“Lootuse ja kaduviku laulud” – kontserdisarja “Kammermuusikud linnas” hooaja avakontsert

Tallinna Keskraamatukogu suures saalis 10. septembril 2019 kell 18


Annaliisa Pillak
, metsosopran

Kadri-Ann Sumera, klaver

Kavas: Schumann, Korngold, R. Strauss

Sissepääs tasuta!

 

 

Schumanni laulutsükkel “Naise elu ja armastus” on üks lied’i tähtteoseid. Autoril on õnnestunud väga ehedalt tabada armumise etappe – silmitut imetlust, vaimustust, uskumatust, läbematust ja tormilist õnne. Viimane laul moodustab jäise kontrasti ülejäänud tsükli väga helge meeleoluga – surma paratamatus lõikab õnne pooleks.

Tuntud autorite tuntud teoste vahel tuleb esitusele teenimatult vähe tähelepanu saanud Erich Wolfgang Korngoldi imeline laulukogumik “Lihtsad laulud”. Muusikalise imelapsena tuntud Korngold pidi Austria juudina Euroopast pagema ja sellega katkes ka tema väga paljutõotavalt alanud tähelend. Neis suhteliselt varastes lauludes valitseb hilisromantilisele muusikale omane müstiline, kergelt dekadentlik meeleolu, milles segunevad peaaegu liialdav ilu ja kadumise valu.   

Kava lõpeb Richard Straussi armastatud lauludega. Suurepärase ooperiheliloojana tundis ta peensusteni nii inimhääle võimalusi kui orkestrit. Mitmetest ta lauludest on olemas ka orkestriversioon, aga ka klaveril kõlavad nad suurejooneliselt ja värviküllaselt.