“Poeedi armastus” – kontsert sarjas “Kammermuusikud linnas”

10. jaanuaril 2019 kell 18 keskraamatukogu suures saalis.

Atlan Karp (bariton), Kadri-Ann Sumera (klaver)

Kavas: Schumann, Saar

Sissepääs tasuta!

Saksa romantilise lied’i üks märgilisemaid teoseid on kindlasti Robert Schumanni laulutsükkel “Poeedi armastus”. Siin on kõik parimasmõttes tundeline, alates juba pealkirjast. Heinrich Heine napid ja justkui lihtsad, ent ometi väga jõulised tekstid on Schumann viisistanud niisama peenetundeliselt ja samas mõjuvalt. Väga täpselt peegelduvad siin poeedi peenimadki tärkava ja kaduva armastuse tundevirvendused nõutusest raevu, kurbuse ja lõpuks leppimiseni. Teose väljenduslaad on peaaegu haikulikult vaoshoitud, ent pakub just seetõttu esitajaile palju interpreteerimisvabadust.

Eesti suurim laulumeister on kindlasti Mart Saar, kes kirjutas elu jooksul ligi 200 soololaulu ja umbes 400 koorilaulu. Tema helikeel on ääretult originaalne ja mitmetahuline – tundus, et ta justkui otsis ja katsetas läbi elu erinevaid stiile ja tehnikaid ega jäänud millegi juurde pikalt pidama. Tema laulude seal on väga romantilisi ja meloodilisi, aga ka eesti muusika võib-olla kõige julgemalt modernistlikke näiteid, samuti hulganisti nutikaid rahvalauluseadeid. Esinejail on plaanis käesolev valik ka salvestada Mart Saare kogu soololaululoomingut hõlmava plaadiseeria jaoks, mille esimene plaat on juba ilmunud – aga materjali jätkub vähemalt nelja jaoks veel. Ka antud valikus on mitmeid seni veel salvestamata ja ehk isegi esitama laule.

Atlan Karp on lõpetanud magistrantuuri Helsingis Sibeliuse akadeemias. 2007-2012 töötas teatris Vanemuine ooperisolistina, praegu vabakutseline. Tähtsamad ooperirollid: Alberich (R. Wagner „Das Rheingold“), Friedrich von Telramund (R. Wagner „Lohengrin“), Kurwenal (R. Wagner „Tristan ja Isolde“), Klingsor (R. Wagner „Parsifal“); Iago (G. Verdi „Othello“), Rigoletto (G. Verdi „Rigoletto“), di Luna (G. Verdi „Il trovatore“), Scarpia (G. Puccini „Tosca“), Jack Rance (G. Puccini „La fanciulla del West“), Sharpless (G. Puccini „Madama Butterfly“); don Giovanni (W. A. Mozart „Don Giovanni“), Figaro (W. A. Mozart „Figaro pulm“), don Alfonso (W. A. Mozart „Cosi fan tutte“). Ulatuslikku kontserdirepertuaari kuuluvad paljud vokaal-sümfoonilised suurvormid ja laulutsüklid nii kaasaegsetelt kui klassikalistelt heliloojatelt. Atlan Karp on üles astunud ooperi- ja kontserdilavadel Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Itaalias, Saksamaal ja Iisraelis.

Kadri-Ann Sumera on mitmekülgne pianist, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikaloominguni. Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof Peep Lassmann) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof Arbo Valdma), kust sai 2004. a magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis. Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETV-le ning Antes Editionile ning on andnud  välja Lepo Sumera klaverimuusika plaadi, mis Eesti Muusikaauhindadel 2015 pälvis esikoha heliloomingu plaatide kategoorias. Hetkel on töös Mart Saare kogu soololaulupärandi salvestamine, millest esimene album ilmus kevadel 2018. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir M.Kersten) jt. Alates 2004. a Eesti Interpreetide Liidu (EIL) liige, olnud ka EIL juhatuses. Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga ning olnud pedagoog ja kontsertmeister Tartu Heino Elleri nim Muusikakoolis. Hooajal 2015/16 töötas ta õppejõuna Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt), alates sügisest 2016 G. Otsa nim Tallinna muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Kammermuusikute üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas ja Gröönimaale.