Peeter Rebane “Vaibamustrimuusika”. 2018 (CD)

Eesti Rahva Muuseumi leheküljelt saab lugeda: „Muusik Peeter Rebase loodud vaibamuusika mängija on ERMi külastajaid püsinäituse Kohtumised vaibasaalis rõõmustanud juba sügisest 2016. Vaibamuusika mängija on ühendatud ERMi vaibakogu digitaliseeritud andmebaasiga, aga võimaldab igaühel sündmuspaigal ka oma mustrilise eseme häält kuulda.“

Vaibamuusika mängija tutvustus (2011), milles kõlab plaadi 10. lugu Väike-Maarja A648_7 .  https://player.vimeo.com/video/33209134

«Masina tekitatud meloodiaid aluseks võttes lisasin kitarrimuusika ning arranžeeringud teistel instrumentidel, ja selle tulemusena sündis omapärane vaibamuusika album,» kommenteeris plaati autor Peeter Rebane. (tartu.postimees.ee/16.12.2017)

Nii näeb välja kirju ajalooga 1915. aastal noore kunstniku Oskar Kallise kavandi järgi loodud vaip nimega „Ussikuningas“ (ERMi vaipade andmebaasis tähise all A832_127), mille põhjal on loodud plaadil „Vaibamustrimuusika“ esimene lugu. Palas on muusikaliselt vaiba mustrit jäljendatud erinevates kõlavärvides sümboolse kolme registri kaudu: kõrgel kordub justkui kosmilise tämbriga meloodia, keskmises valitseb neutraalselt mahedakõlaline meeleolu ja madalalt kostuvad kõhedusttekitavad bassikäigud. Pala arenedes toimub küll tämbrite segunemine, kuid ühtse terviku loob algusega sarnaselt ulmeliselt mõjuv loo hajuv lõpetamine.

Kõikide plaadil kõlavate salvestiste inspiratsioonialgallikaks on olnud ERMi vaipade kogu, millest on välja valitud kümme Eesti eri piirkondadega seotud mustrilist vaipa. Villem Hallik on leidlikult plaadiümbrise kujundamisel kasutanud fragmente kasutatud kudumitest, mis annab fantaasiale pisutki kindlama kulgemissuuna. Muusikalises materjalis on arranžeerija mitmete lugude puhul kasutanud eesti rahvapillide äratuntavaid tämbreid. Meditatiivselt mõjub plaadil Peeter Rebase meisterlik kitarrikäsitlus, mis koos masina poolt looduga moodustab ainulaadse salapärase terviku.

Avastamis- ja kuulamisrõõmu!

Ester Pomerants