Polaarpoiss. 2016 (DVD)

“Polaarpoiss” on režissöör Anu Auna esimene täispikk mängufilm, mille peaosades mängivad Roland Laos ja Jaanika Arum. See on lugu keskkooli lõpetavast Mattiasest, kes unistab fotograafiaõpingutest Berliini Kunstiakadeemias. Sisseastumiseksamil öeldakse talle aga, et perfektsetest tehnilistest oskustest ei piisa, ta peab õppima oma hinge piltidesse panema. Eneseotsingute käigus kohtab Mattias säravat ja seiklushimulist Hannat, kes oma spontaansuse ja julgusega noormeest inspireerib. Enne kui Mattias arugi saab, tõmbab tüdruk ta endaga sündmustekeerisesse, mis seab ohtu kogu poisi tuleviku. Alles hiljem selgub, et Hanna hulljulged teod on tegelikult bipolaarse käitumishäire tulemus. Armukadeduse hoos paneb Mattias tahtmatult toime kuriteo, mis ähvardab ta aastateks trellide taha viia. Teda aitaks vaid süüdimatuks tunnistamine. Selleks peab Mattias aga teesklema ainsat vaimuhaigust, mida ta tunneb: bipolaarsust (http://www.hooandja.ee/projekt/aita-kaasa-uue-eesti-noortefilmi-polaarpoiss-sunnile).

„Polaarpoiss“ on väga emotsionaalne film ning paneb kaasa mõtlema. See on täiskasvanuks saamise lugu armastusest, unistustest ning eneseotsingutest ajal, mil elu on kiire ja muutlik. Autor on öelnud, et “Polaarpoiss” kõnetab eelkõige neid, kellel on elus olnud pööraseid armumisi, tormilisi suhteid, elu nagu ameerika raudteel, äärmuslikke kõikumisi emotsioonide skaalal, keerulisi valikuid armastuse ja kutsumuse vahel ning üleelusuuruseid unistusi.

Mina arvan, et seda filmi peaksid vaatama kõik noored, kellel on eneseotsingud alles ees. Eriti soovitan vaadata filmi nendel, kelle lähiperekonna või sõprade hulgas on inimesi vaimse tervise häiretega. See film paneb neid ja nende haigust hoopis teise pilguga vaatama.

DVD kaanelt jääb kummitama küsimus „Mis on unistuste hind?“. Filmi vaadates tuleb välja, et selleks on armastus, või õigemini sellest loobumine. Kuid mis siis, kui unistuseks ongi olla armastatud ja mõistetud?

 

Intervjuud autoriga:

http://kultuur.postimees.ee/3689049/polaarpoiss-voitleb-pimeda-hukkamoistuga

http://kinoveeb.delfi.ee/filmidjaarvustused/intervjuu-polaarpoisi-rezissooriga-anu-aun-eesti-filmid-lahevad-iga-aastaga-aina-paremaks-ja-publik-on-selle-avastanud?id=74628199

 

Arvustused:

http://kinoveeb.delfi.ee/filmidjaarvustused/uus-eesti-film-polaarpoisi-kriitikud-kiidavad-naitlejaid-laidavad-lugu?id=74494905

http://laiapea.eu/anu-auna-polaarpoiss/

http://epl.delfi.ee/news/melu/tahelepanek-polaarpoiss-ilus-ja-ullatav?id=74595659

 

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja