Loeng-kontsert “Jaan Rääts 90”

Jaan Rääts
Jaan Rääts. Foto Harri Rospu

2022. aastal möödub 90 aastat Eesti helilooja, pedagoogi ja kultuuritegelase Jaan Räätsa sünnist.

Muusikakriitik Priit Kuusk on 1970. aastal avaldatud raamatus “Kuus eesti tänase muusika loojat“ Jaan Räätsa loomingu kohta kirjutanud: „See muusika vajas ja leidiski endale globaalse lennuruumi.“

Jaan  Rääts on helilooja, kelle Kontsert kammerorkestrile nr. 1 op. 16 (1961) on esimene Eesti heliteos, mis rajas Eesti muusikale tee maailma ning kõlas juba läinud sajandil kõikidel mandritel: Põhja-Ameerikas, Lõuna-Ameerikas, Aafrikas, Austraalias, Euraasias. Nimetatud kontsert on Eesti muusika visiitkaart ja tänini üle aegade enim mängitud Eesti helilooja teos, mida on esitatud enam kui 2300 korral ligi 70 riigis, sh paljude maailma tipporkestrite ja -dirigentide esituses.

Üleilmse tuntuse saavutas samuti tema klaveriteos „Tokaata“ (1968), mille tähelend sai alguse 1970. aasta rahvusvahelisel Tšaikovski-nimelisel pianistide konkursil.

Eesti kultuuriloos on tähelepanuväärne, et esimesel Eesti elektroonilise muusika plaadil, mis nägi ilmavalgust aastal 1981, kõlab Jaan Räätsa “24 elektroonilist marginaali” Kalle Randalu, Sven Grünbergi ja helilooja enda esituses, helirežissöör Enn Tomson.

Jaan Räätsa loomingu varasalve kuulub üle 130 teose: nende seas kaheksa sümfooniat, vokaalsümfoonilisi teoseid, rohkearvuliselt instrumentaalkontserte ja kammermuusikat erinevatele koosseisudele, teoseid soolopillidele, rahvamuusikaansamblitele, muusika 14-le mängu- ja mitmele dokumentaalfilmile, lastele kirjutatud klaveripalasid jpm.

11. aprillil algusega kell 15.00 toimuval loeng-kontserdil Tallinna Keskraamatukogu suures saalis tulevad esmaesitlusele filmilõigud, milles helilooja meenutab oma muusikutee algust Tartust Tallinnasse, õpetajaid, kolleege, interpreete, dirigente.

Esiettekandele tuleb Jaan Räätsa 8-aastaselt kirjutatud esimene heliteos „Valss“ klaverile op.0 (1941), mille esitab dirigent, trompetist ja pianist Jaan Ots.

Kontserti kammerorkestrile nr. 1 op. 16 I osa (Räätsa õpilase Mihkel Keremi seades) toob ettekandele keelpillikvartett Prezioso.

„Tokaata“ ning valiku teosest „24 marginaali” esitab klaveril Johan Randvere.

Heliloojat ja tema loomingu edu maailmalavadel meenutavad tuntud interpreedid, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kauaaegsed õppejõud Matti Reimann ning Peeter Paemurru. Kontsert-loengut modereerib Viljandi Muusikakooli õpetaja, raamatute autor ja Jaan Räätsa õpilane Maret Tomson.

Loeng-kontsert „Jaan Rääts 90“, mis on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kultuurikorralduse eriala üliõpilase diplomitöö, toimub käesolevat raamatukogude aastat silmas pidades koostöös Tallinna Keskraamatukoguga.

Kontserdile on vaba sissepääs eelregistreerimisega Fienta.ee

https://fienta.com/et/heliooja-jaan-ra-a-tsa-ma-lestusele-pu-hendatud-loeng-kontsert

 

Olete oodatud!