TOIMUB 27.01! Ööhõlmad – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”
NB! Kuupäev on muutunud. Kontsert toimub neljapäeval, 27. jaanuaril.
Neljapäeval, 27. jaanuaril kell 18 Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8).
Esinevad: Iris Oja (metsosopran) ja Kadri-Ann Sumera (klaver).
Kavas: Ester Mägi, Mart Saar.
Sissepääs on tasuta.
NB! Kohtade arv on piiratud. Palume osalemine kindlasti enne kontserti registreerida tel 683 0912 või muusika@nulltln.lib.ee.
Osalejatel tuleb kanda maski ja esitada COVID tõend.
Tänavu jaanuaris saanuks Ester Mägi saja-aastaseks. Oma 99ndat sünnipäeva jõudis ta veel näha, suve enam mitte. Aga tema imekaunis hingekeeli puudutav muusika jääb meiega veel kauaks.
Ester Mägil oli haruldane võime panna nootide vahele rohkem kui nende sisse. Sageli on tema helikeel napp ja esmapilgul väheütlev, aga kuidagi hingav ja avar. Ja mida enam sellesse muusikasse sukelduda, seda enam hakkab see kõnelema – igaühega tema enda tundekeeles. Nende väheste, aga õigete nootide ja väga hoolikalt valitud laulutekstide taga on äärmiselt intensiivne, helisev ja võbeleb, südant puudutav ja kaasahaarav tunnete ja kujundite maailm.
Kuna Ester Mägi muusika on viimasel aastal ja ka käesoleval kuul jõudnud üsna sageli lavalaudadele, valisime oma kontserdiks just vähem esitatavad teosed. Kaks kolmeosalist tsüklit põhinevad rahvaluulel ja rahvaviisidel, millele klaveriharmoonia lisab justkui aegade kaja. Kolm romanssi erinevate poetesside tekstidele on kui ülimalt hõrgud maitsekad juveelid.
Juubel on 2022. aastal ka Ester Mägi õpetajal Mart Saarel, kelle sünnist möödub tänavu septembris 140 aastat. Oleme Irise ja mitme teise lauljaga juba aastaid töötanud Saare mahuka laululoominguga ning andnud välja ka 2 cd-albumit, millele oleme salvestanud 67 laulu. Kokku jätkub Saare soololaule 5 plaadi jaoks, ka kolmanda materjal on salvestatud ja ootab lõplikku viimistlemist. Saare muusikaline stiil on väga varieeruv ja rikas, ulatudes lüürilisest romantismist ja värelevast impressionismist dissonantsirohke ekspressionismi ja traagilis-dramaatiliste puhanguteni. Väga palju ja omapäraselt kasutas ta oma loomingus ka rahvaviise. Siinseski kavas on eriilmelist valikut nii kunstlaulude kui rahvaviisi-seadete seast.
Iris Oja on vabakutseline laulja, kes astub üles erinevatel lavadel üle maailma nii solisti kui ansamblilauljana. Ta on tööalaselt tihedalt seotud Paul Hillieriga, laulab tema juhitud rahvusvahelises vokaalansamblis Theatre Of Voices ning on nii koormeistrina kui lauljana tegev tema mitmetes teistes koosseisudes.
Iris teeb ka koostööd paljude erinevate instrumentaalansamblitega, eriti tihedalt on ta seotud Eesti instrumentaalansambliga Yxus ning pianistiga Kadri-Ann Sumera, kellega seob teda lisaks eluaegsele sõprusele ka pühendumus Eesti kammermuusikale.
Ehkki Iris armastab laulda kõikide ajastute muusikat, on ta enim tuntud oma kaasaegse muusika esituste kaudu. Ta peab oluliseks arendada heliloojate ja lauljate vahelist koostööd ning kaasaegse vokaalmuusika interpretatsiooni, ta on juhendanud sel teemal ka mitmeid kursuseid ja pidanud loenguid üle maailma Argentiinast Hong-Kongini. Iris õpetab kaasaegse muusika ansamblit EMTAs ja G.Otsa nim. muusikakoolis ning tegeleb hobikorras ka muusikaajakirjandusega.
Kadri-Ann Sumera on mitmekülgne pianist, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikaloominguni.
Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof Peep Lassmann) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof Arbo Valdma), kust sai 2004. a magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis. Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETV-le ning Antes Editionile ning on andnud välja Lepo Sumera klaverimuusika plaadi, mis Eesti Muusikaauhindadel 2015 pälvis esikoha heliloomingu plaatide kategoorias.
Hetkel on töös Mart Saare kogu soololaulupärandi salvestamine, millest esimene album ilmus kevadel 2018. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir M.Kersten) jt. Alates 2004. a Eesti Interpreetide Liidu (EIL) liige, olnud ka EIL juhatuses. Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga ning olnud pedagoog ja kontsertmeister Tartu Heino Elleri nim Muusikakoolis.
Hooajal 2015/16 töötas ta õppejõuna Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt), alates sügisest 2016 G. Otsa nim Tallinna muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Kammermuusikute üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas ja Gröönimaale.