Muinaslugu sinilinnust. 2016 (CD)

Kogumikult „Muinaslugu sinilinnust“ leiame 18 vaieldamatult eesti kergemuusika klassikasse kuuluvat aegumatut pala. Laululoojatest on esindatud näiteks kõigi poolt armastatud tandem Arne Oit ja Heldur Karmo  („Suveöö“), Uno Naissoo („Neil päevil polnud algust“), Kustas Kikerpuu („Taas punab pihlakaid“) – need on vaid mõned tuntumad nimed, kelle looming plaadil kõlab. Valik on mitmekesine ning avab huvitavaid tahke eesti levimuusika ajaloost. Näiteks Eino Tamberg oli tuntud  rohkem  klassikalise muusika loojana, tema kirjutatud laulu „ Aina kordan sinu nime“ tunnevad aga paljud. Leo Normetit  tunti rohkem muusikapedagoogina ja Boris Kõrveriga kahasse kirjutatud operett „Hermese kannul“ on vajunud unustuse hõlma, samas on  sellest muusikalisest lavateosest pärit palast „Puhkus Viljandis“ kujunenud evergreen. Meeldiv tõdeda, et plaadile on leidnud tee ka kaks Evald Vainu lugu. See vahepeal suisa unustuse hõlma vajunud helilooja on kirjutanud laule, mis vaieldamatult kuuluvad kergemuusika paremikku ja kannatavad välja võrdluse läänemaiste analoogidega. Loomulikult ei puudu kogumikult ka Raimond Valgre „Sinilind“, mis ilmselt on inspireerinud andma plaadile nime.

Laule esitab eesti noorema põlvkonna vokalistide koorekiht: Ott Lepland, Maarja, Koit Toome, Karl-Erik Taukar, Liisi Koikson ja paljud teised tuntud staarid. Orkestri seaded oma bigbändiliku kõlaga mõjuvad igati uudselt ja värskendavalt. Briljantsete ja nauditavate seadete eest vastutab klahvpillimängija ja arranžeerija Lutz Krajenski.

Album on suisa kohustuslik kuulamismaterjal neile, kes peavad lugu kodumaisest väärtmuusikast. Kellel aga huvi kuulata, kuidas kõlavad eesti heliloojate palad inglise keeles, peaksid tähelepanu pöörama sama projekti raames valminud teisele CD-le, millel nimeks „Estonian Evergreens: Revival“ ning mille laulutekstid kirjutanud USA parimad tegijad. Nende kahe albumi valmimist kajastas ka 8-osaline dokumentaalsari, mida oli võimalik vaadata ETV-s.

Kokkuvõtteks võib öelda, et saja inimese kaks aastat kestnud pingeline töö on andnud kvaliteetse ja nauditava tulemuse. Projekti idee autori ja produtsendi Mikk Targo osatähtsust eesti levimuusika propageerimisel ja tutvustamisel on raske üle hinnata ning jääme huvi ja põnevusega ootama tema järgmisi ettevõtmisi.

 

Vt leidumust e-kataloogis ESTER

 

Urmas Eesmaa
Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlik