Lembit Saarsalu “Pühapäev” / “Sunday”. 2017 (CD)

Käesolev helikandja on salvestatud 2017. aasta mais Helsingis ning teatud mõttes võib albumit pidada rahvusvahelise koostöö musternäidiseks, kuna tuntud Eesti jazzmuusika korüfeedele saksofonist Lembit Saarsalule ja Ain Aganale lisaks annavad oma kaaluka ja igati väärilise panuse ka Rootsist pärit pianist Lennart Simonsson, bassist Per V. Johannson ning trummar Mikael Nilsson.

Väidetavalt sai kogu projekt alguse Lembit Saarsalu koduseinal rippuvast Olev Subbi maalist „Lend üle kõrbe“. Sellenimelise pala leiame ka CD-lt, mille muusika on inspireeritud Olev Subbi erksavärvilistest, rõõmsatest ja helgetes impressionistlikus laadis loodud taiestest ning piltide all olevad pealkirjad on ühtlasi saanud nimedeks kaheksale palale.
Muusikalises mõttes iseloomustab albumit täpne ja filigraanne, nüansirikas koosmusitseerimine ning laitmatu kooskõla. Kuuleme cool jazzile omast intonatsiooni, bebop jazzi kõlasid  ning mõningates Ain Agana poolt esitatud kitarrisoolodes tuleb esile smooth jazzile omast soundi.

Kokkuvõttes on tegemist igati nauditava muusikalist elamust pakkuva kogemusega ehk teisisõnu ülimalt kvaliteetse ja parimate eesti jazzile omaste tugevate traditsioonide jätkamisega. Paratamatult tekivad paralleelid eesti jazzmuusika kuldaegadest ning 1967. aastal toimunud Tallinna jazzfestivaliga.

Kindlasti tasub mainimist, et plaadi vahelt leiame kaunilt kujundatud  bukleti, mis annab võimaluse tutvuda Olev Subbi töödega ning annab ühtlasi ülevaate, mis toimus plaadi kontseptsioonist kuni valmimiseni.

 

Urmas Eesmaa
Muusikaosakonna vabatahtlik