Princess Margaret: The Rebel Royal 2018 (DVD)

Printsess Margareti peeti mässajaks terve tema elu jooksul. Ta oli 400 aasta jooksul esimene kuninglikust soost isik, kes abiellus lihtkodanikuga ning samuti ka esimene, kes lahutas. Margaret oli silmapaistev isiksus- glamuurne, sensatsiooniline, boheemlaslik.

BBC intiimne seriaal printsess Margaretist avab varjulisema külje tema isiklikust elust. Seltskondlik, jutukas, karismaatiline ja humoorikas printsess pidi nende parimate iseloomuomaduste tõttu ka kannatama, kuna nägi end seetõttu kuningliku perekonna lähikondlaste poolt äratõugatuna. Samas pidas ta end kuningannaks paremini sobivaks. Tema kuninglik kõrgus Elizabeth aga oli tagasihoidlik, vaoshoitud ja mõningate inimeste arvates isegi plass, igav ja vähese intelligentsiga. Kontrastina säras õde Margaret aga igal pool, kuhu ta ka ei läinud ning igal peol, kuhu sattus. Välismaailma jaoks oli ta staar, kuid seesama kuningannale nii vastanduv iseloom pani mitmed kõrgest soost lähikondlased küsivalt suhtuma Margareti rolli kuninglikus perekonnas. Printsess oleks meeleldi osalenud diplomaatilistel missioonidel ja omanud suuremat rolli ühiskonnas, kuid ei saanud kunagi piisava usalduse ja toetuse osaliseks, et püsivaid ülesandeid täita.

Seriaal koosneb mitmetest intervjuudest Margareti sõprade ja kirjanikega, ning süveneb rohkem kui ajalehtede pealkirjad, analüüsides naise hingeelu. Esimene tragöödia printsessi elus oli sündida troonipärija eesõigusega Elizabethi õena. Järgmine suurem löök tabas teda siis, kui abielu endise kuningliku tallmeistri Peter Tonwsendiga lükati edasi kaheks aastaks. Abieluni ei jõutudki, vaatamata suurele avalikule toetusele, kuna kroon selle keelas. BBC seriaalis küsitakse, miks ei abiellunud Margaret lahutatud Peteriga kuninglikest tiitlitest loobumise hinnaga? Intervjueeritavad leiavad, et Margaret, tundes nii kurbust kui kergendust, ei suutnud end ette kujutada tavalise koduperenaisena, seega valik oli ilmne. Kuigi Margaret süüdistas oma õde elu lõpuni, valis ka tema tiitli, nii nagu Elizabeth õena valis ikkagi krooni. Aastaid hiljem murdis Peter oma tõotust mitte abielluda teisega ning muserdunud Margaret tahtis temast ette jõuda. Võidujooks abieluni viis ta Antony Armstrong- Jones´ini, kes oli juba enne abielu tuntud fotograaf ning liikus boheemlasringkondades. Mõningate arvamuste kohaselt muutis see abielu tavakodanikuga Margareti mitmeski mõttes vähem kuninglikuks.

Dokumentaalseriaal on hästi õnnestunud portree kaasaja Suurbritannia ühest tähtsamast ja mõjukamast isikust. Põhjalik analüüs on illustreeritud originaal filmikaadritega, mis teeb loo jälgimise sujuvaks ja paneb vaataja süvenema isiklikul tasandil. Film on soovitatav loomulikult kõigile kuningapere fännidele, kuid ka igaühele, kes soovib vaadata head dokumentaalfilmi naisest, kes püüdis kaasajastuda arhailises süsteemis ning painutada reegleid endale sobival viisil.

 

Annika Lindok
muusika- ja filmisaali raamatukoguhoidja