Queen + Béjart : ballet for life. 2019 (DVD)

Dokumentaalfilm avastab Queeni ja koreograafi Maurice Béjarti erakordse koostöö telgitaguseid, kui nad lõid esimest täispikka balletti, mis põhineb rokkmuusikal, ning milline oli etenduse „Ballet for life“ edu. Film sisaldab ka kulisside taguseid kaadreid, intervjuusid Maurice Béjarti ning Queeni liikmete Brian May ja Roger Tayloriga.

„Ballet for life“ on austusavaldus artistide generatsioonile, kes surid AIDSi tõttu 1990ndate alguses, sealhulgas Freddie Mercuryle ja tantsija Jorge Donnile.

Lisaks dokumentaalfilmile on DVD-l täispikk etendus „Ballet for life“, mis on üles filmitud 1997. a Salle Métropole’s Lausannes, ning „The making of“ – lühifilm balleti valmimisest.

Balletti sai ka 2019. aasta sügisel näha Tallinnas Tondiraba Jäähallis.

„„Ballet for life“ – see on unistus lavalaudadel, täis tähelende ja läbikukkumisi, nagu oli ka Queeni solisti Freddie Mercury tegelik elu. Vapustav etendus, mis on täis illusioone, plastilisust ja muusikat!

Mercury on etenduses esitatud sümbolina – graatsiline, intrigeeriv. Queeni laulud sobivad harmooniliselt tegevustikuga, muutudes „elu hümniks“, sooviks liikuda, luua ja anda kõigile unustamatuid hetki. Versace’i kostüümid täiendavad seda kunstilist lõuendit ereda värvidemänguga.

Bejart on loonud vapustava kombinatsiooni, mis rabab juba esimestest sekunditest! Kõrgetasemeline ballett – see on žestide, tõstete ja tehniliselt keeruliste hüpete kaskaadi kordumatu ilu, harmoonia ja erootilisus. Lavastuses näeb haaravat valguse ja varjude mängu ning kõigile tuntud hitid põimuvad ootamatult Mozarti teostega, kes oli samuti oma aja rock-staariks.

„Ballet for life“ on puhtaim kunst, mis kahtlemata rõõmustab Bejarti loomingu fänne ja rabab kõiki neid, kes esmakordselt selle iluga kokku puutuvad.“ (https://www.piletilevi.ee/est/uudised/uudised/ballet-for-life-maurice-bejart-queen-mozart-versace-16-06-2019/)

 

Liis Kivirand
muusikaosakonna raamatukoguhoidja