Nomadland. 2020 (DVD)

Rež. Chloe Zao

Filmi peategelane Fern elas rahulikku elu ühes väikeses Ameerika tehaselinnas koos armastava abikaasaga. Pärast 2008. aasta majanduskrahhi on aga tema elu tundmatuseni muutunud – ta on kaotanud oma abikaasa ning pärast tehase sulgemist ka töökoha ja kodu. Nüüd on ta sunnitud maha müüma kogu oma maise vara ning asuma kaubikuga nomaadina mööda maad ringi rändama. Tee peal kohtab ta palju sarnase saatusega, peamiselt Ameerika baby-boomerite põlvkonna inimesi, kes ei soovigi enam ühiskonna normide järgi elada ning vabadusest (vähemalt pealtnäha) suurt rõõmu tunnevad.

Tegu on vaieldamatult 2020. aasta hinnatuima filmiga, olles pälvinud 147 erinevat auhinda, sealhulgas ka parima filmi, parima lavastaja ja parima naispeaosa 2021. aasta Oscarite galal. Peategelast Ferni kehastav Frances McDormand on varemgi silma paistnud suurepäraste rollisoorituste eest (näiteks 2017. aasta filmis “Kolm reklaamtahvlit linnaservas”), suutes kujutada oma tegelaskujusid erakordselt inimlike, tõetruude ja üsna eriskummalistena.

Film on mõnusalt kulgev, haarab täielikult endasse ja tekib tunne, nagu olekski Ferniga tema teekonnal kaasas. See on harukordne võimalus süüvida nii sügavale kellegi loo sisse ja kogeda tema rõõmu- ja üksindusehetki. Kohati tekib tunne, nagu vaataks dokumentaalfilmi ning seda ka põhjusega – filmi süžee on kirjutatud Jessica Bruderi 2017. aastal ilmunud tõsielulise raamatu põhjal. Mitme linateoses kaasalööva näitleja puhul pole sugugi tegemist üldse näitlejatega, vaid iseend kehastavate päriselt nomaadielu elavate ameeriklastega. Film liigutab südamepõhjani ja paneb mõtisklema üksinduse, ühiskondlike normide ja asjade jäävuse üle elus. 

 

Arvustused:

https://kultuur.err.ee/1608223252/arvustus-visuaalselt-voimas-nomaadimaa-mojub-liiga-tuttavlikult

https://www.rogerebert.com/reviews/nomadland-movie-review-2020

https://www.nytimes.com/2021/02/18/movies/nomadland-review.html

https://www.theguardian.com/film/2021/may/02/nomadland-review-chloe-zhao-frances-mcdormand

 

Anette-Johanna Kadakas

muusika- ja filmisaali raamatukoguhoidja