“Noored kammermuusikud. Forellikvintett” – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”

21. detsembril kell 18 keskraamatukogu suures saalis.

Sofia Vinkel (viiul), Grettel Eerik (vioola), Anton Hannes Karin (tšello), Joseph Mattias Metsala (kontrabass), Tähe-Lee Liiv (klaver)

Kavas: Schubert

Sissepääs tasuta!

Sel kontserdil esitavad noored artistid – põhiliselt Tallinna Muusikakeskkooli 9. klassi õpilased – Franz Schuberti 5-osalise „Forellikvinteti“. Teos on loodud 1819. a, kui helilooja oli alles 22-aastane. Trükis ilmus see alles peale tema surma. Nime sai kvintett IV osa järgi, kus Schubert kasutab teemana varem kirjutatud laulu „Forell“. Teos on kirjutatud Sylvester Paumgartnerile, kes oli Schuberti patroon ja asjaarmastaja tšellomängija.

Sofia Vinkel, sündinud 27. detsembril  2001, õpib seitsmendat aastat Tallinna Muusikakeskkoolis Kaido Välja viiuliklassis, hetkel on ta 9. klassis. Sofia on osalenud ja pälvinud diplomeid mitmel konkursil: Stockholm International Competition (2014), Vabariiklik muusikakoolide konkurss (2015), Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festival (2016, 2017), “Kaunas sonorum” (2017).

Meistrikursustel on ta täiendanud end Stanislav Promini ning Mari Tampere-Bezrodny juures, lisaks osalenud erinevatel kammeransambli suvekursustel.

Sofia on kammeransamblimuusikaga aktiivselt tegelenud juba pikka aega ning koosmusitseerimist õppinud Kristiina Välja, Kaido Välja, Marrit Gerretz-Traksmanni ja Petri Aarnio juures.

Üks meeldejäävam ja arendavam orkestrikogemus oli ajakirja Gramophone poolt maailma parimaks orkestriks tunnistatud Royal Concergebouw Orchestra koosseisus, kus professionaalide kõrval sai musitseeritud projekti “Side by Side” raames.

Grettel Eerik alustas muusikaõpinguid 9 aastat tagasi Tallinna Muusikakeskkoolis Elo Teppi viiuliklassis. 6. klassis jätkas ta õpingud Kristiina Välja vioolaõpilaste ridades. Kuid tõeline huvi selle vastu, mida vioolaga saab teha, tuli alles eelmisel aastal. Grettel arvab, et võistlema tuleb minna alles siis, kui on sisemine veendumus ja valmisolek edasi areneda. Selle aasta kevad oli kiire. Vabariiklikul konkursil „Noor instrumentalist“ saavutas ta 3. koha, eripreemia Eesti heliloomingu hea mängimise eest ning eripreemia Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilaste poolt. Kevadel Noorte keelpillimängijate konkursil oli ta diplomivääriline. Samuti on Grettel tegelenud ka klassikalise lauluga ning viimasel esinemisel sai ta Narvas rahvusvahelisel konkursil „ Noor Vokalist“ 3. koha. Kevad kulmineerus aga iga-aastase Tallinna Kammerorkestri kontserdiga „Kivimäe virtuoosid“, kus oli ka Grettelil võimalus solistina esineda. Siiani suurim elamus ja kogemus oli novembris, kui oli võimalus esineda Amsterdam Royal Concertgebouw Orchestra vioolamängijate ridades. Põnevaid ja harivaid kogemusi sai mängides Tallinna Rahvusvahelises Noorteorkestris (TIYO). 

Anton Hannes Karin on sündinud 2004. a Tallinnas. Alates esimesest klassist on ta õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus praegu õpib 8. klassis oma isa, Leho Karini tšelloklassis. Anton on osalenud solistina Haapsalu Tšaikovski festivali kontserdiprojektis “Aastaajad” (koostöös Tallinna Balletikooliga), korduvalt Rakvere In Corpore kammermuusikakursustel Marrit Gerretz-Traksmanni juhendamisel, Sibeliuse Akadeemias Petri Aarnio kammermuusika meistriklassis ning mitmetel keelpillimängijate kursustel (Kuressaare poiste keelpillifestivalil, Värska keelpillimängijate suvelaagris jt). 

Joseph Mattias Metsala on sündinud 2002. a Tallinnas. Alates esimesest klassist on ta õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus praegu õpib 9. klassis.  Alguses oli ta viiuli erialal ning alates aastast 2014 ka Kaupo Oldi juures kontrabassi erialal. Ta mängib Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestris teist kontrabassi ja osaleb ka aeg-ajalt Tallinna Muusikakeskkooli keelpilliorkestri projektides. Joseph on osalenud Rakvere In Corpore kammermuusikakursustel Marrit Gerretz-Traksmanni juhendamisel, Sibeliuse Akadeemias Petri Aarnio kammermuusika meistriklassis ning mitmetel keelpillimängijate kursustel. 

