Loving Vincent. 2017 (DVD)

(rež. Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

Maailma esimene täismahus käsitsi maalitud film äratab ellu Vincent van Goghi maalid, et rääkida kunstniku elu- ja surmalugu. 125 maalikunstnikku muutsid tavalise mängufilmina üles võetud teose kõik 65 000 kaadrit õlimaalideks, et vaatajad saaksid kogeda vaimustavat vaatepilti. Lugu saab alguse 1891. aasta suvel Prantsusmaal, kus postiljonist isa palub Armand Roulinil kohale toimetada üks kiri. Selle on kirjutanud kunstnik Vincent van Gogh, kes on end äsja ära tapnud. Kuid kiri peab just kurbade sündmuste tõttu jõudma Vincenti vennani ning vastumeelselt ja Vincentisse üleolevalt suhtudes asub Armand teele. Kirja kohaletoimetamine polegi nii lihtne, kui esmalt näis. Ühest paigast teise rännates õpib Armand erinevate inimeste kaudu tundma Vincenti elulugu ning uurib tema surma müstilisi asjaolusid. Film pälvis ohtralt kiitust ning kandideeris ka parima täispika animafilmi Oscarile (http://www.kino.ee/Event/4588/).

 „Loving Vincent“ on väga meisterlikult valmistatud film. Väga eriliseks teeb minu arvates filmi just see, et kõik kaadrid on käsitsi van Goghi stiilis õlimaalideks maalitud – see näitab, et filmi tegijad on hingega ja väga suure pühendumisega asja juures olnud. Kõik filmi tegelased on pärit Vincent van Goghi maalidelt. Kunstiajaloo võhikuna oli hea vaadata, kuidas kõik need tegelased ellu ärkavad ja jutustavad ka maalide tagamaid.

Lisaks filmi tehnilisele poolele meeldis ka filmi süžee. Armandile on jäänud Vincent van Goghist mulje kui hullust mehest, filmi edenedes aga see eelarvamus muutub – ta õpib läbi teiste inimeste Vincenti paremini tundma ning arvab koguni, et Vincent ei olnud nii hull, et iseennast tappa, vaid et ta mõrvati. See on väga hea näide, kuidas tekivad eelarvamused ja kuidas need inimest tundma õppides kaovad.

Minu arvates on see väga hästi tehtud film Vincent van Goghi elust ja surmast ning soovitan seda vaadata kõigil, kes tunnevad veidikenegi huvi tema või tema maalide vastu. Samuti nendel, kes tahavad lihtsalt tehniliselt väga head ja ilusat filmi vaadata.

 

Info filmi kohta:

http://lovingvincent.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Loving_Vincent

 

Arvustused:

https://kultuur.err.ee/823701/ralf-sauteri-filmisoovitused-purustajatest-vincent-van-goghini

https://news.artnet.com/art-world/loving-vincent-oscar-nomination-1205504

https://variety.com/2018/film/awards/loving-vincent-widens-canvas-1202707976/

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja