Kontserdisari “Kammermuusikud linnas” jätkub kontserdiga “Palju õnne, Eesti!”

Kontsert toimub esmaspäeval, 8. jaanuaril kell 18 Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis .

Esineb Tallinna Keelpillikvartett koosseisus Urmas Vulp, Olga Voronova, Toomas Nestor ja Levi-Danel Mägila.

Kavas: Mägi, Vain, Kõrvits

Sissepääs kontserdile on tasuta!

Aasta esimene kontsert on pühendatud suurele juubilarile – Eestile. Meie staažikaima keelpillikvarteti, Tallinna Keelpillikvarteti esituses kõlavad kolme kodumaise autori tsüklid. Ester Mägi peen ja tundlik kammermuusika on vallutanud publiku ja esitajate südameid juba enam kui pool sajandit. Käesoleval kontserdil kõlavas Teises Keelpillikvartetis alapealkirjaga “Eleegiad” domineerib lüüriline alatoon ja kerge tantsisklevus. Eri osad on justkui poeetilised mõtiskelud, erksa tundenärvi ja viimistletud kõlavärvidega. 10. jaanuaril tähistab Ester Mägi oma 96. sünnipäeva.

Viimastel aastatel on üha enam ni kodu- kui välismaist tunnustust teeninud Tõnu Kõrvits. Tema väga peen kõlavärvitaju ja hingestatud detailid sunnivad tasa kuulatama ja lähevad hinge. Üsna palju on Kõrvits tegelenud ka rahvamuusikaga, muuhulgas kasutanud Cyrillus Kreegi kogutud vaimulikke rahvaviise. Neis viisides saavad kokku vanade koraalide esteetika, poolimprovisatsioonilised kaunistused ja rahvapärane lihtsus ning siirus. Keelpilliversioonis muidugi sõnu ei ole, aga pealkirjade abiga võib neis meloodiates tolle aja inimeste suhet igaviku ja Jumalaga hästi tajuda.

Kontserdi suurimaks üllatajaks on ehk Evald Vainu suhteliselt harvaesitatav Kvartett. Põhiliselt meisterliku estraadiheliloojana tuntud autori Kvartett on eredas ekspressiivses ja rahvuslikus tonaalsuses ning palju on tantsulisi kujundeid.


Tallinna Keelpillikvartett
 asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis. Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila liitus kvartetiga 2006. aastal. 

Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Üles on astutud sellistel rahvusvahelistel muusikafestivalidel nagu “Sound Pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, Södertälje kammermuusika festival Rootsis, nüüdismuusikafestival “Hamburger Begegnungen” ning ka kohalikel festivalidel Eestis (NYYD, David Oistrahhi Festival, Mustjala Muusikafestival jt).

Kontserdihooajal 1996/1997 osales Tallinna Keelpillikvartett kontserdisarjas “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade. Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades. 
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile. 2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nimelise muusikapreemia.