Tähe-Lee Liiv (s 2003) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Maigi Pakri klaveriklassis. Alates 2013. a õpib klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Marrit Gerretz-Traksmanni klaveriklassis, kus hetkel õpib 9. klassis. Tähe-Lee osaleb alates 2017/2018 õppeaastast Konstantin Bogino rahvusvahelistel pianistide meistrikursustel Bergamos. Alates sügisest 2018 alustas Tähe-Lee klaveriõpinguid mainekas Sibeliuse Akadeemias Helsingis, Hui-Ying Tawastsjerna klaveriklassis. Tähe-Lee on silma paistnud mitmel konkursil – 2011 aasta sügisel võitis ta 3. koha Eesti Noorte Pianistide Konkursil “Ferenc Liszt 200” Tallinnas ning 2012 kevadel saavutas 1. koha Eesti Vabariiklikul Noorte Pianistide Konkursil Tartus. 2014. a alguses saavutas Tähe-Lee II koha TMKK õpilaste konkursil Con Fantasia. Konkursil Eesti Kõla saavutas ta 2014. a II ja 2015. a III koha. 2017. a saavutas ta 3. koha ning eripreemia Tõnu Kõrvitsa klaveripala parima esituse eest rahvusvahelisel konkursil “Young Musician 2017″.  2018. a oli ta finalist rahvusvahelisel Chopini nim pianistide konkursil Narvas, võitis 1. preemia rahvusvahelisel pianistide konkursil San Dona di Piaves ning 1. preemia ja eripreemia Mart Saare muusika interpretatsiooni eest (olles noorim osaleja) Suure-Jaani muusikafestivali raames toimunud I Mart Saare nim pianistide konkursil. Suvel 2018 saavutas Tähe-Lee Chioggia rahvusvahelise muusikafestivali pianistide konkursil alla 16-aastaste vanuserühmas 2. koha ning üle 16-aastaste vanuserühmas (14-aastasena!) Chioggia sümfooniaorkestri solisti konkursi võidu. Kõige hiljutisem saavutus (2018 oktoobris) on rahvusvahelisel konkursil “Virtuosi per musica” Tšehhis, Usti Nad Labemis 2. koht. Tähe-Lee on esinenud solistina Tallinna Kammerorkestriga (seade Tšaikovski “Lastealbumist”), Pärnu Linnaorkestriga (Mozart – Klaverikontsert nr 8), konkursi “Noor Muusik” orkestriga (Haydn – Klaverikontsert D-duur) ja Chioggia Kammerorkestriga Veneetsia provintsis, Itaalias (2017. a Beethoven – Klaverikontsert nr 1 ja 2018. a Chopin – Klaverikontsert nr 2) ning Chopini Klaverikontserdiga nr 2 ka Alion Baltic Festivali Sümfooniaorkestriga, Sergei Stadleri juhatusel. Sügisel 2018 esines Tähe-Lee Virumaa Kammerorkestriga Toivo Peäske juhatusel, esitades terve Chopini Klaverikontserdi nr 2. Ta on osalenud korduvalt prof Arbo Valdma pianistide kursusel Pärnus ning Hande Dalkilic’i, Natalia Sucharevichi, Irina Zahharenkova, Vladimir Ovchinnikovi, Dmitri Bashkirovi, Vladimir Ogarkovi, Jura Margulise, Carlos Jurise, Michael Bulycher-Okseri, Age Juurikase ja Mati Mikalai ja Ivari Ilja tundides ja meistriklassides.

 

Kuid kõik see on alles algus. Ükski diplom ei anna edasi seda, mida kontserdil saab kogeda. Nautige noorte esinemisi, mis ei ole veel peensusteni lihvitud. Need on ausad ja täis võimalusi edasi arenemiseks. Paari aasta pärast saab tõdeda, et olete olnud osa teemandi lihvimisprotsessist. Tänased teemandid säravad kindlasti kaugemale kui Eesti piirid.

 

Järgmised kontserdid sarjas “Kammermuusikud linnas”:

10. jaanuar 2019 kell 18 “Poeedi armastus” 
Atlan Karp, bariton, Kadri-Ann Sumera, klaver
Kavas: Saar, Schumann

7. veebruar 2019 kell 18 “Kammermuusika pärlid”
Tanel Joamets – klaver, Vlad Campean – viiul, Olja Raudonen – tšello
Kavas: Rahmaninov, Brahms