Joonas Sildre “Kahe heli vahel. Graafiline romaan Arvo Pärdist”. 2018

Joonas Sildre graafiline romaan „Kahe heli vahel“ jutustab Arvo Pärdi muusikalistest otsingutest alates tema lapsepõlvest kuni 1980. aastani, mil helilooja pere oli sunnitud Eestist lahkuma. 

Sellesse vahemikku jääb ka uue kompositsioonitehnika – tintinnabuli – sünd.

Illustraator ja koomiksikunstnik Joonas Sildre on helilooja elu- ja loominguloosse süvenedes uurinud tähelepanelikult paljusid arhiiviallikaid ning suutnud biograafilise materjali valada väga elavasse kunstilisse vormi (https://www.apollo.ee/kahe-heli-vahel.html).

Graafilisele romaanile kohaselt on raamatus teksti vähe – välja on jäetud kõik, mis ei sisalda olulist mõtet. Teoses on proloog ning kolm osa: „Credo“, „Silentium“ ja „Tabula rasa“, mis tähistavad Arvo Pärdi olulisi eluetappe. Tänu sellele, et raamatus on vähe teksti ja mõtet antakse edasi pildi kujul, on see väga universaalne raamat – seda on lihtne lugeda nii noortel kui ka vanematel inimestel.

Priit Hõbemägi on kirjutanud: „Nagu elu ise, on raamat lõbus ja kurb, mõtlema panev ja leebelt naeratav. See sisaldab väga palju huvitavat ja lugejale uut informatsiooni Arvo Pärdi elu kohta. Saame teada, et Arvo Pärt on humoorikas ja lõbus inimene, kellele viguri viskamine pole võõras, tutvume tema elukäiguga noorukina Rakveres, Nõukogude armees, riiklikus konservatooriumis, toonmeistrina Eesti Raadios ning elame kaasa tema loomingulistele otsingutele ja kokkupõrgetele kommunistlike võimuritega. Raamatut läbiv joon on Arvo Pärdi liikumine sisemise selginemise, üha suurema hingelise ja muusikalise puhtuse poole.“

Soovitan raamatut lugeda kõigil, kes soovib Arvo Pärdi elust ja tema teostest rohkem teada saada, kuid kellel puudub aeg või tahtmine lugeda mahukaid elulooraamatuid.

 

„Joonas Sildre „Kahe heli vahel“ on erakordne raamat erakordsest inimesest, mille on loonud suurepärane joonistaja ja kirjutaja. Inimesele, kes otsib ja vajab oma ellu selgust, on see raamat nagu Jumala kingitus.

– Priit Hõbemägi                                                                   

 

Raamatu tutvustused:

https://kultuur.err.ee/869856/joonas-sildre-pani-arvo-pardi-kujunemise-aastad-koomiksikeelde

https://kultuur.postimees.ee/6435494/kuidas-sundis-koomiks-arvo-pardist

http://podcast.elmar.postimees.ee/podcast/apollo-minutid-raamat-13112018-joonas-sildre-kahe-heli-vahel-arvo-part/

 

Raamatu arvustused:

https://vikerraadio.err.ee/882678/peeter-helme-soovitab-kahe-heli-vahel

https://ekspress.delfi.ee/areen/koomiksiraamat-arvo-pardist-on-erakordne-teos-erakordsest-inimesest?id=84297951

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja