said. Teadupärast ei olnud Jaak Joala väga aldis oma eluajal salvestatud lugusid plaatide kujul välja andma. Pärast tema lahkumist on aga ilmunud või plaanis mitmeid kogumikke ning rõõm tõdeda, et nende kaudu jääb meile võimalus neid võrratuid laule nautida. Tuleb nõustuda väitega, et kui ooperilauljatest oli nii kodumaal kui väljaspool seda tuntuim Georg Ots, siis eesti armastatuim poplaulja oli kahtlemata Jaak Joala.

Vt leidumust e-kataloogis ESTER (Suveöö)
Vt leidumust e-kataloogis ESTER (Unustuse jõel)

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik