Kaheksa / Eight. 2017 (CD) 

Algselt Eri klasi Sõprade seltsi, Eesti Kultuuriministeeeriumi, Eesti  Kultuurkapitali ja Viljandi Kitarrifestivali toel valmis saanud helikandja näol on tegemist üsna omapärase ja intrigeeriva kogumikuga, millel esindatud Eesti kitarrimuuusika paremikku kuuluvad artistid.

Plaadilt leiame muuhulgas vanameister Riho Sibula loomingut küllaltki tavapäratus kuues. Üsna mõjuva etteaste teeb ka jazzkitarrist Ain Agan, kes on Viljandi Kitarrifestivali asutaja ja kunstiline juht ning kellel on kaalukas roll plaadi muusikalisel tonaalsusel ja paeluval eripäral.

Lisaks osaleb terve plejaad Eesti tuntuid ja tunnustatuid muusikuid, nagu näiteks stuudiomuusik Ain Varts. Omaette mainimist vääriv lisaväärtus on seegi, et oma õla on alla pannud mitmed interpreedid kelle igapäevaseks töövahendiks pole kitarr, vaid hoopis klahvpillid. Olgu muuhulgas mainitud Eesti elektroonilise muusika guru Sven Grünberg ja pianist Kristjan Randalu. Tunnustus ka projekti eestvedajatele Eesti ühe tuntuma naisbassisti Mai Jõgi kaasamise eest, kes on saanud oma muusikalised teadmised ja oskused Georg Otsa nim Tallinna Muusikakoolis ning hiljem täiendanud ennast Stockholmi kuninglikus muusikaakadeemias.

Fenomenaalselt täpsena ja värskena mõjub plaadil osalevate muusikute ja keelpillikvarteti Prezioso laitmatu koostöö, mille tulemusel moodustuvad akordid oma puhtuses ja täpsuses tekitavad huvitava muusikalise ning tervikliku klastri.

Kokkuvõttes saab öelda, et kuigi CD ei paista silma just lihtsa ning kohe esmapilgul hoomatava-tajutava helikeele poolest, tasub antud üllitist ka korduvalt plaadimasinasse asetada. Kasvõi ainult kvaliteetse eesti muusika ja nende esitajate pärast. Miks mitte tutvustada ka piiri taga asuvatele sõpradele Eesti muusika paremikku ning seda just kodumaa igati väärika ja juubelihõngulise sünnipäevaga seoses.

Ka kohalik muusikanautleja leiab siit palju väärtuslikku. Kasvõi näiteks kõigile tuntud ja armastatud helilooja Olev Ehala kaverdatud filmimuusika.

 

Urmas Eesmaa
Muusikaosakonna vabatahtlik