Päevad, mis ajasid segadusse. 2016 (DVD)

“Päevad, mis ajasid segadusse” on Triin Ruumeti esimene täispikk linateos, filmi peaosades mängivad Hendrik Toompere Jr. ja Juhan Ulfsak.

Süsimusta huumoriga vürtsitatud tragikomöödia tegevus toimub 1990. aastate teises pooles. Filmi peategelane Allar (27) liigub ühelt südasuviselt Eestimaa peolt teisele, põrkudes kokku üha värvikamate tegelaste ja segasemate juhtumitega. Pingelised ja jaburad sündmused panevad Allari oma elu üle tõsiselt järele mõtlema ning ees ootab pöörane eneseotsing Eesti üheksakümnendates (http://paevad.ee/filmist/).

Film on huvitav, kuid samas veidi katkendlik ja hüplik, mille tõttu peab ise palju lünki täitma. Vaatamata sellele on see paljuski ka õpetlik – meeldetuletuseks, et igal meie teol on omad tagajärjed. Kindlasti ei tahaks ise läbi elada samu sündmusi nagu peategelane. Kuigi film räägib 90ndatest, võib siiski välja tuua ka paralleele tänapäevaga: väikestes alevites ja külades leidub endiselt inimesi, kes päevad läbi joovad ja kellel puudub elus siht, metsavarguse asemel tegeletakse näiteks narkootikumide müügiga ning kindlasti on ka allilmaliidreid, kellest sõltuvad paljude inimeste elud.

Soovitan filmi vaadata neil, kes tahavad saada tõelist „nostalgialaksu“, sest seda see olustiku osas kindlasti pakub (muuhulgas on huvitav jälgida kasvõi tänapäeval uuesti moepilti jõudnud 90ndate riietusstiili). Samuti saab linateosest sotsiaalsete probleemidega seonduvat mõtteainet ning ehk ka hoiatavaid näiteid, kuidas võib kulgeda tee allakäigutrepist alla.

Film võitis 2016. a. Karlovy Vary filmifestivalil East of the West võistlusprogrammis žürii preemia.

 

Filmi koduleht:

http://paevad.ee/yheksakymnendad/

 

Arvustused:

http://kinoveeb.delfi.ee/filmiblogijad/arvustus-paevad-mis-ajasid-segadusse?id=74259883

http://www.sirp.ee/s1-artiklid/film/sumbolistlik-nostalgiline-kurbmang/

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja